reklama

Hrady a zámky v ČR

Hrady a zámky v české kotlině patří mezi časté turistické cíle nejen Čechů, ale velice oblíbené zámky Hluboká, Frýdlant či Velké Losiny navštěvují zejména zahraniční turisté ze sousedního Německa, Polska, ale také z Japonska či USA.
Historických objektů, které spadají pod správu Národního památkového ústavu, a jsou otevřeny pro veřejnost, je celkem 106, jeden zámek je zpřístupněn částečně a dva se opravují. V současné době patří většina hradů a zámků státu, obci či městu a ty, které v takovémto vlastnictví nejsou, mají svého soukromého majitele. Ti jsou sdruženi v Asociaci majitelů hradů a zámků. Mezi ty soukromé patří například zámek Blatná, Boskovice, Dětenice, hrad Houska či hrad Kost. V roce 1989 byly přijaty restituční zákony, které zvýšily počet zpřístupněných objektů. Dále na základě zákona 172/1991 Sb. se staly majiteli města a obce, které zámky prodaly nebo se je snažily udržovat a zpřístupnit veřejnosti (Pecka, Slavkov, Humprecht). Některé zámky byly navráceny po roce 1990 původním majitelům (Zámek Nové hrady u Skutče, Zámek Lnáře).
Hrady a zámky prochází, dle finančních možností majitele, a za podpory prostředků z fondů Evropské unie, údržbou, či jsou opravovány a zpřístupňovány veřejnosti nejen prostřednictvím prohlídek. Konají se na nich kulturní akce – svatby, koncerty, dětské dny, letní kino, hojně využívají prostory hradů a zámků využívány nejen českými filmaři, pořádají se noční prohlídky, v areálech hradů se v létě uskutečňují hudební festivaly aj. Návštěvní sezóna je od jara do podzimu, a některé hrady a zámky jsou otevřeny po celý rok.
Na seznamu unikátních světových památek UNESCO nalezneme české památky, mezi nimi i některé zámky - mj. je to historické centrum Prahy, Telče, Kroměříže a Českého Krumlova, zámecký areál v Litomyšli, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou, Lednicko-valtický areál či Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře aj.

Hrady

Hrady byly stavěny především mezi 12. a 16. stoletím n. l. a plnily účel opevnění, kde bylo zpravidla sídlo panovníka. Hrad měl být nedobytný, ale záleželo primárně na jeho typu. Hrady sloužily jako dočasné opevnění – mezi takovéto patří například hrad v Tachově nebo Týnec nad Sázavou. Ve 13. století byl velice oblíbený hrad s obvodovou zástavnou, který je charakteristický tím, že hradní budovy tvořily některými svými stranami část opevnění. Později byl součástí hradu také donjon. V České republice naleznete v takovéto skupině hradů například Křivoklát nebo Bezděz. Na druhé straně hrad Zbiroh či Kokořín je ryze hrad šlechtického typu, v jehož čele stojí útočná věž. Pravidelný půdorys hradu do tvaru čtverce či obdélníku, který disponuje větším počtem věží, se nazývá hrad kastelového typu a v ČR jej najdete na Konopišti. Dalšími hrady, které se v Česku příliš nevyskytují, jsou hrad s plášťovou zdí (Lanšperk) anebo vodní hrad (Okoř). Mezi ty nejnavštěvovanější patří Karlštejn.

Zámky

Šlechtické rody stavěly zámky, aby měly reprezentativní a pohodlné sídlo. Obklopovaly je bohatě zdobené zahrady či parky, mnohdy rybník, les nebo v jeho blízkosti bylo zajímavé místo, kvůli kterému byl zámek postaven v dané lokalitě. Vzhled zámku a architektura byly určeny dobou, ve které byl postaven. V 16. století byly zámky střídmě zdobeny, jelikož byly stavěny v renesančním stylu. Následovalo století 17 a 18., které přineslo barokní vzletnost a přezdobenost. Vystřídalo jej opět velice umírněné klasicistní období. Dle majetkového postavení šlechtického rodu, který nechal zámek zhotovit, byla stavba projektována jako honosné sídlo anebo jako menší zámeček. Zámky byly rozděleny dle účelu na lovecké, letohrádky, paláce a velká sídla či letní sídla. Rozdílné stavby naleznete v Anglii, Francii, Nizozemí, Německu, Španělsku či Rakousku.

Nejoblíbenější hrady a zámky v ČR podrobně

Hrady

Bezděz, Bouzov, Buchlov, Cimburk, Dívčí hrad, Frýdštejn, Grabštejn, Hasištejn, Hazmburk, Helfštýn, Hněvín, Houska, Hukvaldy, Chebský hrad, Choustník, Janův hrad, Kámen, Karlštejn, Kašperk, Kokořín, Kost, Krakovec, Křivoklát, Landštejn, Lichnice, Loket, Lukov, Malenovice, Okoř, Pecka, Pernštejn, Potštejn, Rabí, Radyně, Roštejn, Rožmberk nad Vltavou, Střekov, Sovinec, Svojanov, Špilberk, Šternberk, Švihov, Točník, Trosky, Týřov, Velhartice, Veveří, Zvíkov.

Zámky

Berchtold, Blatná, Bojnice, Březnice, Buchlovice, Ctěnice, Častolovice, Červená Lhota, Český Krumlov, Děčín, Dětenice, Dobříš, Frýdlant v Čechách, Hluboká nad Vltavou, Holešov, Hořovice, Hradec nad Moravicí, Hrádek u Sušice, Hrubá Skála, Choltice, Jemniště, Jindřichův Hradec, Kačina, Konopiště, Kostelec nad Orlicí, Kozel, Kratochvíle, Kroměříž, Křtiny, Kynžvart, Kuks, Lednice, Liblice, Litomyšl, Loučeň, Lysice, Mělník, Mikulov, Milotice, Mnichovo Hradiště, Mníšek pod Brdy, Mostov, Náchodský zámek, Napajedla, Nelahozeves, Nové hrady, Nové Město nad Metují, Opočno, Orlík, Pardubice, Ploskovice, Plumlov, Potštejn, Ratibořice, Slavkov u Brna, Slatiňany, Sychrov, Štiřín, Telč, Trojský zámek, Třeboň, Valeč, Valeč u Hrotovic, Valtice, Veltrusy, Vizovice, Vranov nad Dyjí, Zábřeh, Zbiroh, Žamberk, Žinkovy, Žleby.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama