reklama

Zámek Vranov nad Dyjí

Zámek Vranov nad Dyjí se nachází na jižní hranici s Rakouskem ve stejnojmenném městysu Vranov nad Dyjí (německy Frain), asi 16 km západně od okresního města Znojmo v Jihomoravském kraji, asi 110 km od Vídně. Zámek ční na 76 metrů vysoké skále a patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka. Dnes je chráněn jako národní kulturní památka situovaná v západní části Národního parku Podyjí.

Historie

Území kolem dnešního Vranova bylo osídleno již v pravěku. V 11. století, po obsazení Moravy knížetem Oldřichem, byl založen zřejmě dřevěný pohraniční hrad, který měl obrannou funkci. První písemná zmínka o hradu se nachází v Kosmově kronice, v té době se jednalo o královský hrad. Až v 15. století získali majetek Lichtenburkové, kteří Vranov i okolní hrady přestavěli. Po nich se v 16. století rychle vystřídali další majitelé. Během třicetileté války byl hrad silně poškozen a v roce 1665 vyhořel. Nová historie Vranova začala poté, co ho v roce 1680 koupil císařský tajný rada hrabě Michal Jan II. z Althannu. Stavbu barokního zámku zahájil podle plánů známého architekta J. B. Fischera z Erlachu, autora dominantních barokních staveb v Praze, Vídni, Salzburku. Hlavní reprezentativní místností se stal Sál předků se sochami pánů z Althannu a alegoricko-mytologickou freskou v kupoli.

Významnou součástí zámku je i barokní zámecká kaple Nejsvětější Trojice, která pochází z přelomu 17. a 18. století. Z původního hradu zůstaly hradby a tři věže. V 18. století bylo pak upraveno okolí zámku, které mu došlo za působení posledního z rodu Althannů Michala Josefa. Na konci 18. století získal v konkurzu zámek a okolí český zemský advokát Josef Hilgartner z Lilienbornu. Navázal na původní plány a pokračoval v úpravách v duchu soudobého klasicismu. Celé devatenácté století patřil zámek Vranov nad Dyjí polské aristokratické rodině Mniszků a od roku 1876 spřízněným Stadnickým, v té době nedošlo k nějakým výraznějším stavebním změnám zámku. Za zmínku však stojí nástěnné malby v duchu spirituální alchymie. Významným počinem bylo rozšiřování zámecké knihovny a čilý kulturní život na zámku.

Na začátku druhé světové války byl majetek Stadnickým zkonfiskován a prodán německému baronu von der Wense-Mörse. Po válce byl zkonfiskován státem a jako památkový objekt zpřístupněn veřejnosti. V 70. letech 20. století došlo k významné rekonstrukci a úpravám instalací. V současné době nabízí zámek prohlídku původních barokních interiérů, část expozice je zaměřena na produkci proslulé vranovské továrny na kameninu.

Akce 2014

XVI. ročník výstavy historického uměleckého řemesla na Státním zámku ve Vranově nad Dyjí ve spolupráci mezi Národním památkovým ústavem a Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze, které pro tento účel zapůjčilo celou svou sbírku kameniny.
13. září 2014 - Dny Evropského kulturního dědictví - tradiční speciální prohlídka zaměřená na vnitřní prostory zámku, které nejsou běžně přístupné
19. prosince 2014 – Adventní večer Štěpána Raka a Alfreda Strejčka

Otevírací doba a vstupné

Zámek Vranov nad Dyjí je pro veřejnost otevřen v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích, od května do září každý den kromě pondělí. Základní vstupné do zámku je 130 Kč.

Kontakty

Státní zámek
Zámecká 93
671 03 Vranov nad Dyjí
Tel: +420 515 296 215
E-mail: [email protected]
www.zamek-vranov.cz

Svatby

Na zámku Vranov nad Dyjí je možné prožít jedinečný romantický svatební den. Občanské obřady se konají v reprezentativním Sále předků, v sobotu od 12 do 13 hodin. (Mimo sezónu je možné svatební obřad uskutečnit v sobotu od 10 do 14 hodin, prostory však nejsou vytápěné). Církevní obřady se konají v zámecké kapli každý den kromě pondělí. Termín obřadu je třeba dohodnout se správou zámku (tel. 515 296 215), administrativní náležitosti sňatku ukládané zákonem s Matričním úřadem Městyse Vranov nad Dyjí.

Ubytování

V těsném sousedství Státního zámku Vranov nad Dyjí se nachází Penzion Apartmán U Zámku. Zrekonstruovaný barokní dům získal ocenění v anketě Dobrý skutek pro Podyjí za zdařilou úpravu stavby respektující kulturní hodnoty domu.

Tipy na výlety

Hrad Bítov
Vranovská přehrada
Zřícenina hradu Cornštejn
Nový hrádek
Valtice
Lednice

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama