reklama
  • Wiki
  • Zámek Lednice

Zámek Lednice je součástí Lednicko-valtického areálu, který se nachází na jižní Moravě na březích řeky Dyje, na hranicích s Rakouskem. Od roku 1996 je zapsán na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Honosný zámek s romantickým okolím si nechal vybudovat jako své sídlo rod Lichtenštejnů.

Historie zámku

První písemní zmínky o tomto místě pocházejí z roku 1222, kdy zde zřejmě stála gotická tvrz, kterou propůjčil český král Václav I. Sigriedu Sirotkovi. Na konci 13. století se majitelem panství na obou stranách hranice stal rod Liechtensteinů pocházející ze Štýrska. Mezi nejvýznamnější členy tohoto rodu patřili Karel z Lichtenštejna a jeho syn Karel Eusebius, který se velmi zasloužil o zvelebení Lednicko-valtického panství. V 17. století byla středověká tvrz zbourána a na jejím místě postaven renesanční zámek. V dalším století byla tato stavba stržena a nahrazena velkolepým barokním zámkem s rozlehlými parky a jízdárnou podle návrhů Jana Bernarda Fischera z Erlachu. Dnešní podoba zámku pochází z poloviny 19. století, kdy ho nechal kníže Alois II. z Lichtenštejna přebudovat na velkolepé letní sídlo ve stylu anglické gotiky, kde se setkávali představitelé evropské šlechty na letních slavnostech. Během druhé světové války Lichtenštejnové odvezli velkou část vybavení kromě těžkého nábytku, vyřezávaných schodů a vzácných tapet do Lichtenštejnska. Po válce byl zámek zestátněn a zpřístupněn veřejnosti.

Zámecký areál

Kromě samotného zámku jsou v Lednici k vidění další zajímavé stavby. Za pozornost stojí zámecký skleník, který se nachází hned vedle zámku. V bývalé konírně bylo v roce 1993 zřízeno akvárium Malawi s cizokrajnými druhy ryb z různých kontinentů. Grotta měla napodobit přírodní jeskyni i s krápníky, dnes je v ní umístěná výstava strašidel. V parku bylo vybudováno několik staveb pro zábavu návštěvníků. Nejvýraznější z nich je minaret, který sloužil hlavně jako vyhlídková věž a je vyzdoben arabskými nápisy. Další rekreační stavbou je Janův hrad postavený jako romantická zřícenina. O něco vzdálenější chrám Apollo, který se nachází u Mlýnského rybníka, připomíná antickou stavbu. Prostřední rybník slouží ke koupání a v jeho okolí se nacházejí ještě další stavby (Rybniční zámek, Tři Grácie), které je možné obdivovat při pěší procházce nebo cyklistickém výletu.

Akce 2014

Mezi oblíbené akce na zámku Lednice patří Dny otevřených zahrad, hudební představení (muzikál Bídníci, hudba Hradní stráže a Policie České republiky, koncert Rosa mystica, opera Nabucco) a prázdninové noční prohlídky.

Svatby na zámku

Svatba na zámku nebo v romantickém parku je snem mnoha nevěst a ženichů. Tento sen se může stát skutečností. Ke svatebním obřadům se pronajímá především tzv. kasíno. Další možností je Rytířský sál, který je k dispozici pouze v polední pauze mezi prohlídkami. Možný je také obřad v parku nebo v zámecké kapli.
Termín obřadu je třeba domluvit na matrice OÚ v Lednici, tel.: 519 340 112, církevní obřad na farním úřadu v Poštorné, tel.: 775 966 271.

Otvírací doba a vstupné

Zámek Lednice je návštěvníkům otevřen v dubnu a říjnu o víkendech, v květnu, červnu a září denně mimo pondělí a během letních prázdnin denně.
Základní vstupné na I., nebo II. zámecký okruh činí 150 Kč, prohlídka parku s průvodcem 100 Kč, minaret 50 Kč, Janův hrad 60 Kč.

Kontakt

Státní zámek Lednice
Zámek 1
691 44 Lednice

Telefon: +420 519 340 128
Fax: +420 519 340 210
e-mail: [email protected]

www.zamek-lednice.com

Plavby zámeckým parkem

Areálem zámeckého parku je také možné proplout na romantické výletní lodi s poutavým výkladem. Plavbu je možné zkombinovat s pěší procházkou nebo s jízdou koňským povozem.
http://www.1plavebni.cz/

Ubytování v Lednici a okolí

V Lednicko-valtickém areálu je k dispozici celá řada ubytovacích zařízení. Přímo v Lednici se nabízí hotel Garni 1. plavební, My Hotel, Zámecký mlýn, penzion Onyx, Liechtenštejnské domky, rezidence U Vlaštovek, kemp Apollo a spousta dalších na stránkách http://www.lednice.cz/cs/ubytovani/.

Tipy na výlet

Valtice
Mikulov
Břeclav
Pohansko
CHKO Pálava

Související články

reklama
reklama
reklama