reklama
 
  • Wiki
  • Zámek Choltice

Barokní zámek Choltice se nachází ve stejnojmenném městečku nedaleko Pardubic u Přelouče. Jedná se o dvoukřídlou jednopatrovou budovu s arkádami v přízemí jižního křídla a s centrální kaplí, snad podle plánů italského architekta Rossiho de Luca z Pisy, s bohatou štukovou a malířskou výzdobou. V zámku byl otevřen nový pohádkový okruh pro děti Svět vodníků a černého divadla. Součástí zámeckého areálu je volně přístupný rozsáhlý park s rybníky a potokem, který přechází v zámeckou oboru.

Historie

První zmínka o Cholticích pochází z r. 1285. Týká se Beneše z Choltic z rytířského rodu Benešoviců, předního šlechtice doby krále Václava II. V Cholticích vybudovali tvrz, která se poprvé připomíná r. 1397, v té době byl majetek rozdělen a tento stav přetrval i po většinu 15. století. Choltice sjednotil až r. 1542 Jiří z Gersdorfu, v letech 1541 – 1558 podkomoří království českého. Tvrz byla velmi zchátralá, takže ji nechal přestavět v renesančním stylu. Po jeho smrti bylo toto sídlo označeno za zámek s předhradím.
Po bitvě na Bílé hoře byl majetek zkonfiskován a celé panství získal Kryštof Šimon z Thunu. Tomuto rodu patřil zámek až do roku 1918. Koncem 17. století byla větší část renesančního zámku zbourána a vystavěn barokní zámek. Jedinou výraznou událostí v dějinách zámku byl požár v roce 1795, který zámek vážně poškodil. Poslední soukromý majitel choltického zámku, Leopold Thun, zemřel r. 1944 a rok nato byl objekt jeho rodu na základě Benešových dekretů vyvlastněn.
Zámek v Cholticích byl dlouho spíše uzavřen než otevřen. Po dlouholetém soudním sporu radnice s italskou větví rodu Thun-Hohensteinů získal zámek městys Choltice. Peníze na jeho obnovu chyběly, podařilo se je získat až z evropských fondů. Zámek byl veřejnosti zpřístupněn a láká na zajímavé expozice především rodiny s dětmi.

Akce 2014

V letních měsících se pořádají na zámků různé kulturní akce: Dětský den na zámku, Festival komorních a chrámových sborů, Loutkáři na zámku, Řemesla na zámku, třicetiletá válka v Cholticích, Válka v krajce nebo Sokolnictví.

Otevírací doba a vstupné

Zámek je otevřen v dubnu, září a říjnu o víkendech a svátcích, v květnu až srpnu každý den kromě pondělí. Prohlídka je rozdělena na dva okruhy: I. kaple a zámek, II. muzeum vodníků a černé divadlo. Plné vstupné za oba okruhy dohromady je 80 Kč.

Kontakty

Náměstí Svatí Trojice č. p. 5, 533 66 Choltice
Telefon: 734 256 579
Email: [email protected]
Web: www.zamek-choltice.cz

Tipy na výlet

Pardubice
Chrudim
Kunětická hora
Tvrz Svojšice
Perníková chaloupka Ráby

Související články

reklama
reklama
reklama