reklama

Zámek Troja se nachází v hlavním městě Praze, v městské části Troja, na pravém břehu Vltavy, v blízkosti Pražské zoologické zahrady. K zámku přiléhají vinice svaté Kláry, je obklopen zámeckým parkem s úžasnými výhledy na Pražský hrad, Petřín, Vltavu a další pražské dominanty. Zámek spravuje Galerie hlavního města Prahy a je veřejnosti přístupný.

Historie

Původně na místě Trojského zámku stála bezvýznamná knížecí usedlost a okolní vesnice se jmenovala Zadní Ovenec. V roce 1669 prodala majitelka celou usedlost hraběnce Ludmile Benigně Šternberkové, jejíž syn, Václav Vojtěch, o pár let později začal stavět reprezentační zámek. Původní dvůr byl stržen a v duchu klasicizujícho baroka vyrostlo podle italských architektů nové sídlo. Svůj název dostal zámek podle výzdoby s antickou tematikou, hlavně s výjevy z Trojské války z Homérovy Iliady. Po jeho dostavbě vznikla zámecká zahrada, terasa a hospodářské budovy.

Od Šternberků zakoupila zámek císařovna Marie Terezie a založila zde Ústav šlechtičen. Na konci 18. století získal Trojský zámek kníže Ferdinand Windischgrätz. Po pár letech ho prodal baronovi z Osfeldu, který často zval na návštěvu Františka Palackého. Baron z Osfeldu sídlil v Troji téměř celé 19. století. Na počátku 20. století byl majitelem statkář Alois Svoboda, který majetek v Troji v roce 1922, u příležitosti 70. narozenin prvního prezidenta T. G. Masaryka a 250. výročí úmrtí Komenského, daroval státu. Na pozemcích vznikly zoologická a botanická zahrada. Budovy měly sloužit jako komplex škol a dětských domovů, což se neuskutečnilo.

V 70. a 80. letech 20. století byl Trojský zámek rekonstruován, od roku 1989 je užíván Galerií hlavního města Prahy jako muzeum českého malířství 19. století. Stálá expozice Věčné léto v italské vile má čtyři části: Architektura a výzdoba zámku Troja, Ze šlechtických rezidencí, Obrazárna Galerie hlavního města Prahy a Čínské komnaty zámku Troja. Zámek postihly povodně v roce 2002 i 2013, kdy byla zaplavena a poničena především zahrada. V současné době se stále častěji mluví o sloučení zoo, botanické zahrady a zámku. Už dnes se dá zakoupit společná vstupenka.

Akce 2014

Zámek Troja se často pronajímá pro pořádání společenských akcí – rautů, přehlídek nebo prezentací.
Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy:
12. 10. 2014 Lektorská prohlídka výstavy Pražský figurální porcelán
12. 10. 2014 Lektorská prohlídka výstavy Vášeň sen ideál
2. 11. 2014 Pražský figurální porcelán
30. 11. Vášeň sen ideál

Otevírací doba a vstupné

Zámek Troja je pro veřejnost otevřen od dubna do října každý den kromě pondělí a v pátek jenom odpoledne. Základní plné vstupné činí 120 Kč. Zahrady jsou volně přístupné.

Kontakty

Zámek Troja
U Trojského zámku 1
Praha 7 17000
tel.: +420 283 851 614
www.ghmp.cz
www.trojskyzamek.cz

Svatby

Svatby na zámku Troja patří k těm nejluxusnějším a nejvznešenějším. Výhodou je poloha zámku v hlavním městě, jeho krásné exteriéry i interiéry. Svatební obřady se konají v Císařském sálu, Čínském salónku, zámecké kapli nebo ve francouzské zahradě. V zámecké restauraci rádi připraví také svatební hostinu. Dokonce je možné pronajmout celý zámek. Svatební obřady se konají vždy pouze v pátek v 10.30 nebo ve 12:00 (termín je nutné nejprve dohodnout s matrikou Prahy 7. Pronájem prostor na zámku má na starosti paní Smolíková z GHMP, tel.: 725 123 760, email: [email protected]

Kavárna

Na nádvoří zámku je návštěvníkům k dispozici kavárna Café Troja, kde je také možné uspořádat svatební hostinu nebo jinou akci. Za krásného počasí zve k posezení předzahrádka v zámecké zahradě.

Tipy na výlety

Zoo Praha
Botanická zahrada Praha
Plavba po Vltavě
Pražský hrad
Planetárium Praha
Národní technické muzeum Praha

Související články

reklama
reklama
reklama