reklama

Hrad Loket

Hrad Loket se vypíná spolu s malebným městečkem na skalním útesu v ohbí řeky Ohře 9 km na jihozápad od města Karlovy Vary. Loket je výchozím bodem romantických procházek do okolní přírody. Známá pověst vypráví o císaři Karlu IV., jak při lovu v loketských lesích objevil teplý léčivý pramen a založil proslulé lázně.

Historie hradu

Po zániku starého královského hradu Sedlec u Karlových Varů byly počátkem 13. století přeneseny královské úřady na nový hrad nad řekou Ohří. Na tomto hradu sídlily župní úřady, spravován byl královskými purkrabími. Od roku 1437 byly osudy hradu a města spojeny s osudy rodiny hrabat Šliků, kteří ho drželi v zástavě a vedli neustálé spory s loketskými měšťany. Roku 1792 bylo na hradě zřízeno vězení, v 19. století zde sídlily státní úřady. Po roce 1945 bylo na hradě zřízeno muzeum.

Pověst o zakletém purkrabím

Za husitských válek působil na hradě purkrabí, který ubránil hrad před útokem husitů. Ke královským poddaným se však choval krutě, spoustu jich dal mučit a některé popravit. Mrtvá těla nechal pro výstrahu věšet na hradní bránu. V podhradí žil hrnčíř se svou ženou a dětmi. Jednou si chtěl purkrabí u nich koupit nový džbán na víno. Vybral si jeden malovaný, který stál na truhlici. Hrnčíř mu ho ale nechtěl prodat, a tak ho purkrabí nechal odvést do hladomorny, aby byl druhý den popraven. Ráno přišla hrnčířova žena prosit o milost pro svého muže. Purkrabí ji však dal vyhnat. V tu chvíli ho proklela slovy: ,,Je-li tvoje srdce z kamene, kamenem se staň celý!" Nebe najednou zčernalo, zahřmělo se a blesk udeřil do věže. Pod věží zůstala díra a purkrabího už nikdy nikdo neviděl. V díře pak našli podivný kámen, kterému začali říkat Zakletý purkrabí. Ve skutečnosti to byl spadlý meteorit.

Akce 2014

Kulturní program na hradě Loket tvoří především koncerty a divadelní představení: 18. 4. Depeche Mode Revival + Red hot chilli peppers (revival Praha), 19. 4. divadelní představení Potichu to neumím, jsem vášnivej!, 26. 4. koncert Reggae Párty Dub Artillery + MessenJah/Selector Boldrik + Jahtec Jammin´Job, 9. 5. koncert Doors Revival + Led Zeppelin Southern revival, 10. 5. pohádka Šípková Růženka (Hudební divadlo Hnedle vedle), 23. 5. koncert Garage & Tony Ducháček + Houpací Koně, 24. 5. divadelní představení Skandál v Lokti (Chebské divadelní studio Reneta), 7. 6. pohádka Neposlušná kůzlátka (Sváťovo dividlo), 12. 7. experimentální výtvarné divadlo Cirkus ANPU, 1. 8. koncert Festival Mitte Europa.

Městečko Loket nad Ohří

Osada nad řekou Ohří byla díky své strategické poloze vždy privilegovaným místem a čeští panovníci jí udělovali řadu výhod. V roce 1980 bylo město vyhlášeno památkovou rezervací, která se může pochlubit skutečnými skvosty. Nejdůležitější budovou je radnice, v níž kromě městského úřadu sídlí také Muzeum knižní vazby a velmi zajímavě pojatá knihovna. Pod hradem u řeky se nachází nově přebudovaný přírodní amfiteátr.

Otevírací doba

Listopad - březen: 9 -15. 30 hodin, otevřeno denně
Duben - říjen: 9 -16.30 hodin, otevřeno denně
Vstupné s průvodcem
česky, rusky, německy, anglicky)
Dospělí: 110,- Kč
Rodinné vstupné: 340,- Kč
Děti do 6 let, držitelé ZTP/P + 1 doprovod: zdarma

Vstupné s textem

česky, rusky, německy, anglicky, francouzsky, italsky, holandsky, dánsky, švédsky, polsky, maďarsky, španělsky)
Dospělí: 95,- Kč
Rodinné vstupné: 290 Kč
Děti do 6 let, držitelé ZTP/P + 1 doprovod: zdarma

Kontaktní údaje

Adresa: Zámecká 67, 357 33 Loket
Telefon: +420 352 684 648
Fax: +420 352 684 104
E-mail: [email protected]
Webové stránky: www.hradloket.cz

Ubytování

Přímo v historickém centru města se nachází několik hotelů a penzionů s možností stravování a také ubytování v soukromí. Více informací poskytne web www.loket.cz.

Tipy na výlety v okolí

Karlovy Vary
Bečov nad Teplou
Svatošské skály
Hornické muzeum Krásno
Rozhledna Doubská hora

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama