reklama

Zámek Litomyšl

Zámek Litomyšl se nachází ve stejnojmenném městě ve východních Čechách. V roce 1999 byl zámecký areál zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO s tímto textem: „… Zámek v Litomyšli je ve své výjimečně uchované celistvosti dokonalým příkladem zámku s arkádami, typu budovy, který pochází z Itálie a přizpůsobil se českým zemím tak, že vznikla velmi vyvinutá forma s vynikající architektonickou hodnotou. Je dokonalým příkladem středoevropské šlechtické residence v období renesance a jejího pozdějšího vývoje vlivem nových uměleckých proudů."

Zámek je v majetku státu a ve správě Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště Sychrov. V prostorách zámku působí i další subjekty: Městská obrazárna ve správě Městské galerie Litomyšl ve druhém patře zámku, Kongresové centrum v přízemí zámku vhodné ke konání širokého spektra společenských a kulturních aktivit (spolu s prostorami zámeckého pivovaru) - provozuje Evropské školicí centrum, o.p.s., stálá expozice soch Olbrama Zoubka v zámeckých sklepích - provozuje Smetanova Litomyšl, o.p.s.

Historie

Zmínky o počátcích více než tisícileté historie Litomyšle se nacházejí v Kosmově Kronice české. Původně bylo na dnešním Zámeckém návrší slovanské hradiště a pohraniční hrad Slavníkovců. V polovině 12. století přivedl olomoucký biskup Jindřich Zdík do Litomyšle řád premonstrátů, kteří také přivezli do Litomyšle znak svého řádu - zlatou lilii v modrém poli. Dnes je znakem Litomyšle stříbrná lilie v červeném poli.
V letech 1568 – 1581 byl pro Vratislava z Pernštejna postaven reprezentativní renesanční zámek. Na výzdobě fasád psaníčkovými a figurálními sgrafity se podíleli italští mistři. Po vymření Pernštejnů v roce 1646 se novými majiteli stali Trauttmansdoffové, za jejichž působení došlo k barokním úpravám zámku.
Po požáru v roce 1775 bylo vybudováno unikátní barokní zámecké divadlo. Roku 1855 kupují ve veřejné dražbě panství Thurn-Taxisové, kteří jsou až do konce II. světové války posledními soukromými majiteli litomyšlského zámku.

Akce 2014

Hlavní akcí každé sezóny je mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl. Kromě toho se na zámku a Zámeckém návrší koná celá řada akcí, které mají návštěvníky upozornit na největší zajímavosti.

Otevírací doba a ceník

Zámek Litomyšl je otevřen veřejnosti v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích, od května do září od úterý do neděle. Cena vstupného na základní prohlídkovou trasu je 120 Kč.

Svatby

Zámek Litomyšli je velmi atraktivním místem pro uspořádání tak výjimečné akce, jakou je svatební obřad. Pro tuto příležitost se nabízí několik výjimečných prostor – zámecká kaple, rokokový salonek, audienční sál, sklepení se sochami Olbrama Zoubka, v altánu v zámecké zahradě.
Termín svatby je třeba zarezervovat na matrice v Litomyšli a poté si domluvit informační schůzku na zámku.
Kontakt na matriku v Litomyšli:
Irena Štochlová, tel.: 461 653 331

Kontakty

Státní zámek Litomyšl
Jiráskova 93
570 01 Litomyšl
Česká republika
tel.: +420 461 615 067
tel.: +420 775 422 218
[email protected]
www.zamek-litomysl.cz

Ubytování

V prostorách Zámeckého pivovaru bylo vybudováno Evropské školicí centrum a také ubytovací zařízení s nabídkou dvou standardů ubytování – hostelového typu či penzionových pokojů s výhledem přímo na zámecké nádvoří.

Zámecké návrší

Zámecké návrší je ojedinělý soubor budov, spojení historické a moderní architektury, které vzniklo v rámci projektu Revitalizace zámeckého návrší. Představuje nové prostory v historickém kontextu a přibližuje koncepce jejich tvůrců. Ke každé stavbě se váže řada zajímavostí.
Do komplexu patří kromě zámku také Zámecký pivovar, v němž se narodil známý hudební skladatel Bedřich Smetana, zámecké zahrady, empírová budova Panský dům, Konírna a Kočárovna, Jízdárna, Muzeum, původně piaristické gymnázium, pak filozofický ústav (vyučoval zde Alois Jirásek). Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže je dominantou města a je vidět zdálky při příjezdu do Litomyšle.
Piaristická kolej (spojená s významnými osobnostmi, jako byl J. E. Purkyně sloužila do roku 1950 řádu a nyní je pracovištěm a internátem Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Za Piaristickou kolejí se nacházejí Klášterní zahrady – městský odpočinkový park s fontánou, tiše znějící klasickou hudbou a souborem pěti soch Olbrama Zoubka.
Návštěvníci mohou využít komentované prohlídky - Architektonický okruh trvá 1hodinu, jeho cena je 50 Kč. Prohlídky začínají u Informačního centra na Zámeckém návrší.
Prohlídku je nutné z kapacitních důvodů předem zarezervovat na telefonním čísle: 461 612 161.
Od 15. 8. budou rezervace možné také prostřednictvím webu: www.zamecke-navrsi.cz/prohlidky

Podzámčí

Pod Zámeckým návrším se nachází město s jedním z nejdelších náměstí v Evropě, které lemuje řada historicky cenných domů s tzv. podsíněmi. Malé Toulovcovo náměstí zvané Špitálek se v létě stává dějištěm mnoha představení, farmářských a bleších trhů. A další malebná zákoutí čekají na objevení zvídavými turisty. Ve městě je možné příjemně posedět a najíst se v restauracích a kavárnách. Konají se v nich také Dny Magdaleny Dobromily Rettigové, vyhlášené kuchařky a národní buditelky, která v Litomyšli žila.

Smetanova Litomyšl

Mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl přivádí každým rokem na přelomu června a července řadu návštěvníků od nás i ze zahraničí. Představení se v posledních letech konají na nádvoří zámku, kam je vždy instalováno unikátní hlediště a jeviště. Od letošního roku je vstupenka na Smetanovu Litomyšl také vstupenkou do zámku, kterou je možné využít až do konce návštěvnické sezóny.

Tipy na výlety

Polička
Soubor lidových staveb Vysočina
Zámek Nové Hrady
Toulovcovy Maštale
Růžový palouček

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama