reklama

Hrad Bezděz

Hrad Bezděz se nachází u obce Doksy, blízko Máchova jezera v Libereckém kraji na kopcích Malý a Velký Bezděz. Letos slaví tento královský hrad 750 let od svého založení. Jedná se o nejlépe dochovaný hrad krále Přemysla Otakara II.

Historie

Královský hrad Bezděz byl založen v polovině 13. století Přemyslem Otakarem II. Měl se stát správním centrem rozsáhlého královského panství. Hrad byl postaven velmi precizně ve stylu rané gotiky.
Hrad byl dokončen Václavem II., který tady byl vězněn jako dítě se svou matkou Kunhutou. Pánové na hradě se střídali – králové ho dávali do zástavy mocným šlechtickým rodům. Od pánů z Dubé jej vykoupil Karel IV., který tady několikrát pobýval. Jeho syn Václav IV. ho opět zastavil. V roce 1402 obléhal hrad král Zikmund, který tu nechal zajmout markrabího Prokopa. V roce 1621 byl dobyt Bavory brzy potom získal Bezděz Albrecht z Valdštejna, který zahájil přestavbu a nechal vybudovat bastiony. Od roku 1627 zde byl umístěn klášter. Již v roce 1642 obsazen Švédy, kteří hrad vypálili.
Roku 1666 byla na hrad přivezena kopie monserratské Madony, tou dobou se začaly konat velkolepé pouti. Roku 1778 byl klášter vydrancován Prusy a roku 1785 zrušen. Nový zájem o hrady přinesl romantismus. V letech 1833 -1835 navštívil hrad šestkrát Karel Hynek Mácha, Bezděz se objevuje v jeho díle Večer na Bezdězu i v proslulém Máji. Na Bezdězu se odehrává i děj Smetanovy opery Tajemství.
Od roku 1930 patří hrad Klubu českých turistů, který zde umístil pamětní desku na Máchovu počest. V roce 1953 přešel pod státní památkovou péči. V roce 1978 hrad Bezděz prohlášen Národní kulturní památkou.

Prohlídky

Hrad je možné projít s průvodcem za 50 min, nebo samostatně. Pro návštěvníky jsou připraveny dva prohlídkové okruhy:
1. okruh: prvé nádvoří - Purkrabský palác, druhé nádvoří - Manský palác, Královský palác, kaple
2. okruh: Velká věž s vyhlídkou a romantickou místností v nejvýše situované části hradu

Akce 2014

V červenci se o víkendech konají na hradě šermířská klání. Rok 2014 – 750 let výročí od založení královského hradu Bezděz Přemyslem Otakarem II. K tomuto výročí je připraven bohatý program na sobotu 9. 8. 2014.

Otevírací doba a vstupné

Hrad Bezděz je otevřen veřejnosti v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích, v květnu až září denně kromě pondělí. Základní vstupné pro dospělého činí 70 Kč.

Svatby, pronájem prostor

Na hradě Bezděz jsou možné pouze církevní obřady, které se mohou konat na 1. nebo 2. nádvoří a v Purkrabském paláci. Stejné prostory se dají pronajmout i pro jiné akce.

Kontakt

Státní hrad Bezděz
472 01 p. Doksy
Telefon: 487873131
E-mail: [email protected]
Web: www.hrad-bezdez.eu

Tipy na výlety

Máchovo jezero
Zoo Dvůr Králové
Zámek Frýdlant
Hrad Grabštejn
Zámek Hrubý Rohozec
Zámek Lemberk
Zámek Sychrov
Zřícenina Trosky

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama