reklama
  • Wiki
  • Hrad Karlštejn

Královský hrad Karlštejn má mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován jako královská klenotnice za vlády Karla IV. Nachází se asi 30 km jihozápadně od Prahy ve stejnojmenném městysu na břehu řeky Berounky.

Historie

Hrad Karlštejn si nechal na přelomu 40. a 50. let 14. století vybudovat král Karel IV. jako svůj hrad, kde budou uloženy korunovační klenoty a svaté relikvie. Od poloviny 50. let začal na hradě pobývat a dohlížel na průběh prací, dokončování interiérů. Původně šlo o poměrně malou stavbu, která se postupem času rozrostla do monumentálních rozměrů. Dodnes se dochovalo stupňovité uspořádání hradních budov, které je velmi působivé. Velmi cenná je původní nástěnná výzdoba ze 14. století - 129 deskových obrazů Mistra Theodorika v Kapli sv. Kříže. V polovině 16. století došlo k renesanční přestavbě hradu.
Na konci Třicetileté války byl hrad dobyt švédskými vojsky a začal chátrat. Jisté oživení nastalo, když se Karlštejn stal majetkem českých královen, byl však využíván pouze pro hospodářské účely. Velkou pozornost si získal až za národního obrození v 19. století, císař František I. věnoval finanční prostředky na jeho obnovu.
Po vzniku Československa se stal Karlštejn majetkem státu a byl zpřístupněn veřejnosti. V roce 1962 byl vyhlášen národní kulturní památkou. Karlštejn se proslavil i díky známému a oblíbenému filmovému muzikálu Noc na Karlštejně. V současnosti je nejnavštěvovanějším hradem u nás, koná se zde celá řada významných kulturních akcí.

Hradní stezka

Hrad Karlštejn leží od roku 1993 na Hradní stezce (Burgenstrasse), která vede z Prahy do německého Mannheimu. Tato prázdninová a výletní trasa spojuje více než 90 hradů a zámků a vede přes světově proslulá města Bayreuth, Bamberg, Norimberk, Rothenburg ob der Tauer nebo Heidelberg.
Více na www.hradnístezka.eu.

Akce 2014

K tradičním akcím patří Karlštejnské kulturní léto, Královský průvod z Prahy na Karlštejn či Karlštejnské vinobraní. V letošním roce mohou návštěvníci obdivovat výstavu Koberce Orientu na Karlštejně, zaposlouchat se do známých písní Heleny Vondráčkové, objevovat hrad na mimořádných a nočních prohlídkách.

Otevírací doba a vstupné

Hrad Karlštejn je otevřen svým návštěvníkům v únoru o víkendech, v následujících měsících denně kromě pondělí, během letních prázdnin každý den, v podzimních měsících pouze o víkendech. Prohlídka hradu Karlštejn je rozdělena na tři okruhy - Soukromé a reprezentační prostory Karla IV., Posvátné prostory hradu a Vyhlídka z velké věže. Základní vstupné na I. okruh je 170 Kč, vstupné do posvátných prostor činí 300 Kč. Na prohlídku II. okruhu musí mít zájemce rezervaci.

Svatby na Karlštejně

Svatební obřad na Karlštejně je jistě zážitkem, na který se nezapomíná. Vznešenost hradu a jeho prostor dodá lesk tak významné životní události. Obřad může proběhnout v několika reprezentativních prostorách nebo i v exteriéru. Podrobnosti je třeba projednat na matrice Úřadu městyse Karlštejn [email protected]

Kontakty

Státní hrad Karlštejn
267 18 Karlštejn č.p. 172
Telefon: +420 311 681 617
+420 311 681 695
E-mail: [email protected]
www.hradkarlstejn.cz

Tipy na výlety

Okolí řeky Berounky
Svatý Jan pod Skalou
Český kras
Zámek Hořovice
Hrad Křivoklát
Zámek Konopiště
Hrad Krakovec

Související články

reklama
reklama
reklama