reklama
 

Gotický vodní hrad Švihov se nachází na řece Úhlavě na Klatovsku v Plzeňském kraji. Velkolepou stavbu, chráněnou systémem vodních příkopů nechali postavit páni z Rýznberka, jeden z nejmocnějších českých šlechtických rodů. Na hradě se natáčel jeden z nejoblíbenějších pohádkových filmů Tři oříšky pro Popelku. Prohlídky probíhají ve dvou okruzích - Hrad (historie hradu, reprezentační prostory) a Kuchyně (hospodářské místnosti, archeologické nálezy).

Historie

Hrad Švihov je jedním z nejmladších českých hradů. Byl postaven na místě původní tvrzi v blízkosti řeky Úhlavy u obchodní stezky z Bavorského Podunají na konci 15. století díky tehdejšímu majiteli panství Půtovi Švihovskému z Rýzmberka. Ve stavbě vodního opevnění pak pokračovali jeho synové se známým architektem Benediktem Riedem.
Hrad přešel v polovině 16. století do vlastnictví rodu Kavků z Říčan. Ti však špatně hospodařili a museli hrad prodat rodu Černínů z Chudenic. Za třicetileté války byl Švihov bezúspěšně obléhán švédskými vojsky. Po válce však dal císař Ferdinand III. příkaz k demolici hradu, ke které naštěstí nikdy nedošlo. Od té doby byl využíván pro hospodářské účely. Černínové byli vlastníky Švihova až do roku 1945, kdy byl zchátralý hrad zestátněn. Od roku 1950 zde probíhaly záchranné práce, které byly ve své době ojedinělé. Hrad se opět zaskvěl ve své majestátnosti. Další opravy byly nutné po povodních v roce 2002. Hrad spravuje Národní památkový ústav. Hrad Švihov je zapojen do několika projektů - Hradní stezka (spojuje 90 hradů a zámků u nás a v Německu) www.hradnistezka.eu, Europa Jagellonica www.europajagellonica.com www.europajagellonica.com, Po stopách Popelky.

Akce 2014

Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi - přehlídka mládežnických dechových orchestrů, koncert smíšeného pěveckého sboru, dobývání hradu, Černínské kratochvíle (taneční vystoupení), divadlo na hradě, noční prohlídky, Po stopách Popelky kolem Švihova. V zimě bývají na Švihově tematické výstavy, ta poslední byla věnována právě filmu Tři oříšky pro Popelku.

Otevírací doba a vstupné

Hrad Švihov je pro veřejnost otevřen v dubnu a říjnu o víkendech, v květnu až září každý den kromě pondělí, délka prohlídky je asi 50 minut, základní vstupné pro dospělého 30 Kč.

Svatby na hradě

Svatba na hradě je snem mnoha dívek a žen. Jednou z možností jak ho splnit je svatba na Švihově. V prostorách státního hradu Švihov lze uspořádat civilní i církevní svatební obřad. Svatby se konají v prostorách Tanečního sálu, v hradní kapli, v sále ve Špýcharu, nebo na venkovním parkánu. Ke svatbě lze sjednat také další služby jako občerstvení pro svatební hosty, svatební hostinu nebo další doplňkový program. O podmínkách a možnostech konání svatebního obřadu je možné se informovat na schůzce s pracovníky hradu, termín svatby je třeba sjednat na matrice nebo kontaktovat farní úředníky:
Městský úřad Švihov
tel.: (+420) 376 393 244
e-mail: [email protected], web: www.svihov.cz
Římskokatolická farnost Švihov
tel.: (+420) 376 393 218
e-mail: [email protected], web: www.farnostsvihov.estranky.cz

Kontakty

Státní hrad Švihov
Žižkova 1, 34012 Švihov
telefon: (+420) 376 393 378
telefon: (+420) 606 666 419
e-mail: [email protected]
www.hradsvihov.cz

Tipy na výlety

Naučná stezka Švihov a okolí
Plzeň
Zámek Kozel
Zámek Nebílovy
Zámek Horšovský Týn

Související články

reklama
reklama
reklama