reklama
  • Wiki
  • Zámek Buchlovice

Státní zámek Buchlovice se nachází v Buchlovicích ve Zlínském kraji asi 11 km od města Uherské Hradiště. Je obklopen krásným zámeckým parkem, v němž se každoročně pořádá výstava fuchsií a nachází se zde záchranná stanice zvířat. Celý barokní areál se skládá ze dvou protilehlých osově souměrných zámeckých budov uprostřed s nádvořím a kašnou. Interiéry jsou bohatě zdobené převážně v barokním stylu, hlavním prostorem je Hudební sál s freskami a erby zakladatelů zámku. V buchlovickém zámku lze spatřit i komnatu, v níž se konala schůzka ministrů zahraničí Rakouska - Uherska a Ruska v roce 1908. Zámek patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům v České republice.

Historie

Na konci 17. století se stal nedaleký hrad Buchlov pro jeho obyvatele nepohodlným, proto byla dole pod kopcem zahájena stavba zámku. Majitel panství Jan Dětřich z Petřvaldu postavil zámek pro svou manželku Eleonoru z Colonna-Felsu, která pocházela ze slunné Itálie a hrad byl pro ni příliš chladný. Zámek je postaven ve stylu italského baroka, jako nejčistší příklad italské barokní vily, jiný názor tvrdí, že inspirace pochází z Francie. Zámek byl dostavěn roku 1707. V roce 1800 se stal majitelem rod Berchtoldů, kteří zde zřídili vojenskou nemocnici a manufakturu, založili zámecký park a nechali vybudovat nedaleké lázně Leopoldov. Berchtoldové žili na zámku až do roku 1945, kdy byl zestátněn.

Akce 2014

Programy na zámku Buchlovice se zaměřují především na milovníky květin (Tulipománie, výstava fuchsií), na milovníky slováckého folklóru (Kosecké písně - 1. 6.) a nejdůležitějšími návštěvníky jsou děti. Pro školní třídy jsou v prvním červnovém týdnu připraveny Pohádky ze zámku (2. 6. - 6. 6.), představení pro školní výlety s kontaktními a interaktivními pohádkami. Během letních prázdnin patří dětem každé pondělí, kdy je pro ně připraven speciální program (loutkové divadlo, bludiště po stopách ztraceného pána, zámecké omalovánky, bojovka v parku apod.).

Návštěvní doba a vstupné

Zámek Buchlovice je pro návštěvníky otevřen v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích, od května do konce září pak denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin.
Plné vstupné na prohlídku zámku je 120 Kč, platí se také vstupné do zámeckého areálu a parku (mimo sezónu 30 Kč, v době letních prázdnin 50 Kč).

Svatby na zámku Buchlovice

Romantické interiéry a exteriéry zámku jsou oblíbeným místem nejen filmařů, ale také svatebčanů. Na zámku jsou k dispozici tři možnosti ke konání svatebních obřadů - zámecký park, sala terrena a hudební sál. Termíny a informace o obřadech poskytuje obecní matrika (tel.: 572 595 120, 572 595 122, E-mail: [email protected]).

Kontakty

Státní zámek Buchlovice
687 08 Buchlovice
Tel. na pokladnu zámku, objednávky prohlídek: 572 434 240
Email: [email protected]
www.zamek-buchlovice.cz

Ubytování

Přímo v Buchlovicích se nachází několik různých možností ubytování - hotel Buchlovice, hotel Buchlov, hotel Lovecký zámeček, penzion Na Náměstí, penzion Lázeňský dům, rekreační střediska, autokempy, chaty a chalupy. Bližší informace jsou umístěny na stránkách TIC Buchlovice www.tic.buchlovice.cz.

Tipy na výlety v okolí

Hrad Buchlov
Zámek a zahrady Kroměříž
Zámek Vizovice
Zámek Bučovice
Památník Velké Moravy ve Starém městě
Archeoskanzen Modrá

Související články

reklama
reklama
reklama