reklama

Hrad Zvíkov

Státní hrad Zvíkov se nachází na skalním ostrohu při soutoku Vltavy a Otavy, přibližně 20 km od jihočeského Písku. Byl nazýván „králem českých hradů“. Váže se k němu řada pověstí a zajímavostí. Na přelomu 50. a 60. let minulého století pod ním vznikla přehradní nádrž Orlík a voda dosahuje až k základům hradu, čímž utrpěla jeho majestátnost.

Historie

Již v době bronzové bylo osídleno místo, kde se nachází hrad Zvíkov. Asi v 6. století tady žili Keltové, kteří zde vybudovali hradiště. Středověký hrad vznikal ve 13. století za Václava I., kdy byl přistaven královský palác, k dokončení došlo za panování krále Přemysla Otakara II. Od té doby působili na hradě vždy dva purkrabí.
Po Přemyslovcích se stal majitelem hradu Jindřich z Rožmberka. Rožmberkové v 15. století rozšířili hrad o dělostřelecké opevnění a za vlády Karla IV. sloužil jako dočasná úschovna korunovačních klenotů a král tu rád trávil svůj čas.
Potom význam Zvíkova klesal a majitelé se často měnili. Za husitských válek byl Zvíkov obléhán, ale nebyl nikdy dobyt a stále si držel styl královského hradu. Na konci 16. století získali chátrající hrad Švamberkové, kteří zahájili renesanční úpravy a založili zahradu. Za třicetileté války hrad odolal, ale posádka se v roce 1622 vzdala, následně byl Zvíkov vyrabován. Poté se stali novými majiteli Eggenberkové a téměř o sto let později hrad převzali Schwarzenbergové a začali se zajišťovacími pracemi a opravami, které však nezabránily zřícení Nové brány a sesuvu paláce. Následovala rekonstrukce královského paláce, která byla dokončena na přelomu 19. a 20. století.
Ve vlastnictví Schwarzenbergů byl hrad Zvíkov do roku 1948. Od roku 1950 je státním majetkem a byl prohlášen národní kulturní památkou. Velmi brzy poté začaly práce na Vltavské kaskádě. Charakter královské stavby, dominanty na vysoké skále se změnil po napuštění Orlické přehrady (1954 – 1961), kdy podhradí bylo zatopeno a voda dosáhla až k základům hradu.

Pověst Zvíkovský rarášek

Pověstí Zvíkovský rarášek se inspiroval Ladislav Stroupežnický ve své stejnojmenné hře. Pověst vypráví o zlém duchovi, který vyhnal dělníky, kteří prováděli stavební práce na nejstarší části hradu, na takzvané Markomance. Zedníci, kteří zde prováděli své řemeslo, byli ale z nějakého důvodu vyhnáni z hradu. Rarášek straší o půlnoci v korunní síni. Díky této příhodě zdědil jméno Zvíkovský rarášek i jeden z alkoholických nápojů, který se dříve vyráběl. Jeho chuť prý byla „hořká jako život a sladká jako hřích“.

Akce 2014

Kulturní sezóna probíhá na Zvíkově v době letních prázdnin, kdy se zde konají koncerty, výstavy a různá vystoupení. Výstavy bývají instalovány v hradní galerii, která se nachází v přízemí Královského paláce a je součástí prohlídkové trasy. V červenci a srpnu je připraveno pestré Divadelní léto s řadou divadelních představení, která se střídají s vystoupeními šermířů.
V letošním roce probíhá na hradě natáčení pohádky Sedmero krkavců a v těchto dnech bude hrad pro veřejnost uzavřen.

Otevírací doba a vstupné

Areál hradu je otevřen celoročně. Prohlídky královského paláce se konají v dubnu a říjnu o víkendech, v květnu až září každý den kromě pondělí, pokud je v pondělí svátek, tak je zavíracím dnem úterý.
Plné vstupné do Královského paláce bez průvodce je 70 Kč.

Svatby

Svatební obřady na hradě organizuje a zajišťuje Obecní úřad ve Zvíkovském Podhradí (telefon 382 285 639, www.zvikovskepodhradi.cz)

Kontakt

Hrad Zvíkov
pošta Písek
39701
telefon: +420 382 285 676
e-mail: [email protected]
web: www.hrad-zvikov.eu

Tipy na výlety

Písek
Zámek Červená Lhota
Hrad Orlík nad Vltavou
Milevsko
Státní hrad a zámek Český Krumlov
Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec
Státní zámek Kratochvíle

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama