reklama
 
  • Wiki
  • Zámek Štiřín

Hotel Zámek Štiřín se nachází 25 km jihovýchodně od centra Prahy v těsném sousedství vesnic Struhařov, Všedobrovice a Želivec v areálu barokního zámku s anglickým zámeckým parkem a několika rybníky. Zámek Štiřín je znám především jako konferenční centrum, využívané představiteli státu při různých společenských akcích. Svým hostům nabízí široké spektrum služeb od luxusního ubytování, přes sportovní a kulturní vyžití, po relaxaci a odpočinek. Z části parku vzniklo golfové hřiště.

Historie

První písemné zmínky o Štiřínu se objevují od roku 1395 a mají různé podoby Stiřín, Stiřím nebo Štiřím. Počátkem 15. století zde vznikla tvrz, ve které se zastavil císař Maxmilián II, když cestoval do Prahy na korunovaci za českého krále. Po třicetileté válce, kdy byla tvrz zničena švédskými vojsky, došlo k přestavbě na zámek se zahradou. Vlastníci zámku se rychle střídali, majetek patřil střídavě církvi a světským pánům.

Za vlastnictví panství starohrabětem Leopoldem Antonem von Salm-Reifferscheidt-Hainspach byl zámek v 18. století přestavěn na pozdně barokní sídlo. Po roce 1900 byly provedeny další stavební úpravy – středové křídlo bylo doplněno mohutným schodišťovým rizalitem, k němuž přiléhá zámecká kaple. Zahradní průčelí zámku má otevřené dvouramenné francouzské schodiště zdobené (rovněž po roce 1900) kamennými vázami, jejichž autorem je prof. Stanislav Sucharda, současník Josefa Václava Myslbeka. Barokní alegorie Jaro, Léto, Podzim, Zima při podestách schodiště pochází z dílny Matyáše Brauna. Před mřížovou hlavní branou do areálu od severu stojí po pravé straně socha Jana Nepomuckého z roku 1764.

Na zámku se od 19. století střídali významní majitelé. Roku 1822 koupil panství Štiřín se zámkem kníže Rohan a od něho roku 1831 hrabě Nostitz-Rieneck, během jehož působení došlo k dalším stavebním úpravám. Roku 1870 koupil Štiřín s panstvím průmyslník František Ringhoffer II., v roce 1873 povýšený do stavu svobodných pánů s titulem baron, jehož rod, žijící v Čechách od poloviny 18. století, vlastnil zámek až do roku 1945.

Po druhé světové válce byl majetek Ringhofferů vyvlastněn. Hned po válce byl součástí tzv. Akce zámky, při níž šlo o záchranu dětí z německých koncentračních a poválečných internačních táborů. Na této akci se podílela i řada místních obyvatel, proto zde byla v roce 1995 odhalena pamětní deska. Do roku 1948 využívali zámek skauti, kterým byl státem zabaven. Na počátku 50. let 20. století získalo zámek ministerstvo školství pro školení a rekreaci členů ROH. Od roku 1985 do roku 2007 byl zámecký areál obnovován s cílem vytvořit zde kongresové centrum s kompletním zázemím. V roce 1995 byla Ministerstvem zahraničních věcí České republiky zřízena příspěvková organizace Hotel Zámek Štiřín, která celý zámecký areál spravuje.

Kontakty

Zámek Štiřín
Ringhofferova 711, Štiřín
251 68 Kamenice
[email protected]
www.stirin.cz

Svatby

Zámek Štiřín je oblíbeným místem pro konání různých akcí, je vyhledáván také snoubenci pro konání honosných svatebních obřadů. Civilní i církevní obřady se pořádají v zámecké kapli, v historickém salonku nebo venku pod květinovým obloukem. Formální záležitosti zařizuje matrika na Obecním úřadě ve Velkých Popovicích ([email protected], tel. 323 665 806). Na zámku je možné objednat pouze obřad nebo i některé další služby nebo kompletní svatbu na klíč.

Ubytování

Čtyřhvězdičkový Hotel Zámek Štiřín je rozsáhlý zámecký areál s několika rybníky a zámeckou zahradou v anglickém stylu. Kromě luxusního ubytování nabízí řadu gastronomických, kulturních, kongresových, sportovních a relaxačních služeb. Celková kapacita hotelu je 63 pokojů (123 lůžek) v pěti budovách (Zámek, Dům Salm, Dům Jockey, Dům Arminia, Dům Atis). Interiéry jsou vybaveny originály nebo replikami historického nábytku z období pozdního baroka.

Tipy na výlety

Hrad Zbořený Kostelec
Zámek Pyšely
Jílové u Prahy
Týnec nad Sázavou
Zámek Průhonice
Zámek Dolní Břežany
Hvězdárna Ondřejov
Zámek Komorní Hrádek

Související články

reklama
reklama
reklama