reklama
  • Wiki
  • Hrad Hněvín

Hrad Hněvín se nachází na stejnojmenném vrchu ve městě Most v Ústeckém kraji. V současné době slouží jako hotel, restaurace a rozhledna. Na hradě také funguje hvězdárna, která je pobočkou Hvězdárny v Teplicích. Dnešní podoba hradu pochází z přelomu 19. a 20. století, kdy došlo k historizující rekonstrukci. Větší část hradu je návštěvníkům přístupná, běžní turisté mohou volně na opevnění, vyhlídkovou věž, do dílny magistra Edwarda Kelleyho a do restaurace. Hrad Hněvín je provozován společností JUNEK-R, s.r.o.

Historie

Hrad stál na Zámecké hoře (Hněvínu) podle archeologických nálezů již v 9. století. První písemné zmínky se objevily v Kosmově kronice ve století desátém. Kamennou tvrz nechali na stejném místě postavit Hrabišicové, majitelé Mostu, ve 12. století. Ve 13. století byl hrad dán do zástavy Braniborům, později Míšeňským, až v roce 1406 ho získal král Václav IV. zpět. Na základě chebské smlouvy pak hrad získal král Jiří z Poděbrad a jeho syn Jindřich ho pak prodal Benešovi z Veitmile.

V roce 1482 se zde konal slavný sjezd krále Vladislava se saskými knížaty, kde došlo k narovnání vztahů mezi Čechy a Sasy. V magické době vlády císaře Rudolfa II. působili na hradě Děvín alchymisté Edward Kelly a Marek Mamugny. Mostečtí měšťané měli o ně pečovat, což pro ně bylo velmi finančně náročné. V roce 1595 prodal Rudolf II. hrad městu Most. Následovalo klidné období v dějinách města až do třicetileté války, kdy byl hrad dobyt Švédy, kteří ho drželi i po uzavření vestfálského míru. Císař Ferdinand III. nechal v roce 1651 hrad zbourat. Na Zámecké hoře byly pak vinice a zahrady.

V druhé polovině 19. století nastal na Zámecké hoře stavební ruch. Nejdřív byla postavena restaurace, po ní dřevěná vyhlídková věž, kterou ale brzy strhla vichřice. O pár let později byl ustanoven spolek přátel Zámecké hory, jehož cílem bylo obnovit celý hradní areál. V roce 1900 dostavěl novou vyhlídkovou věž a po ní následovala výstavba dalších objektů. Za první světové války stavební práce ustaly a za druhé světové války hrad obsadila německá armáda. Pár let po válce zde působila československá armáda, patrně zde něco hledala po jednotkách SS.

V roce 1950 získalo hrad město, od 60. let už nebyl přístupný veřejnosti kvůli svému špatnému stavu. Na konci 60. let došlo k rekonstrukci a hrad převzal Podnik bytového hospodářství. V roce 1972 byla pro veřejnost otevřena malá hvězdárna. Po roce 1989 získalo hrad opět město Most a v letech 2000-2001 nechalo provést rozsáhlou rekonstrukci areálu. Od té doby hrad slouží jako hotel, restaurace, je přístupný i běžným návštěvníkům, kteří mohou z hradní věže obdivovat Krušné hory a České středohoří.

Akce 2014

Každoročně v červnu se na hradě koná Den magistra Kellyho.
31. 8. 2014 Klauni na cestách – pohádka na Hněvíně

Otevírací doba a vstupné

Hrad je pro hosty otevřený denně po celý rok. Vyhlídková věž od května do září, základní vstupné je 20 Kč. Plné vstupné do dílny E. Kellyho je také 20 Kč.

Kontakty

Hotel Hrad Hněvín
Hradní 577/2
43502 Most
Tel.: +420 476 449 955
Email: [email protected]
www.hradhnevin.cz

Svatby

Na hradě Hněvíně jsou připraveni splnit sny o pohádkové svatbě a poskytnout veškeré služby, které s tím souvisejí. Jako svatební dar získají novomanželé ubytování zdarma.

Ubytování

Nabídka ubytování ve čtyřech dvoulůžkových apartmánech i pokojích s vlastním sociálním zařízením, TV a připojením k internetu. K dispozici je vlastní koupelna, hi-fi věž, minibar, telefon a další. Poskytujeme možnost přistýlky, zajištění dětské postýlky a ubytování domácího zvířete.

Tipy na výlety

Mostecké jezero
Město Most
Hipodrom Most
Litvínov
Krušné hory
České středohoří
Zámek Korozluky
Zámek Jezeří

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama