reklama

Hrad Choustník

Zřícenina rožmberského hradu Choustník se nachází na skalnatém vrchu hory Choustník ve stejnojmenné obci, asi 12 km od Soběslavi, v okrese Tábor v Jihočeském kraji. Jedná se o unikátní ukázku tzv. dvojhradu, který měl jedno opevnění, uvnitř byl rozdělen mezi více majitelů. Zřícenina byla zrestaurována, je přístupná veřejnosti a její věž slouží jako rozhledna, ze které je krásný výhled na Soběslavsko a Táborsko.

Historie

Dějiny hradu Choustník začínají okolo roku 1262, kdy bylo toto území vyměněno králem Přemyslem Otakarem II. s pány z Poděbrad (později nazývanými z Choustníka) za Poděbrady. Prvním majitelem, který nechal hrad postavit, byl Beneš z Choustníka. Jeho synové pak později postavili dva oddělené paláce a dvě věže za společnými hradbami. Vznikl tak ojedinělý dvojhrad (ganerbenburg) – hrad mezi sebou rozdělený. V roce 1322 vyměnili hrad Choustník za Chlumec nad Cidlinou s Petrem z Rožmberka a jeho rod vlastnil Choustník dalších 275 let. I když Rožmberkové na hradě nepobývali, byl průběžně přestavován a upravován na nedobytnou pevnost. Za husitských a poděbradských válek byl baštou katolických pánů, kteří zde věznili husitské kněží.

Koncem 15. století pak jeho význam klesá, ještě na konci 16. století byl ale hrad dobře zachovalý. V roce 1597 prodal Petr Vok z Rožmberka hrad s pivovarem, chmelnicemi, zahradami a osmi vesnicemi Jiřímu Homutovi z Harasova a za pár let byl hrad uváděn v záznamech jako pustý. Poté se majitelé střídali a poslední, dědicové Raula Rohana, přenechali v roce 1932 hrad Klubu československých turistů. V roce 1948 byl hrad Choustník zestátněn. Dnes je vlastníkem hradu obec Choustník.

Pověsti

Hrad Choustník je jako podobná místa opředen pověstmi. Jedna se týká názvu hradu, který by měl pocházet od císaře Barbarossy (Rudobradého). Jeho dcera se podle ní zamilovala do statečného panoše a uprchla s ním na Soběslavsko. Postavili si hrad. Císař se za nějaký čas vypravil svoji dceru hledat. Oholil si své rudé vousy, aby ho nepoznali. Když zjistil, že je jeho dcera šťastná, smířil se s ní i s jejím mužem. Na jeho počest byl hrad nazván fousáč – Foustník a z něj pak vzniklo Choustník.

Otevírací doba a vstupné

Hrad Choustník je pro veřejnost otevřen o Velikonocích, v květnu, červnu, září a říjnu o víkendech a svátcích, během letních prázdnin každý den. Základní vstupné je 25 Kč.

Kontakty

Obecní úřad Choustník
Choustník 16
391 18 Choustník
E-mail: [email protected]
Tel: 381 592 117
www.obec-choustnik.cz/hrad-choustnik/

Svatby

Na hradě Choustník je možné po dohodě s obecním úřadem v Choustníku uspořádat svatební obřad.

Tipy na výlety

Tábor
Zámek Červená Lhota
Chýnovská jeskyně
Jindřichův Hradec
Bechyně
Písek

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama