reklama
  • Wiki
  • Zámek Ctěnice

Zámecký a hospodářský areál Ctěnice se nachází v pražské části Vinoř. Součástí areálu je zámecký park, zahradnictví, hospodářské budovy, jízdárna a zámecký hotel. Celý areál je obehnán mohutnou zdí, za kterou se nachází park, při jehož vstupu bylo vybudováno dětské hřiště. Park i ostatní objekty jsou památkově chráněny. Majitelem je Hlavní město Praha, zámek Ctěnice spravuje Muzeum hlavního města Prahy.

Historie

Unikátní zámecký a hospodářský areál se středověkým jádrem byl postupně podle požadavků doby upravován do renesanční a později i do barokní podoby. Původní tvrz vznikla na výběžku ostrohu s vodním příkopem okolo. Nejstarší písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1235. V privilegiu Řehoře X. z r. 1273 jsou Ctěnice uváděny jako zboží Strahovského kláštera a první zmínka o gotické tvrzi je z roku 1372. V roce 1421 ji zabrala pražská obec.
V polovině 16. století nechal Mikuláš z Harasova přestavět tvrz na renesanční zámek. Majitelé se celkem často za různých okolností střídali, až roku 1803 zámek získali Windischgrätzové, kteří ho upravili v barokizujícím stylu. Pak se opět majitelé střídali, až jej koupil velkopodnikatel a velkoobchodník baron Alexandr Schöller. V nedalekých Čakovicích vystavěl cukrovar, který byl v provozu do roku 1990, nyní zde sídlí různé firmy.
Po druhé světové válce patřil zámecký areál Ctěnice Státnímu statku hlavního města Prahy. Dnes patří Hlavnímu městu Praha, které nechalo celý areál včetně parku zrekonstruovat, obnova byla dokončena v roce 2008. Areál je památkově chráněn.

Akce na zámku Ctěnice 2014

Zámecký areál Ctěnice patří Muzeu hlavního města Prahy, proto jsou zde umisťovány stálé i sezónní výstavy - Dějiny obce Vinoře, Slabikář návštěvníků památek, Rok české hudby ve Ctěnicích, Řemesla v pořádku, Literární kavárna…

Otevírací doba a vstupné

Zámecký areál Ctěnice je přístupný po celý rok od úterý do neděle, základní vstupné je 100 Kč. Zámecký park je otevřen každý den.

Svatba na zámku Ctěnice

Zámecký areál Ctěnice je ideálním místem pro uspořádání romantické svatby na zámku v Praze. Obřady se konají v obřadní síni nebo ve svatebním altánu v zámeckém parku. Informace poskytne vedoucí provozu Zámeckého areálu Ctěnice a organizace svatebních obřadů Libuše Steinerová, tel: 601 555 081, e-mail: [email protected]

Ubytování

V zámeckém areálu Ctěnice je nově zrekonstruovaný hotel s kapacitou 48 lůžek ve 26 stylových pokojích. Zámecký hotel nabízí kromě ubytování také zajištění svatební hostiny ve stylové zámecké restauraci. Pokud si budete přát, můžete si pronajmout pouze prostor Kočárovny a hostinu si zajistit formou objednaného cateringu. Drobné pohoštění pro svatební hosty, včetně kávy a zákusků, je možno připravit v prostoru zámecké kavárny.
www.hotelklik.cz

Kontakty

Bohdanečská 259/1, 190 17 Praha 9–Vinoř
+420 606 859 952
+420 286 001 366
[email protected]
www.muzeumprahy.cz/1355-zamecky-areal-ctenice

Tipy na výlet

Praha
Křivoklát
Karlštejn
Konopiště

Související články

reklama
reklama
reklama