reklama
  • Wiki
  • Zámek Zbiroh

Zámek Zbiroh se nachází v nádherných křivoklátských lesích v bezprostřední blízkosti Brd. I když se o něm mluví jako o hradu tří císařů (Karel IV., Zikmund Lucemburský a Rudolf II.), není příliš znám, protože v druhé polovině 20. století patřil armádě a celá lokalita brdských lesů byla uzavřena. Dnes naopak vítá návštěvníky s otevřenou náručí se spoustou atrakcí, mezi které patří i Lanové centrum v zámeckém areálu.

Historie

Románsko-gotický hrad Zbiroh vznikl na sklonku 12. století jako nejstarší šlechtické sídlo u nás. Původnímu hradu dodnes dominuje nejstarší samostatně stojící hlásná věž na našem území, ukrývá se zde vůbec nejhlubší studna v Evropě a nachází se zde jedna z nejstarších hradních kaplí u nás. Majitelé se na hradě poměrně často střídali, mezi nejvýznamnější patřili i čeští králové – na krátký čas před svou smrtí se ho zmocnil Přemysl Otakar II., v roce 1333 ho koupil markrabě moravský, pozdější král a císař Karel IV., jeho otec Jan Lucemburský ho však věnoval Petrovi z Rožmberka, v dalším století se stal nakrátko majetkem Zikmunda Lucemburského a v roce 1594 ho získal císař Rudolf II. V době jeho držení získal svou dnešní podobu rozlehlého renesančního zámeckého sídla.
Během třicetileté války byl zámek vypleněn a vypálen a v následujících obdobích sloužil jako vězení. K dalšímu rozkvětu došlo poté, co zámek koupil velký podnikatel Bethel Henry baron von Strousberg, stavitel železnic, který s ním měl velkolepé plány. V té době proběhla novorenesanční přestavba. Po jeho bankrotu však zámek vyrabovali a rozebrali věřitelé. Dalšími majiteli se stali Colloredo-Mansfeldové, kteří zde ale téměř nepobývali. Zámek i jeho malebné okolí si v minulosti oblíbila řada významných osobností. Jednou z těch nejvýraznějších byl bezesporu Alfons Mucha, který na zámku téměř 20 let žil a vytvořil zde kompletní Slovanskou epopej.
Za druhé světové války si na zámku zřídily svůj štáb jednotky SS.
Po válce zde bylo utajované špionážní centrum československé armády. Armáda zámek opustila v roce 1997. V roce 2004 byl převeden na město Zbiroh, které jej prodalo společnosti Gastro Žofín s.r.o. Po všech peripetiích se zámek konečně dočkal rekonstrukce a v roce 2005 byl slavnostně otevřen veřejnosti.

Prohlídky zámku

Zámek Zbiroh je v soukromém vlastnictví a musí si na svůj provoz a náročné opravy vydělat. Díky tomu jsou zámečtí hosté doslova hýčkáni. Už jen to, že je možné při prohlídce fotografovat nebo usednout si na gauč, návštěvníky jistě překvapí. Prohlídka významného královského hradu a zámku, bývalého štábu SS, pozdějšího nejtajnějšího špionského stanoviště v Československu je opravdovým zážitkem.

Akce 2014

Na zámku Zbiroh připravují pro své hosty mnohá překvapení a spoustu zážitků. Během celého roku se návštěvníci mohou zúčastnit zajímavých akcí: každé pondělí se koná ve středověké krčmě Z Rudolfovy kratochvíle středověká hostina, jednou měsíčně v neděli se konají Bohoslužby pod božím okem v hradní kapli, v Muchově sále se konávají koncerty vážné hudby. Kromě klasických prohlídek zámku je možné zakoupit speciální balíčky, ke kterým patří i kulinářské zážitky a další program, např. Zámecké odpoledne s odpoledním čajem se sendviči, zámeckými koláčky, čokoládovým fondue, kávou a pramenitou vodou.
Otevírací doba a vstupné
Zámek Zbiroh je otevřen celoročně každý den. Vstupné do areálu činí 20 Kč a v ceně je i jízda vláčkem. Pro návštěvníky jsou připraveny 2 okruhy – klasická prohlídka zámku (základní vstupné 150 Kč) a tajemství zámku (základní vstupné 250 Kč). Možné jsou také noční prohlídky.

Svatby na zámku

Na zámku Zbiroh se konají také pohádkové svatby. Vybírat je možné z několika variant, svatbu středověkou nebo noblesní zámeckou. K dispozici je zámecká kaple pro církevní obřady, secesní Muchův sál, pohádkově rustikální Erbovní sál nebo stylová krčma zvaná Hodovna. V letních měsících je k dispozici mnoho míst v zámeckých exteriérech a v okolní přírodě. Veškerých organizačních záležitostí se ujme paní Renata Páchová na uvedených kontaktech:
e-mail: [email protected]
mobil: +420 602 237 590
matrika Zbiroh: +420 371 794 003

Ubytování

Chateau hotel Zbiroh je jediným hotelem, kde mohou hosté strávit noc v komnatách, ve kterých pobývali takové osobnosti jako císař Rudolf II., Karel IV., Zikmund nebo umělci Alfons Mucha a Ema Destinová. Zatímco hotelové komnaty vytvářejí dojem původního šlechtického ubytování, součástí hotelu je i moderníwellness centrum, poskytující lázeňskou péči.

Kontakty

Zámek Zbiroh
338 08 Zbiroh č.p. 1
telefon: +420 371 784 598
e-mail: [email protected] [email protected]
Web: www.zamek-zbiroh.cz

Tipy na výlety

Křivoklát
Karlštejn
Dobříš
Žebrák
Točník
CHKO Křivoklátsko
Kraj Oty Pavla

Související články

reklama
reklama
reklama