reklama
  • Wiki
  • Zámek Vizovice

Zámek Vizovice se nachází v centru stejnojmenného města, asi 15 km od krajského města Zlín ve Zlínském kraji. Jedná se o zámek postavený v polovině 18. století s bohatými interiéry v barokním a klasicistním stylu. Součástí zámeckého areálu je volně přístupný park. V roce 2011 byl zámek prohlášen národní kulturní památkou. Spravuje ho Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Kroměříži.

Historie

Od 13. století byl ve Vizovicích mužský klášter a okolní majetky patřily církvi. Vizovice byly napadeny a zpustošeny vojsky Matúše Čáka Trenčanského a o sto let později husity. V roce 1485 cisterciácký klášter zanikl. V areálu bývalého kláštera byl vybudován renesanční zámek, zvaný Nový Smilheim, který byl roku 1685 vypleněn tureckými vojsky. V roce 1746 získal Vizovice v dražbě olomoucký kanovník a později biskup Heřman Hannibal z Blümengenu, který zde nechal stavět nový barokní zámek. Architekt František Antonín Grimm z Brna se inspiroval tehdy moderním francouzským stylem. Kromě nového zámku vznikly i francouzské zámecké zahrady s plastikami Ondřeje Schweigla. Zámek byl zařízen cennými předměty a později sem byla převezena Blümenegova sbírka obrazů. Dalším rodem, který dědictvím získal zámek Vizovice, byli Stillfriedové z Ratěnic, kteří dál rozšiřovali sbírku obrazů a grafik. Tito majitelé zde působili do roku 1945, kdy byl zámek zestátněn a od roku 1948 zpřístupněn veřejnosti. Ve správě zámku se vystřídaly státní instituce – Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Státní památkový ústav v Brně, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Kroměříži.

Akce 2014 - 2015

Během roku se konají na zámku ve Vizovicích nejrůznější kulturní a společenské akce: kostýmované prohlídky, vzdělávací akce, noční prohlídky, Hradozámecká noc, výstavy, koncerty, divadelní představení atd.
13. 12. 2014 - 31. 12. 2014 vánoční výstava Angelus Domesticus, anděl domácí

Otevírací doba a vstupné

Zámek je otevřen pro veřejnost v dubnu a říjnu o víkendech, od května do září každý den kromě pondělí. Základní vstupné je 100 Kč. Zámecká zahrada je přístupná po celý rok zdarma.

Kontakty

NPÚ, státní zámek Vizovice
nám. Palackého 376
763 12 Vizovice
telefon: +420 577 452 762
e-mail: [email protected]
www.zamek-vizovice.cz

Svatby

Zámek Vizovice je oblíbeným romantickým místem pro konání pohádkových svatebních obřadů, civilních i církevních. Svatby se konají v návštěvnické sezóně, od dubna do října, v pátek a v sobotu. Občanské sňatky se uzavírají v reprezentačním sále zámku, domlouvají se na matrice Městského úřadu ve Vizovicích. Církevní obřady se odehrávají v zámecké kapli v návštěvnické sezóně, vždy v sobotu. Obřad se domlouvá se správou zámku (tel.: tel. 577 452 762). Správa zámku nabízí novomanželům (za poplatek a po předchozí rezervaci) možnost samotného fotografování v zámeckém areálu, i když se jejich obřad koná jinde.

Zámecká čokoládovna

V prostorách bývalé šatlavy vznikla 2005 malá čokoládovna Carletti, která se později přestěhovala na zámek. Kromě prodeje originálních čokoládových pralinek nabízí příjemné posezení s horkou čokoládou, možnost oslav nebo zážitkový program pro rodiny Čokoden. www.chocochapeau

Tipy na výlety

Vizovické vrchy
Zlín
Hrad Buchlov
Zámek Buchlovice
Arcibiskupský zámek Kroměříž
Zoo Lešná
Hrad Lukov
Zámek Vsetín
Bojkovická naučná stezka

Související články

reklama
reklama
reklama