reklama
  • Wiki
  • Hrad Svojanov

Hrad Svojanov, jeden z nejstarších královských hradů u nás, se nachází v lesích na česko-moravském pomezí nedaleko Svitav a Poličky. Byl postaven na ochranu zemské obchodní stezky spojující Litomyšl s Brnem. Zajímavý je již první dojem z celé jedinečné stavby - v jeho architektuře se totiž pojí gotika s empírem, středověk s 19. stoletím. Součástí areálu je také gotická bylinková zahrada, která je jediná ve střední Evropě.

Historie

Hrad, původně nazývaný Fürstenberg, nechal postavit král Přemysl Otakar II. na ochranu Trstenické stezky. Po jeho smrti připadl vdově, královně Kunhutě, která ho odkázala svému druhému manželovi Závišovi z Falkenštejna. Ten se po její smrti oženil s uherskou princeznou Alžbětou a chtěl na Svojanově uspořádat velkolepé křtiny jejich syna, na nichž se měli setkat český a uherský král. K tomu již nedošlo, Záviš byl obviněn, vězněn a nakonec popraven.
Král Karel IV. zařadil Svojanov mezi 11 královských hradů, které nesměly být nikdy prodány ani zastaveny. Již jeho syn, král Zikmund, hrad předal pánům z Boskovic. V jejich držení zůstal, i když se přidali na stranu husitů. Ješek Svojanovský z Boskovic byl jedním z předních dvořanů Jiřího z Poděbrad. V roce 1512 vyměnil Ladislav z Boskovic svojanovské panství za panství Zábřeh. Během husitských válek byly zpevněny mohutné hradby, vystavěna hranolová věž, okrouhlá bašta a dům zbrojnošů.
Později se majitelé na Svojanově střídali a svojanovské panství se rozpadalo. Hrad byl stavebně upravován podle soudobých stylů. Na začátku 19. století koupil hrad Martin Dlouhý a začal pátrat po pokladech. Místo pokladů bylo objeveno naleziště tuhy a zřízena dílna na její zpracování. Velmi brzy se na Svojanově vystřídala řada dalších majitelů. Po požáru v roce 1842 byl hrad přestavěn v empírovém stylu.
V roce 1910 koupilo hrad Svojanov město Polička, které zahájilo záchranné práce a zpřístupnilo hrad veřejnosti. V roce 1948 přešel do vlastnictví státu, v letech 1968 - 1978 došlo k nejdůležitějším stavebním úpravám a opravené části se využívaly k pořádání kulturních akcí a k rekreačním účelům.
V roce 1992 byl hrad navrácen opět městu Polička. Do současnosti probíhají obnovovací práce, jejich cílem je dosažení vzhledu z 2. poloviny 19. století. V hradním paláci je již instalována expozice, která představuje život na hradě v tomto období.

Akce 2014

Na hradě Svojanov se o víkendech v průběhu návštěvnické sezóny konají tradiční i netradiční akce: Hradní jarmark, Královské slavnosti, Festival akustické hudby, Divadelní pouť, Třicetiletá válka na hradě Svojanov a Hradní advent.

Pronájem prostor hradu

Hrad Svojanov nabízí možnost konání nejrůznějších soukromých a firemních akcí, např. firemních setkání, prezentací, teambuildingů, podpisů významných dokumentů, rodinných oslav, svatebních hostin atd.

Svatby

Svatební obřady obvykle probíhají v gotické zahradě, ve sloupové síni nebo v komorním prostředí empírových salonků. Obřad je možné připravit prakticky v kterékoliv části hradu.
Svatební hostinu je možné uspořádat v sále domu zbrojnošů, v sále hradního paláce , v romantickém loveckém salonku) nebo případně v hradní restauraci.
Termín svatebního obřadu je nutné dohodnout nejprve na matrice v Bystrém (tel.: 461 741 241; e-mail: [email protected]).

Otvírací doba a vstupné

V měsících duben až říjen je otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.
V červenci a srpnu denně včetně pondělí od 9 - 18 hod. V březnu, listopadu a v první polovině prosince je otevřeno o víkendech.
Prohlídka hradu má dva okruhy a základní cena každého z nich je 100 Kč, základní vstupné do venkovního areálu činí 50 Kč. Vychovaní psi mohou i na prohlídku zdarma.

Kontakty

Telefon:
461 744 124 (kancelář)

Mobilní telefony:
739 518 703 (rezervace prohlídek, ubytování, svatební obřady)
739 339 991 (ředitel - kulturní a komerční akce, pronájem prostor)
603 737 664 (restaurace, catering, hostiny)

E-mail:
[email protected] (rezervace prohlídek, ubytování, svatební obřady)
[email protected] (ředitel - kult. a komerční akce, pronájem prostor)
[email protected] (restaurace, catering, hostiny)

Adresa:
Hrad Svojanov
569 73 Svojanov 1
www.svojanov.cz

Ubytování

Přímo v areálu hradu jsou k dispozici luxusní pokoje s historickým nábytkem a turistická ubytovna pro hromadné ubytování (školní výlety) s možností stravování v hradní restauraci. Další možnosti ubytování jsou v městečku Svojanov pod hradem.

Tipy na výlety

Polička
Litomyšl
Zámek Moravská Třebová
Zámek Kunštát
Zámek Lysice

Související články

reklama
reklama
reklama