reklama
  • Wiki
  • Hrad Hasištejn

Hrad Hasištejn (něm. Hassenstein) se nachází na skalním ostrohu u Prunéřovského potoka na české straně Krušných hor u obce Místo v blízkosti královského města Kadaň v okrese Chomutov v Ústeckém kraji. Patřil k nejdůležitějším hradům, které měly chránit hranici a důležité obchodní cesty.

Historie

O počátcích hradu a jeho prvních majitelích se toho moc neví. Byl založen zřejmě na počátku 14. století králem Václavem II. První písemná zpráva je z roku 1348, byl uveden v zákoníku Majestas Carolina jako významný královský hrad. Jeho správci byli v té době pánové ze Šumburka. Jeden ze Šumburků však v okolí hradu loupil, proto byl hrad obléhán a dobyt. Václav IV. pak dal za odměnu majetek Mikuláši Lobkovicovi, který ho opravil a přestavěl (nově byl k hradu připojen reprezentativní palác).

Nejznámějším a nejvýznamnějším majitelem byl Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic, významný humanistický spisovatel, diplomat, cestovatel, přírodovědec, právník, který pozdvihl hrad Hasištejn na evropskou úroveň, udělal z něj kulturní centrum s rozsáhlou knihovnou. Po návratu ze svých cest doufal, že se stane olomouckým biskupem, což se mu nezdařilo, tak se roku 1503 trvale usídlil na Hasištejně, kde se věnoval svým zálibám a úpravám hradu a jeho okolí. Bohužel neměl děti, a tak hrad začal po jeho smrti upadat a nakonec se stal zdrojem stavebního materiálu pro okolní vesničany.

V 17. století se využívalo pouze sklepení k uchování piva. Až na poč. 19. století se začal hrad Hasištejn opravovat, získal nové střechy, z bývalého paláce vznikla restaurace, hradní věž byla upravena na rozhlednu. V roce 1810 hrad navštívil J. W. Goethe. Dnes spravuje hrad obec Místo.

Akce 2014

Během návštěvnické sezóny se na hradě konají různé kulturní akce (setkání turistů, netradiční prohlídky, jarmarky, festivaly).

Otevírací doba a vstupné

Hrad Hasištejn je otevřen návštěvníkům od 1. dubna do 31. října denně od 10 do 18 hodin.
Základní vstupné je 30 Kč.

Kontakty

Hrad Hasištejn
431 58 Místo
Telefon:
+420 474 65 12 75
E-mail:
[email protected]
www.hasistejn.cz

Restaurace

Velkým lákadlem je hradní restaurace, která je zařízená v dobovém stylu. Pro návštěvníky je otevřeno v hlavní turistické sezóně (březen - říjen) od 9:00 do 20:00 hod. Je zde možné uspořádat oslavu nebo svatební hostinu.

Svatby

Hrad Hasištejn je také místem, kde je možné prožít nezapomenutelný svatební den. Snoubenci se mohou rozhodnout, zda se na hradě jen vyfotí, nebo se zde nechají oddat, v hradní restauraci jsou připraveni uspořádat svatební hostinu s vybranými pokrmy. Bližší informace podá Obecní úřad Místo [email protected]

Tipy na výlety

Kadaň
Chomutov
Krušné hory
Hrad Hausberk
Hrad Šumburk
Zámek Červený hrádek
Zámek Klášterec nad Ohří
Zámek Krásný Dvůr
Žatec

Související články

reklama
reklama
reklama