reklama
  • Wiki
  • Zámek Kratochvíle

Zámek Kratochvíle se nachází asi 28 kilometrů severozápadně od Českých Budějovic a 25 kilometrů od zámku Hluboká, 2 km severozápadně od města Netolice v okrese Prachatice. Patrová renesanční vila byla využívána jako lovecké letní sídlo. Bohatá malířská a štuková výzdoba interiérů vychází z loveckých motivů a výjevů z římských dějin a mytologie. Zámek Kratochvíle je národní kulturní památka spravovaná Národním památkovým ústavem, územní památkovou správou v Českých Budějovicích.

Historie

Na místě, kde stojí dnešní zámek Kratochvíle, se dlouhá staletí nacházel hospodářský dvůr Leptač, patřící ke klášteru Zlatá Koruna. Na počátku 16.století ho získali Rožmberkové, v roce 1569 daroval Vilém z Rožmberka statek Jakubovi Krčínovi z Jelčan, tvůrci jihočeských rybníků, za jeho služby. V roce 1577 začal Krčín budovat tvrz s velkou oborou.
Vilémovi z Rožmberka se nový dvůr zalíbil, tak ho s Krčínem vyměnil za Sedlčansko, přejmenoval na Kratochvíli a přestavěl na renesanční lovecký zámek ve stylu italských vil. Hned v roce 1601 posloužil zámek Kratochvíle na úhradu rožmberských dluhů a byl postoupen císaři Rudolfovi II. Ferdinand II. daroval zámek Janu Oldřichovi z Eggenbergu. Dalšími majiteli byli Schwarzenbergové, kteří ho moc nevyužívali a prováděli jen malé úpravy, proto si zámek Kratochvíle podržel svůj renesanční ráz.
V 19. století zde byl zřízen archiv, úřednické byty, sirotčinec. Po vzniku Československa, po pozemkové reformě připadl zámek státu. Po druhé světové válce proběhly rozsáhlé rekonstrukce a zámek byl otevřen veřejnosti.
Od roku 1981 byla v zámku jedinečná expozice českého animovaného filmu s vystavenými originály prací Václava Čtvrtka, Břetislava Pojara, Jiřího Trnky, Hermíny Týrlové, Karla Zemana. Kvůli podivné kapitalistické přeměně společnosti Krátký film byla expozice v roce 2007 odvezena a zřejmě rozprodávána soukromým sběratelům. Na Kratochvíli byl poté zahájen projekt Renesance renesance, jehož cílem bylo vrátit zámku původní podobu s respektem k jeho architektonickým a výtvarným hodnotám. V roce 2011 byl zámek Kratochvíle představen návštěvníkům tak, jak vypadal za Rožmberků a od té doby láká mnohem víc návštěvníků.

Akce 2014

2. 8. 2014 Srpnová večerní prohlídka – procházka po zámku Kratochvíle
26. 8. 2014 Setkání dvou hudebníků Ondřeje Smeykala (didgeridoo) a Bear Love (gongy) na zámku Kratochvíle
30. 8. 2014 Hradozámecká noc 2014 na zámku Kratochvíle
6. – 13. 9. 2014 Dny evropského dědictví 2014
6. 9. 2014 Děkujeme za Vaše básně 2014 – autorské čtení
7. 9. Poutní mše svatá v zámecké kapli

Otevírací doba a vstupné

Zámek Kratochvíle je veřejnosti přístupný v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích, v květnu, červnu a září od úterý do neděle a během letní prázdnin každý den v týdnu. Základní vstupné na hlavní prohlídkovou trasu stojí 100 Kč.

Kontakty

Státní zámek Kratochvíle
Petrův Dvůr 9
384 11 Netolice

Telefon: +420 388 324 380
E-mail: [email protected]
www.zamek-kratochvile.eu

Tipy na výlety

České Budějovice
Hluboká nad Vltavou
Hrad a zámek Český Krumlov
Zámek Červená Lhota
Hrad a zámek Jindřichův Hradec
Zámek Třeboň

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama