reklama

Zámek Kuks

Národní kulturní památka Hospital Kuks se nachází na pravém břehu řeky Labe u stejnojmenné obce nedaleko Jaroměře v okrese Trutnov v Královehradeckém kraji. Původně byl na obou březích řeky unikátní barokní komplex lázní, zámku, divadla, špitálu, kostela Nejsvětější Trojice a rodinné krypty, který nechal vybudovat hrabě F. A. Špork. Lázně a zámek byly zničeny povodní a zbourány. Zachoval se hospital, který byl využíván pro různé účely, nějaký čas byl také označován jako Státní zámek Kuks. Po náročné rekonstrukci, která probíhala od roku 2010, bude hospital znovu otevřen na jaře 2015 jako regionální vzdělávací středisko. Také zde sídlí České farmaceutické muzeum, jehož nové expozice byly slavnostně otevřeny v srpnu roku 2014.

Historie

Kdysi se v místech dnešního Kuksu těžilo zlato a také tady vyvěraly prameny, o nichž se věřilo, že mají léčivou moc. Také zdejší malebná krajina přitahovala návštěvníky. Když v roce 1684 zdědil panství Hradiště hrabě František Antonín Špork, chtěl na tomto místě vybudovat letní dvůr a lázeňské centrum pro šlechtu. O 10 let později začal své plány uskutečňovat. Nad pramenem byla postavena kaple Nanebevzetí P. Marie, kousek od ní hostinec U Zlatého slunce a dřevěný lázeňský dům. K řece vedlo mohutné schodiště se sochami Tritonů, na konci s kašnou. Oba břehy spojoval dřevěný malovaný most, za kterým byly fontány a letohrádek. Později vzniklo u hostince dřevěné divadlo, na dolní louce závodiště (rejdiště), kde lázeňští hosté hrávali hry. Na začátku 18. století byl lázeňský dům nahrazen zámkem, který se stal letním sídlem hraběte Šporka, v jeho přízemí byly lázeňské místnosti. Kolem zámku vyrostly další stavby, z nichž se dochovaly roubenky pro zaměstnance. Poslední budovou byl Dům filozofů s rozsáhlou knihovnou. Hrabě Špork toužil mít z Kuksu malé Versailles s bohatým společenským životem.

Po smrti hraběte Šporka však přestali hosté lázně navštěvovat a nedlouho potom je zničila v roce 1740 povodeň. Zchátralý zámek byl v roce 1901 stržen. Do dnešních dnů se dochoval areál na pravém břehu řeky, kde nechal hrabě Špork vybudovat špitál pro veterány. V roce 1707 začal stavět kostel Nejsvětější Trojice a současně dvě křídla po obou stranách kostela, špitální zahradu a hřbitov. Před monumentální stavbou nechal umístit alegorické barokní sochy, z nichž nejcennější jsou práce Matyáše Bernarda Brauna, vrcholem jeho tvorby jsou dvě alegorické řady Ctností a Neřestí. Nedaleko v lese se nachází Braunův Betlém. Hrabě Špork rád své hosty špitálem provázel a předkládal své plány na jeho využití. Svému původnímu účelu však tyto budovy za jeho života nesloužily. Bydlelo zde služebnictvo a umělci, kteří zde tvořili.

Po smrti majitele byl do hospitalu v roce 1743 uveden řád milosrdných bratří, kteří se starali o staré a nemocné chovance podle stanov Hospitální nadace Františka Antonína Šporka. Tato instituce fungovala 200 let až do roku 1938, kdy museli milosrdní bratři se svými svěřenci kvůli Mnichovské dohodě špitál opustit. Během války zde byl sklad arizovaného majetku, hospodářská škola, vlastivědné muzeum, od roku 1942 polepšovna a na konci války útulek pro německé ženy a děti, které prchaly před Rudou armádou. Po válce patřila budova ONV v Jaroměři, v jednom křídle byla pobočka krajského archívu, v druhém křídle do konce 60. let byla umístěna léčebna dlouhodobě nemocných. Prostřední část kolem kostela spravovala od roku 1946 Národní kulturní komise. Od konce 50. let probíhaly práce na záchranu vzácného barokního komplexu, byla zrestaurována vzácná barokní lékárna a zachraňovaly se Braunovy sochy. V roce 1995 byl hospital v Kuksu vyhlášen Národní kulturní památkou. V areálu se nachází i expozice Českého farmaceutického muzea.

Projekt Granátové jablko

Za symbol a název projektu bylo vybráno granátové jablko, znak bývalých správců hospitalu, milosrdných bratří, který je zároveň symbolem zmrtvýchvstání a znovuzrození. Projekt obnovení areálu se záměrem využít potenciálu této lokality byl zařazen do Integrovaného operačního programu, jehož cílem je obnova památkových objektů zapsaných na seznamech památek. V letech 2010 – 2014 probíhaly náročné rekonstrukční práce a v Kuksu bylo vybudováno regionální vzdělávací středisko. Slavnostní otevření bude na jaře roku 2015 a tato významná památka se opět zpřístupní návštěvníkům.

Akce 2014

Z důvodu probíhající celkové rekonstrukce památky je objekt zcela uzavřen pro návštěvnický provoz. Ze stejných důvodů nebude po celou sezonu 2014 možné v hospitálním areálu uspořádat svatební obřad, ani využít zdejší prostory k jiným hromadným akcím.

Otevírací doba a vstupné

13. března 2015 se zrekonstruovaný areál Kuks znovu otevře návštěvníkům.
Kontakty
NKP Hospital Kuks
544 43 Kuks

tel.: +420 499 692 161
e-mail: [email protected]
www.hospital-kuks.cz

Svatby

V nově zrekonstruovaném areálu se budou v roce 2015 opět konat svatební obřady. Na výběr bude několik zajímavých míst – barokní lékárna, lapidárium s Braunovými sochami, v zahradě pod širým nebem nebo v zahradním altánu. Termíny sňatků, obvykle v měsících duben – říjen, se sjednávají na matričním úřadě Městského úřadu ve Dvoře Králové nad Labem. Církevní obřady se konají v kostele Nejsvětější Trojice. Termíny se sjednávají na Děkanském úřadě ve Dvoře Králové nad Labem (tel. 499 622 363, 776 861 011). V areálu je možné uspořádat i svatební hostinu.

České farmaceutické muzeum

Myšlenka zřídit v Kuksu České farmaceutické muzeum se rodila v letech 1970-72, když se uvažovalo o umístění historické sbírky Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové a současně o kulturním využití uvolněných hospitálních prostor. Pro potřeby budoucího muzea (jako samostatná organizační složka bylo zřízeno k 1. 7. 1994) byla určena tři podlaží (suterén, přízemí s lékárnou, prvé poschodí) v severovýchodním křídle hospitálu a pro pracovny a depozitáře severní část východního křídla (přízemí a 1. patro). V současnosti působí v suterénu Galerie F. A. Sporcka. České farmaceutické muzeum 29. srpna 2014 oficiálně otevřelo novou expozici Z apatyky do fabriky. Celkem sedm nových místností zaplnila historie farmaceutické výroby a průmyslu.
http://www.ceska-apatyka.cz/

Tipy na výlety

Braunův Betlém
Zoo Dvůr Králové
Josefov
Jaroměř
Ratibořice – Babiččino údolí
Krkonoše

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama