reklama
  • Wiki
  • Zámek Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká připomínající anglický královský zámek Windsor se nachází nad Vltavou ve stejnojmenném městečku asi 15 km od Českých Budějovic. Patří mezi nejoblíbenější a nejnavštěvovanější památky u nás. Kolem zámku se rozprostírá krásný park se spoustou květin a cizokrajných dřevin. Zámek je neodmyslitelnou součástí nejoblíbenější filmové pohádky Pyšná princezna, zámecký park využili filmaři při natáčení řady dalších pohádek.

Historie

Ve 13. století byl králem Václavem I. založen královský strážní hrad, který nesl jméno Froburg. Často byl dáván do zástavy. Roku 1278 ho získal Záviš z Falkenštejna jako věno od své manželky, královny Kunhuty. O dvanáct let později byl na louce pod zámkem popraven. Král Jan Lucemburský hrad opět zastavil a jeho syn Karel IV. vykoupil a nechal tady založit lovecký Karlův hrádek. Jeho syn Zikmund majetek opět zastavil.
Po husitských válkách patřil hrádek manželce českého husitského krále Jiřího z Poděbrad. Pak se na hradě střídali různí úředníci, což ublížilo jeho prosperitě. Až v roce 1490 byl hrad zastaven Vilémovi z Pernštejna, který začal zakládat v okolí rybníky.
V druhé polovině 16. století koupili hrad pánové z Hradce a upravili ho na renesanční zámek. Dál se na Hluboké vystřídalo několik pánů včetně španělského generála, až ji v roce 1661 koupil Jan Adolf I. Schwarzenberg a v držení jeho rodu byl až do roku 1939, kdy poslední majitel emigroval do zámoří. Schwarzenbergové upravili zámek nejdřív v barokním slohu a v polovině 19. století v romantizujícím stylu novogotickém. Hlavní předlohou byl anglický královský zámek Windsor, který okouzlil manželku Jana Adolfa II. Eleonoru. Po druhé světové válce byl zámek zestátněn. Dnes ho spravuje Národní památkový ústav.

Příběh vášnivé lásky a intrik

S Hlubokou jsou spojeny velmi silné příběhy plné lásky a nenávisti. První z nich velmi barvitě popisuje Zbraslavská kronika a po ní se ho chopili další básníci a romanopisci. Jedná se o příběh vášně mezi královnou vdovou Kunhutou a mladým Vítkovcem Závišem z Falkenštejna. Tento šlechtic stál proti svému králi Přemyslu Otakarovi II. v bitvě na Moravském poli, i když ve skutečnosti nebojoval. Nedlouho poté nabídl pomoc ovdovělé královně (v té době byl už sám vdovcem). Velmi brzy se do sebe vášnivě zamilovali a kronika uvádí, že dokonce měli syna Ješka. Královna zůstávala na Moravě a mladý kralevic Václav se vrátil do Prahy. Později se k synovi připojila a přesvědčila ho, aby povolal Záviše na královský hrad. Ten si dokonce získal náklonnost mladičkého krále a stal se jeho druhým otcem. V květnu roku 1285 se konala svatba obou milenců, na podzim však Kunhuta zemřela. Velký milovník a intrikán Záviš si hledal novou nevěstu a vybral si vášnivou uherskou princeznu Alžbětu. Během doby, kdy nebyl v Čechách, ztratil své pozice, a jeho příběh spěl do finále, které se konalo pod hradem Hluboká, kde byl za velezradu popraven.

Akce 2014

V létě se koná na zámku Hluboká celá řada tradičních slavností: Ohradské a národní myslivecké slavnosti (dřevorubecké soutěže, rybářské soutěže, přehlídka loveckých psů), zámecké vinobraní Jihočeské slavnosti vína, přehlídka divadelních souborů Divadelní léto, Hudební festival na Hluboké.

Svatby

Spousta dívek a žen touží po svatbě na romantickém zámku, který je spojen s princeznou Krasomilou a jejím zahradníkem králem Miroslavem. Svatby na zámku Hluboká se konají od roku 1975. V červnu 2003 byla otevřena nová obřadní síň, ve které se konají svatební i jiné slavnostní obřady. Prostory užívá Město Hluboká nad Vltavou na základě nájemní smlouvy, uzavřené s Národním památkovým ústavem. Svatební obřady se konají po celý rok s výjimkou měsíce května. Termíny a další podrobnosti je možno dojednat na matrice Městského úřadu Hluboká nad Vltavou na telefonním čísle +420 387 001 324 nebo +420 608 654 375

Otevírací doba a vstupné

Zámek Hluboká nad Vltavou je návštěvníkům otevřen po celý rok denně mimo pondělí. Během letních prázdnin je otevřeno každý den. Během roku se mění trasy prohlídek. Základní vstupné za procházku reprezentační trasou činí 150 Kč. Vstup do zámeckého parku a prohlídka exteriérů je zdarma. V bývalé zámecké jízdárně sídlí Alšova jihočeská galerie, která spravuje sbírku soch a obrazů holandských a vlámských malířů 17. a 18. století.

Kontakty

Státní zámek Hluboká
Bezručova 142
373 41 Hluboká nad Vltavou
Objednávky: +420387843911
Email: [email protected]

Tipy na výlet

Lovecký zámeček a zoo Ohrada
Český Krumlov
České Budějovice
Jindřichův Hradec
Třeboň
Zámek Červená Lhota
Hrad Landštejn

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama