reklama

Zámek Březnice

Zámek Březnice se nachází ve městě Březnice v okrese Příbram ve Středočeském kraji. Jedná se o národní kulturní památku spravovanou Národním památkovým ústavem.

Historie

Na Zlaté stezce vedoucí z Čech do Pasova, na místě dnešního zámku, stávala už v 1. pol. 13. století malá gotická tvrz, která se v průběhu času postupně přestavovala podle dobových ideálů. Zakladatelem hradu byl rod Buziců, jeden z nejstarších českých šlechtických rodů. Původní dispozice hrádku byla okrouhlá a byla zachována i při dalších přestavbách, původní zdi se dochovaly ve zdivu renesančního zámku. V 15. století byl majitelem tvrzi husitský hejtman a přítel Jana Husa Petr Zmrzlík ze Svojšína, který hrad přestavěl. Velmi brzy byl však obléhán vojsky katolíků, dobyt a poničen.

Na počátku 16. století se na hradě usadili Malovcové z Chýnova a na Vimperce a začali se stavebními úpravami, díky nimž vznikly hradby a nové opevnění. V roce 1547 byl hrad majiteli Petru Malovcovi za účast na povstání proti králi zkonfiskován. Novým majitelem se stal dvorský rada Jiřík z Lokšan. Tím nastalo období největšího rozkvětu hradu i města. Pod vedením italských stavitelů nechali vybudovat renesanční zámek se sgrafitovou omítkou s motivy psaníček. O vzdělanosti Lokšanů svědčí jejich knihovna, která se dochovala dodnes. Další historická etapa březnického zámku nastala po bitvě na Bílé hoře, po níž bylo panství Lokšanským zkonfiskováno. Majitelem se stal královský prokurátor Přibík Jeníšek z Újezda, který působil v soudním procesu proti českým pánům. V rámci rekatolizace přivedl do Březnice jezuity, byla zde postavena jezuitská kolej a kostel sv. Ignáce a Františka Xaverského. Po sto letech rod Jeníšků z Újezda vymřel, Březnici získali čeští vlastenci Krakovští z Kolowrat, aktivní účastníci národního obrození a mecenáši českých umělců. Na zámku provedli jen malé úpravy, více se věnovali interiérům a cenným sbírkám.

Poslední majitelé, Palffyové z Erdödu, provedli poslední úpravy – některé budovy zbourali, nechali vytvořit novou omítku, rozšiřovali sbírky. Po druhé světové válce byl zámek Březnice na základě Benešových dekretů zkonfiskován. V současné době je zámek majetkem státu, který spravuje Národní památkový ústav. Svým návštěvníkům nabízí prohlídku zajímavých zámeckých interiérů včetně nejstarší zámecké knihovny dochované v původní podobě. U zámku se nachází bylinková zahrada a kavárna, které vybízejí k relaxaci a posezení.

Akce 2014, 2015

Na zámku Březnice se každým rokem během návštěvnické sezóny koná řada kulturních akcí – koncerty, výstavy, divadelní představení.
13. 12. 2014 Advent na zámku Březnice
13. 12. 2014 Adventní koncert k Roku české hudby Poetický svět českého roku
10. 5. 2014 - 31. 10. 2014 Výstava zaměřená na sté výročí vzniku I. světové války s historickou vazbou na březnický zámek a místní region

Otevírací doba a vstupné

Zámek Březnice je od dubna do října otevřen od úterý do neděle, základní vstupné na prohlídku zámeckých interiérů činí 100 Kč.

Kontakty

Zámek Březnice
Zámecký obvod 24
262 72 Březnice
tel.: +420 318 682 179, +420 602 478 498
e-mail: [email protected] , [email protected]
www.zamek-breznice.cz

Svatby

Sen o svatbě na zámku si mohou snoubenci a jejich blízcí splnit také na zámku Březnice. Občanské svatební obřady probíhají v Hudebním sále nebo v parkánové zahradě u kašny. Svatby na zámku v Březnici se konají v období návštěvnické sezóny. Pronájem prostor se domlouvá se správou zámku, úřední formality pak na matrice Městského úřadu Březnice, tel.: 318 403 167. Církevní svatební obřady se odehrávají v zámecké kapli Neposkvrněného početí Panny Marie.

Tipy na výlety

Zámek Hořovice
Hrad Karlštejn
Zámek Konopiště
Hrad Krakovec
Hrad Křivoklát
Zámek Mnichovo Hradiště
Zámek Mníšek pod Brdy
Klášter Sázava
Zámek Veltrusy

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama