reklama
  • Wiki
  • Hrad Velhartice

Státní hrad Velhartice se nachází na ostrohu nad levým břehem řeky Ostružná v obci Velhartice nad nejkrásnějším údolím na Šumavě v okrese Klatovy. Jedná se o zvláštní stavbu s ojedinělým obranným systémem a zvláštní romantickou atmosférou, v historii spojený s výraznou osobností doby Karla IV., s Buškem z Velhartic. Návštěvníci hradu si dnes mohou prohlédnout jednotlivé partie hradních staveb i zámku s netradičně pojatými instalacemi. Od roku 2009 je také zpřístupněn nový prohlídkový okruh mimo hradní areál. Jedná se o skanzen, který představuje lidovou architekturu z pošumavského předhůří.

Historie

Hrad byl založen mezi roky 1290 - 1310, jako rodové sídlo pánů z Velhartic. Stavbu započal Bohumil z Budětic, pokračoval Bušek starší a jeho syn Bušek mladší z Velhartic, oba oblíbení a věrní komorníci krále a císaře Karla IV. Podle dochovaných pramenů měla původní dřevěná a hrázděná stavba obvodovou hradbu s cimbuřím, později byly postaveny jižní a severní hradní palác, tehdy moderní dvoupalácová dispozice. Pánové z Velhartic byli majiteli hradu do roku 1390, kdy přešel díky sňatku na Jana z Hradce. Jeho syn Menhart, nejvyšší purkrabí Království českého, na Velharticích často pobýval. Byl odpůrcem Jiřího z Poděbrad, proto ukryl na Velharticích korunovační klenoty, aby nedošlo ke korunovaci.
Jedním z dalších významných držitelů hradu byl v 15 stol. Zdeněk Lev z Rožmitálu, který získal pro velhartické panství několik dalších privilegií např. možnost těžit drahé kovy. Poté začal hrad upadat a za třicetileté války už byl dost zchátralý. Proto se císařský generál Martin de Hoeff Huerta, který jej jako konfiskovaný majetek získal, rozhodl pro jeho rozsáhlou přestavbu. Nechal vybudovat renesanční palác, který nese jeho jméno. Za jeho působení na Velharticích vzniklo několik hrůzostrašných pověstí. Na druhou stranu se proslavil tím, že zrušil robotu. Od druhé poloviny 17. století se na hradě majitelé rychle střídali až roku 1813, kdy ho koupili Sturmfelderové. Ti hrad opravili a částečně přizpůsobili tehdejšímu romantismu. Posledními šlechtici, kteří Velhartice vlastnili, byli až do roku 1945 Windischgrätzové. Pak přešel hrad a zámek do vlastnictví státu.

Akce 2014

Běžná nabídka prohlídkových okruhů je každoročně zpestřena různorodými výstavami situovanými převážně do objektu bývalého pivovaru či kulturními akcemi, z nichž se již mnohé staly tradicí.
20. 7. - 26. 10. 2014 Výstava dřevomaleb Tomáše Záborce
1. 7. - 30. 9. 2014 Výstava Pašeráctví a podloudnictví na Šumavě s interaktivní částí pro děti v prostorách bývalého hradního pivovaru
8. 8. - 10. 8. 2014 Štíty stříbrného lva - Středověk na hradě Velhartice
25. 10. 2014 Zamykání hradu - tradiční cross-country běh o hradní klíč, bohatý doprovodný program k ukončení sezóny

Otevírací doba a vstupné

Od dubna do října otevřeno denně kromě pondělí. Základní vstupné na jeden okruh je 70 Kč.
Kontakty
Státní hrad Velhartice
Hrad Velhartice, 341 42 Kolinec
tel.: +420 376 583 315
e-mail: [email protected]
[email protected]
www.hrad-velhartice.cz

Svatby

Hrad Velhartice je také oblíbeným místem pro konání svatebních obřadů, které se konají od dubna do října. Termín je třeba zarezervovat přímo na hradě na tel. čísle: 376 583 315 nebo 724 663 691, nebo na emailové adrese [email protected] Úřední formality má na starosti matrika Obecního úřadu ve Velharticích. Kontakt - tel.: 376 583 330, [email protected]

Skanzen lidové architektury

Před hradem na plochách starých základů původních staveb zaniklého předhradí vznikl soubor staveb lidové architektury. Byly sem přeneseny stavby z pošumavského předhůří z důvodu nemožnosti jejich záchrany v původním umístění. Od roku 2009 je tento okruh oficiálně zpřístupněn pro návštěvníky, prozatím jako prohlídka exteriérů. Prohlídka je volná.

Tipy na výlety

Velhartická naučná stezka
Šumavské trojhradí
Bývalá Werichova chata
Šumavský národní park
Hrad Rabí
Hrad Kašperk
Tvrz Čachrov
Rozhledna Svatobor

Související články

reklama
reklama
reklama