reklama

Hrad Landštejn

Hrad Landštejn (Lanštýn, Landštýn) se nachází v oblasti nazývané Česká Kanada v části obce Landštejn zvané Staré Město pod Landštejnem v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. Původní hrad byl románský, později přestavěný v duchu pozdní gotiky a poté v renesančním stylu. V roce 1771 vyhořel a zpustl. V současnosti je hrad jednou z nejvýznamnějších románských památek ve střední Evropě.

Historie

Dějiny hradu Landštejna jsou zčásti zahaleny tajemstvím a stále probíhají výzkumy, které by je více osvětlily. Hrad byl postaven zřejmě za vlády krále Přemysla Otakara I. na obranu česko-rakouských hranic, které měl určit císař Fridrich I. Barbarossa (listinná podoba česko-moravsko-rakouské hranice pochází z roku 1179). Prvním majitelem hradu se stal Hartlieb z Landštejna. V roce 1259 získala hrad jedna větev významného rodu Vítkovců, který získal velký vliv za vlády Jana Lucemburského (Vilém z Landštejna byl jeho rádcem a Karel IV. ho jmenoval purkrabím pražského hradu). Jejich znakem byla stříbrná růže na červeném poli a začali používat přídomek podle Landštejna. Hrad Landštejn hlídal v té době důležitou obchodní stezku z Itálie do Polska. Příbuznému Jindřichovi z Hradce se po dlouhých sporech podařilo tuto stezku odklonit na Jindřichův Hradec, což pro Viléma z Landštejna znamenalo velkou ztrátu. Nepřátelství skončilo soubojem, v němž byl Vilém z Landštejna smrtelně zraněn. Po jeho smrti se stal Landštejn majetkem krále.

V roce 1381 ho od krále Václava IV. získal Konrád Krajíř z Krajku a jeho synové provedli velkolepou renesanční přestavbu. Krajířové byli vlastníky Landštejna do roku 1579. Pak se na hradě majitelé rychle střídali. V roce 1771 hrad vyhořel a lidé z okolí ho rozebírali na kámen. Zřícenina hradu se objevuje ve známém díle německého básníka Fridricha von Schillera Loupežníci. V romantickém 19. století byly k ruinám hradu pořádány vlastenecké výlety. Po vzniku Československa byla zřícenina úředně uzavřena a po druhé světové válce zestátněna. V 70. letech 20. století proběhla rozsáhlá rekonstrukce a v roce 1990 byl hrad Landštejn zpřístupněn veřejnosti.

Akce 2014

V průběhu prázdninových měsíců se na hradě pořádá celá řada kulturních akcí.
13. 9. 2014 - 14. 9. 2014 Dny evropského kulturního dědictví

Otevírací doba a vstupné

Hrad Landštejn je veřejnosti přístupný v dubnu a říjnu o víkendech, v květnu až září každý den kromě pondělí. Základní cena vstupného činí 70 Kč.

Kontakty

Státní hrad Landštejn
378 81 Slavonice
Telefon: +420 384 498 580
E-mail: [email protected]
www.hrad-landstejn.eu

Svatby

V romantickém prostředí hradu Landštejna je možné prožít nezapomenutelný svatební obřad. Svatby se na Landštejně konají za plného provozu, to znamená i s návštěvníky, přesné místo si mohou snoubenci vybrat. Formality zajišťuje matrika Městského úřadu Nová Bystřice, samotný obřad se domlouvá se správou hradu na telefonních číslech 384 498 580 nebo 607 559 450.

Tipy na výlety

Dačice
Jindřichův Hradec
Nové Hrady
Zámek Červená Lhota
Třeboň
Hrad Rožmberk nad Vltavou
Hluboká nad Vltavou

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama