reklama
 
  • Wiki
  • Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves se nachází na vyvýšené skále ve stejnojmenné obci u Kralup nad Vltavou v okrese Mělník ve Středočeském kraji, 30 km severně od Prahy. Jedná se o významnou pozdně renesanční památku s cennou rodovou sbírkou obrazů a uměleckého řemesla. Zámek je chráněn jako kulturní památka České republiky a jeho současným majitelem je Martin Lobkowicz. Zámek je běžně přístupný veřejnosti.

Historie

První zmínka o Nelahově vsi s tvrzí pochází z roku 1352. Během husitských válek měnila tvrz, která se nacházela na místě dnešního náměstí, majitele, kteří se nesnažili Nelahozeves rozvíjet. Změna nastala až v roce 1544, kdy statek koupil Florián Grispek z Griesbachu. Ten se rozhodl investovat peníze, které získal od císaře za věrné služby, do Nelahozevsi. Po vzoru italských šlechtických sídel se začal v roce 1553 stavět pod vedením italských architektů reprezentativní zámek. Původní plány byly velkolepější, nakonec vznikla tři křídla a čtvrté již kvůli finančním problémům dostavěno nebylo.

Po různých peripetiích koupila v roce 1623 zadlužený majetek Polyxena z Pernštejna, manželka Zdeňka Vojtěcha Popela z Lobkowicz, která založila světově proslulou Lobkowiczkou sbírku. Zámek však neobývala. V roce 1648 byl vypleněn švédskými vojsky. Do 19. století zámek upadal a ani k plánované opravě z finančních důvodů nedošlo. Lobkowiczové byli majiteli zámku až do roku 1948, kdy byl zestátněn. Poté se uskutečnily rozsáhlé opravy a v 60. letech zde byla instalována expozice Středočeské galerie, jejímž jádrem byla slavná Lobkowiczká sbírka. V roce 1992 byl majetek vrácen rodu Lobkowiczů, kteří otevřeli zámek návštěvníkům.

Lobkowiczké sbírky

Lobkowiczké sbírky patří k nejrozsáhlejším soukromým sbírkám v České republice. Tyto sbírky byly dvakrát zkonfiskovány, nejdříve nacisty a po válce státem. Nyní jsou opět v rukách rodiny Lobkowiczů. Sbírky obsahují vzácné obrazy světových malířů (Pietra Brueghela staršího a jeho synů, Canaletta, Bellotta, Cranacha, Rubense, Velázqueze a Veroneseho), keramiku, zbraně a užitné předměty z období středověku a renesance. Ke kulturnímu dědictví rodu patří také jedna z nejvýznamnějších soukromých knihoven v Evropě se vzácnými tisky a rukopisy. Nejstarší exemplář je fragment Markova evangelia z 8. století.

Akce 2014

Od začátku jara až do podzimu probíhá na zdejším zámku oblíbený festival nazvaný Dvořákova hudební Nelahozeves. Na podzim nabízejí na zámku ještě víkendové dětské prohlídky a za pěkného počasí podzimní pikniky.
18. 10. 2014 Zámecké Dýňování
26. - 27. 11.2011 Advent na zámku Nelahozeves

Otevírací doba a vstupné

Zámek Nelahozeves je pro návštěvníky otevřen od 1. dubna do 31. října každý den kromě pondělí. Základní vstupné je 95 Kč.

Kontakty

Zámek Nelahozeves
Nelahozeves 1
277 51 Nelahozeves
Telefon: +420 315 709 111
E-mail: [email protected]
Web: www.zameknelahozeves.cz

Svatby

Nádherné sály se štukovou stropní výzdobou, zámecké nádvoří a romantická zámecká zahrada přímo vyzývají k uspořádání romantického svatebního obřadu. Svatby se konají na zámku v Nelahozevsi po celý rok. V Zámecké restauraci jsou připraveni uspořádat velkolepou svatební hostinu. Více informací o pořádání svatebních obřadů a hostin na zámku Nelahozeves získáte na telefonním čísle +420 315 709 111 nebo e-mailu [email protected] Rezervace termínů pro svatební obřad provádí a úřední formality vyřizuje matrika na Obecním úřadě v Nelahozevsi.

Zámecká restaurace

V zámku se nachází také noblesní Zámecká restaurace s historizujícím nábytkem a uměleckými díly z Lobkowiczkých sbírek. Restaurace vybízí k příjemnému posezení nebo uspořádání společenské akce.

Tipy na výlety

Dvořákova stezka
Zámek Veltrusy
Zámek Roztoky u Prahy
Zřícenina Chvatěruby
Zámek Jenerálka v Praze
Keltské oppidum Závist
Zámek Průhonice
Mělník

Související články

reklama
reklama
reklama