reklama

Zámek Žleby

Novogotický zámek Žleby se nachází na hranici Středočeského a Pardubického kraje. Tyčí se nad stejnojmennou obcí ležící nedaleko Kutné Hory. V jeho blízkosti najdete také sečskou přehradu nebo Železné hory.
Pokud patříte k milovníkům přírodních krás, rozhodně si přijdete ve Žlebech na své. Pro nádherný výhled lze navíc vystoupat na zámeckou věž. Nevšední kouzlo rozsáhlého anglického parku podtrhuje výrazný svah, meandr řeky Doubravy, přemostěný vodopád a splav přímo pod zámkem. Obdivovat můžete staleté stromy i romantické stavby, místní obora je domovem bílých jelenů. Mini ZOO představuje nejenom divokou, ale také domácí zvířenu nebo dravé ptáky.
Zámek nabízí nevšední atmosféru také ve svých přepychových interiérech. K vidění je zde unikátní sbírka historických zbraní, starožitností, nábytku, skla, okenních vitráží nebo textilií. Navštívit můžete barokní divadelní sál nebo plně funkční zámeckou kuchyni. Přístupné je i hradní sklepení.
Pohádková atmosféra čiší ve Žlebech na každém kroku. Zámek je ideálním místem pro svatby, které se zde konají i v zimě, ale i natáčení pohádek. Také foto ze Žlebů je kouzelné, obzvláště na jaře, kdy celý park zdobí kvetoucí rhododendrony.

Historie zámku Žleby

Původně gotický hrad byl založen pány z Lichtenburka ve 13. století. Již na začátku 11. století na jeho místě stála strážní věž.
V roce 1356 se Žleby staly královským hradem, když je odkoupil Karel IV. Husitské války však tehdejší hrad zcela zničily. Hrad byl znovu vystavěn v 15. století. Během dalších staletí se zde vystřídalo mnoho majitelů (mj. Černínové, Trčkové z Lípy), komplex také znamenal řadu stavebních úprav, zejména v renesančním a barokním slohu.
O současnou podobu zámku ve stylu anglické neogotiky se zasloužil Vincenc Karel Auersperg v letech 1849 - 1868. Zámek romanticky přestavěl dle návrhu architektů Františka Schmoranze a Benedikta Škvora.
Po vymření rodu Auerspergů panství připadlo Marii z Trautmansdorfu. Ta byla jeho majitelkou do roku 1945, kdy byly Žleby zestátněny.
V sezóně 2014 se zámek představuje ve své znovuobnovené kráse. Po třech letech rekonstrukcí se nyní pyšní novými fasádami, okny, vikýři, komíny a střechou. Rekonstrukce vracející zámku jeho autentický charakter zaznamenaly i interiéry.
Novodobá historie zámku Žleby patří nejenom turistům nebo svatebčanům, ale také tvůrcům filmových pohádek. Zatím poslední natáčení zámek zaznamenal počátkem tohoto roku, kdy tady Jan Svěrák točil pohádku Tři bratři. Romantickou kulisou se zámek stal pro Vojty Dyka, Tomáše Kluse a Zdeňka Piškulu, kteří ztvárnili hlavní postavy pohádky. Dříve se tu natáčela například Šípková Růženka, Nejkrásnější hádanka, Královský slib nebo Oskary oceněný Amadeus Miloše Formana. Filmy a foto ze zámku jsou dokladem jeho nevšední krásy a nesmazatelně se zapisují do historie Žlebů.

Státní zámek Žleby - akce 2014

Sezóna se na zámku Žleby slavnostně otevírá na začátku dubna. Další akce se zde koná již na Velikonoce. Komponované prohlídky budou doslova ochuceny o velikonoční dobroty z místní zámecké kuchyně. Kuchyně na zámku ožívá i při dalších příležitostech, například o májových svátcích, zářijových Svatováclavských dnech nebo adventních prohlídkách v předvánočním čase.
O prázdninách se návštěvníci Žlebů zase mohou těšit na večerní a noční prohlídky, navíc zpestřené příběhem s kněžnou Libuší v hlavní roli. Akce se uskuteční pod názvem Veselá historie aneb O bláznivém nápadu kněžny Libuše.
Počátek srpna patří ve Žlebech divadelnímu festivalu. Koncem prázdnin zde můžete zažít tradiční Hradozámeckou noc.
Přestože je zámek Žleby v zimě po většinu času uzavřený, vytápěný sál je přístupný pro svatby a jiné soukromé akce celoročně.

Kontakty, otevírací doba, vstupné

Správa státního zámku Žleby
Zámecká 1, 285 61 Žleby
Tel.:: +420 327 398 121, 327 398 595
E-mail: [email protected]
Web: www.zamek-zleby.cz

Kastelán: Bc. Tomáš Řehoř
Zámek spravuje Národní památkový ústav, územní památková správa v Praze

Otevírací doba

Duben, říjen
9:00 - 16:00 hod.
sobota, neděle, svátky

Květen, červen, září
9:00 - 16:00 hod.
denně mimo pondělí

Červenec, srpen
9:00 - 17:00 hod.
denně mimo pondělí

Poslední prohlídka odchází s koncem otevírací doby.

Vstupné

Vstupné se liší dle jednotlivých okruhů. I. okruh Kouzlo romantického zámku (cca 55 minut) stojí 130 Kč. Snížené vstupné pro děti 6 - 15 let, studenty a ZTP vychází na 90 Kč. Děti do 6 let platí symbolické vstupné 10 Kč. Rodinné vstupné pro maximálně 2 dospělé osoby a maximálně 3 děti do 15 let vyjde na 340 Kč.
II. okruh Život na zámku (cca 70 min.) stojí 160 Kč. Snížené vstupné vyjde na 110 Kč, rodinné vstupné na 420 Kč.
Za III. okruh nazvaný Knížecí rezidence (cca 85 min.) zaplatí návštěvníci 190 Kč, resp. 130 Kč (snížené vstupné), příp. 500 Kč v rámci rodinného vstupného.
Pokud jsou prohlídky obohaceny o doprovodný program (hudební produkce, činohra, ochutnávky ze zámecké kuchyně) platí se ke vstupnému příplatek 10 Kč/osobu.
Aktualizováno k: 12. 4. 2014, zdroj: www.zamek-zleby.cz

Zámek Žleby - tipy na výlety

- Zámek Kačina
- Zámek Slatiňany
- Zámek a synagoga Heřmanův Městec
- Zámek Choltice
- Zřícenina hradu Lichnice
- Chrám sv. Barbory v Kutné hoře (UNESCO)
- Přehrada Seč

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama