reklama

Zámek Sychrov

Novogotický zámek Sychrov známý z pohádek Zlatovláska nebo Nesmrtelná teta se nachází v Libereckém kraji nedaleko Turnova. Většina interiérů s původním nábytkem je veřejnosti přístupná, stejně jako zámecký park se spoustou vzácných dřevin a několika romantickými stavbami.

Historie zámku Sychrov

Na místě současného zámku se v 15. století nacházela tvrz, která patřila české královské komoře. Na jejím místě byl postaven nejdříve panský dům a brzy potom malý barokní zámek. V roce 1740 koupil zámek František z Valdštejna a objekt byl využíván pro hospodářské účely. Rozmach zámku začíná až s novými majiteli z rodiny Rohanů, pocházející z Bretaně. Sychrov se stal sídlem tohoto významného šlechtického rodu. Nastala doba velkolepých stavebních úprav v aktuálních stavebních stylech (empír, novogotika). Na zkrášlování zámku i přilehlého parku se podíleli výhradně domácí umělci. Anglický zámecký park se stal vzorem pro další nově vznikající arboreta (Průhonice, Konopiště).
Po druhé světové válce byl zámek zkonfiskován na základě Benešových dekretů a stal se majetkem státu. Od 1. května 1950 byl v malém rozsahu zpřístupněn veřejnosti a od 70. let se jeho prohlídková trasa rozšířila. Od 90. let probíhají rozsáhlé rekonstrukce, které mají co nejvíce přiblížit zámek Sychrov dobám jeho největší slávy. Současná podoba zámku byla zachycena v řadě českých i zahraničních filmů.

Akce 2014

Státní zámek Sychrov žije také bohatým společenským životem. Svým návštěvníkům nabízí ve svém programu netradiční prohlídky a kulturní akce. Koncem dubna například prohlídky s příběhem pod názvem Pyšná princezna a setkání milovníků amerických veteránů, v květnu Požehnání umělecké panenky vyrobené u příležitosti narození prince George Alexandera Louise z Cambridge, Svatební dny na zámku Sychrov určené především zájemcům o svatbu na Sychrově, Čaj o páté v zámecké oranžerii, Pohádkový park k Mezinárodnímu dni dětí.

Otevírací doba

Zámek Sychrov je pro návštěvníky otevřen celoročně a to každý den včetně pondělí.

Leden - březen 10:00 - 14:00
Duben 09:00 - 15:30
Květen - srpen 09:00 - 16:30
Září - říjen 09:00 - 15:30
Listopad - prosinec 10:00 - 14:00

Vstupné

Prohlídková trasa A plné vstupné 150 Kč, rodina 400 Kč
Klenotnice plné vstupné 60 Kč
Zámecký park plné vstupné 20 Kč

Kontakty

Státní zámek Sychrov
463 44 Sychrov
telefon: +420 482 416 011
fax: +420 482 416 012

e-mail: [email protected]
[email protected]

www.zamek-sychrov.cz

Ubytování

Okolí Sychrova patří k nejvýznamnějším turistickým regionům. Různé typy ubytování je možné najít v nedalekých městech a obcích, hotely a penziony v Turnově nebo Liberci, chaty a chalupy v Českém ráji či v Jizerských horách. Nejbližší možností přenocování je ozdravovna v Radostíně, která je určena hlavně pro dětské kolektivy.

Tipy na výlety do okolí

Bezděz
Frýdlant
Grabštejn
Hrubý Rohozec
Lemberk

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama