reklama
  • Wiki
  • Zámek Bojnice

Zámek Bojnice se nachází na západním okraji stejnojmenného města v Trenčínském kraji. Romantický zámek s věžemi je zdálky viditelnou dominantou Ponitří, jedná se o jednu z nejstarších a nejvýznamnějších památek na Slovensku. V roce 1970 byl vyhlášen Národní kulturní památkou a je stále oblíbeným turistickým cílem českých návštěvníků. Zámek Bojnice známe i z oblíbené filmové pohádky Šíleně smutná princezna. V současnosti je součástí Slovenského národního muzea. K zámeckému areálu patří zámecký park se zoologickou zahradou.

Historie

První písemné záznamy jsou již z počátku 12. století, kdy se na místě dnešního zámku nacházelo dřevěné hradiště. V průběhu 13. století nechal rod Poznanů postavit kamenný hrad. Na konci 13. století se stal jeho majitelem Matúš Čák Trenčanský. Po jeho smrti se stal královským majetkem a několikrát změnil své pány, kterými byli Gilethové, Ladislav z Opole, Leustachové, pánové z Jelšavy a Noffryové. Když poslední rod vymřel, stal se vlastníkem hradu nemanželský syn uherského krále Matyáše Korvína Jánoš. Král Matyáš prý Bojnice často navštěvoval a pod lípou podepisoval důležité listiny, které vždy končily větou „Pod našimi milými lipami bojnickými.“ Když král zemřel, novými majiteli se stali Zápolští a po nich Turzové. František Turzo nechal hrad přestavět na renesanční zámek, nechal ho rozšířit a zlepšit opevnění.

Po Turzech přešel zámek do vlastnictví krále, který ho v roce 1644 daroval rodině Pálfyů. Během působení tohoto rodu došlo v druhé polovině 17. století k přestavbě v barokním stylu. Vznikly nové budovy a hlavně barokní zámecká kaple. Na přelomu 18. a 19. století došlo za posledního majitele k poslední přestavbě, tentokrát v neogotickém stylu, který dal zámku v současný romantický vzhled. Inspirací mu byly francouzské zámky na Loiře, sám zámecký pán kreslil své představy a dohlížel na průběh stavby. Pálfy zemřel bez dědiců v roce 1908 a dokončení stavby se nedožil.

Na začátku druhé světové války koupila zámek i s pozemky firma Baťa. Po válce byl na základě Benešových dekretů zestátněn. V roce 1950 poničil zámek požár, po němž následovala velká rekonstrukce. Zároveň zde vzniklo muzeum, které je součástí Slovenského národního muzea.

Akce 2015

Během návštěvnické sezóny se na zámku Bojnice konají atraktivní společenské akce: valentýnský víkend, noční prohlídky, velikonoční procházky hradem, Mezinárodní festival duchů a strašidel, Mezinárodní den dětí, Pohádkový zámek, koncerty atd.
5. - 6. 12. 2014 Svatý Mikuláš
9. 12. – 6. 1. 2015 Vánoce na zámku

Otevírací doba a vstupné

Od června do září je otevřeno denně, v ostatních měsících je v pondělí zavřeno. Základní vstupné je 8 eur.

Kontakty

SNM – Múzeum Bojnice
Zámok a okolie 1
972 01 Bojnice, Slovensko

Tel.: +421 46 5430633, +421 46 5430624

Mail: [email protected]
Web: www.bojnicecastle.sk

Svatby

Na zámku Bojnice se konají pohádkové svatební obřady v nejreprezentativnějším prostoru – Zlatém sálu. Úřední formality vyřizuje Matričný úrad Bojnice, Sládkovičova 1, 972 01 Bojnice, email: [email protected], tel.: 00421 / 46 / 512 16 07.

Tipy na výlety

Trenčín
Trenčiansky hrad
Banská Bystrica
Velká Fatra
Piešťany
Rajecké Teplice

Související články

reklama
reklama
reklama