reklama
  • Wiki
  • Hrad a zámek Jindřichův Hradec

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec je součástí stejnojmenného historického města, které je okresním městem v Jihočeském kraji. Jedná se o velkolepý soubor budov hradu a zámku, jenž byl prohlášen v roce 1996 národní kulturní památkou. Spolu s historickým jádrem města tvoří od roku 1950 městskou památkovou rezervaci. V letech 1976 - 1993 proběhly na hradě a zámku rozsáhlé opravy, které umožnily zpřístupnění celého areálu veřejnosti. Jeho prostory často ožívají divadelními představeními, koncerty a dalšími akcemi, které z něj vytvářejí i pro současnost významné kulturně společenské centrum.

Historie

Dějiny hradu začínají v 9. století, kdy bylo na skále nad soutokem Nežárky a Hamerského potoka vybudováno pohraniční slovanské hradiště. Voda byla již tehdy využívána k obraně pevnosti. Nový hrad (Novum castrum) nechal ve 13. století vybudovat Jindřich Vítkovec, zakladatel rodu pánů z Hradce. Hrad později rozšířený o zámek byl jejich hlavním sídlem až do vymření rodu v roce 1604. Nový hrad, Nový dům, Neuhaus, to jsou názvy, které se používaly k označení hradu i přilehlé osady. Výhodné umístění na cestě mezi Prahou a Vídní umožnilo velký rozkvět panství a jeho majitelé měli velký vliv na hospodářské, společenské a kulturní dění a zastávali významné funkce na královském dvoře.

V 2. polovině 16. století nechal Adam II. z Hradce přestavět hrad na přepychový renesanční zámek. Pod vedením italských architektů vznikly nádherné budovy spojené arkádami. Zámek tehdy dostal svou dnešní podobu. V roce 1604 přechází zámek díky sňatku do vlastnictví Viléma Slavaty z Chlumu a na Košumberce. Jedná se o známou osobnost české historie – jako královský místodržící byl v roce 1618 svržen z okna Pražského hradu při tzv. druhé pražské defenestraci. Dalším sňatkem získal Jindřichův Hradec v roce 1693 Heřman Jakub Černín z Chudenic, který zastával vysoké funkce na habsburském císařském dvoře. Díky tomu hostil v Jindřichově Hradci významné návštěvy evropského významu. V roce 1773 byly interiéry zámku poničeny velkým požárem, stejně jako město. Poté byl svými pány opuštěn, používal se jako hospodářské středisko (v hudebním pavilonu byl dřevník, pod arkádami stáje pro koně apod.) a začal chátrat.

Teprve až romantismus přinesl nový zájem o hrady a zámky. V polovině 19. století sem byl přivezen rodový černínský archív, který se stal základem pro Státní oblastní archív sídlící na zámku dodnes. Na začátku 20. století proběhly nějaké drobnější opravy, ale většina budov dál chátrala. Po druhé světové válce byl hrad a zámek Černínům zkonfiskován na základě Benešových dekretů. Teprve v roce 1976, když už hrozilo zřícení některých budov, začala generální oprava trvající sedmnáct let. Celý komplex byl zachráněn a otevřen v r. 1993, spravuje ho Národní památkový ústav.

Bílá paní

Stejně jako na ostatních rožmberských hradech, tak i v Jindřichově Hradci působí Bílá paní, Perchta z Rožmberka. Nešťastnou Perchtu trápil její manžel, který ji na smrtelné posteli proklel, proto se měla stát Bílou paní. Dochovaly se její prosebné dopisy, na které její bratři ani otec nereagovali a nijak jí nepomohli.

Akce 2014

Státní hrad a zámek je významným kulturním a společenským centrem, jeho prostory často ožívají divadelními představeními, koncerty a dalšími akcemi.
13. - 14. 12. 2014 Adventní dny

Otevírací doba a vstupné

Návštěvnická sezóna trvá od dubna do října, hrad a zámek je otevřen každý den kromě pondělí. Základní vstupné na trasu A je 100 Kč, na všechny tři trasy 220 Kč.

Kontakty

Státní hrad a zámek
Jindřichův Hradec
Dobrovského 1/I
377 01 Jindřichův Hradec
Tel.: +420 384 321 279
E-mail: [email protected]
www.zamek-jindrichuvhradec.eu

Svatby

Hrad a zámek Jindřichův Hradec je oblíbeným místem pro pořádání svateb. Církevní sňatky se odehrávají v Kapli sv. Ducha. Svatební obřad se domlouvá na proboštství v Jindřichově Hradci v Kostelní ulici 74, tel.: 384 361 690 a se správou zámku. Občanské obřady se konají v hudebním pavilonu Rondel od června do září hlavně v pátek (po dohodě je možná i sobota). Úřední formality vyřizuje matrika Městského úřadu v Jindřichově Hradci (tel.: 384 351 331).

Tipy na výlety

Jindřišské údolí
Třeboň
Nové Hrady
České Budějovice
Landštejn
Zámek ve Stráži nad Nežárkou
Zámek Červená Lhota
Jindřichohradecká úzkokolejka
Rybník Rožmberk
Dačice

Související články

reklama
reklama
reklama