reklama

Zámek Loučeň

Barokní zámek Loučeň zdobí stejnojmenný městys. Nachází se ve Středočeském kraji nedaleko Nymburka. Od Prahy je vzdálený asi 50 kilometrů.
Loučeň leží v krajině hlubokých lesů, která učarovala takovým osobnostem jako Bedřich Smetana, Tycho de Brahe nebo Bohumil Hrabal. Zámek je obklopen anglickým parkem s romantickou přírodní scenérií, jezírky a kašnami. Vedle odpočinku pod majestátnými stromy však nabízí také adrenalin v lanovém centru nebo zážitky prostřednictvím jedenácti labyrintů a bludišť.
Pro návštěvníky areálu je připravena řada atrakcí a zpestření programu, nechybí ani dětské prohlídky. Přímo na zámku se dá ubytovat a dopřát si některý z tematických pobytů.
Zámek je dnes místem odpočinku, romantiky, zábavy i poučení. Prohlídky zámku vedou výhradně kostýmovaní průvodci, kteří mj. seznamují s rodem Thurn-Taxisů a jejich podnikatelskými aktivitami v oblasti poštovních služeb.

Historie zámku Loučeň

Zámek byl vystavěn na místě středověké tvrze. První zmínka o tvrzi i o městě Loučeň pochází z roku 1223. V následujících staletích ji vlastnili méně významní páni.
Po bitvě na Bílé hoře v roce 1620 byl majitel tvrze Václav Berka z Dubé starší nucen opustit vlast. Za účast na stavovském odboji byl jeho majetek konfiskován. Rok na to stavbu i ostatní majetek pána z Dubé kupuje Adam z Valdštějna.
Tvrz negativně poznamenala švédská vojska během třicetileté války. Obnovy se dočkala začátkem 18. století, kdy ji na barokní zámek přestavěl Karel Arnošt z Valdštejna.
Poslední potomek rodu Valdštejnů Marie Anna svým sňatkem s Josefem Füstenberkem postoupila zámek novému rodu. Füstenberky na zámku vystřídali Thurn-Taxisové, když si poslední žena rodu Füstenberků vzala Maxmiliána Thurn-Taxise.
Karel Anselm Thurn-Taxis nechal kolem zámku vybudovat nádherný anglický park s vodotrysky a dvěma velkými skleníky (1828) nebo Úřednický dům (1834), který v současnosti funguje jako zámecký hotel. V roce 1831 postavil v blízké Dobrovici cukrovar, ten je v provozu dodnes. V roce 1844 byla na zámku otevřena poštovní sběrna, podnikání Thurn-Taxisů se tak dostalo i na Loučeň.
Poprvé byl zámek zpřístupněný veřejnosti v roce 1929. S koncem 2. světové války byl bohužel vyrabován, aby byl následující léta poškozován neadekvátním využitím.
V roce 2000 areál převzala soukromá společnost Loučeň, a.s., která zámek včetně parku prostřednictvím evropských dotací zrekonstruovala. Slavnostního znovuotevření se zámek dočkal v roce 2007.

Zámek Loučeň - akce 2014

Zámek Loučeň nabízí více než jenom klasické prohlídky nebo nudný výklad. Komorní i velkou expozicí provází samotný kníže, kněžna nebo jejich komorník. Pro děti je připravena speciální dětská prohlídka, která zaujme již ratolesti od tří let. Za pozornost stojí také čokoládová nebo tajemná prohlídka s bílou paní. Každý měsíc navíc areál ožívá zámeckými slavnostmi.
Již v dávných dobách na zámku pro rodinu Thurn-Taxisů vystupoval Bedřich Smetana. Loučeň navštívila i Eliška Krásnohorská, F. X. Šalda nebo Mark Twain. S kulturou a uměním je Loučeň spojena i v současnosti, například v podobě Hudebního festivalu Thurn-Taxis, který se připravuje na začátek srpna 2014. Ještě před tím se na zámku konají Pošťácké slavnosti nebo oslava Velikonoc.
Na Svátek matek (11. května) se mohou těšit maminky, které mají vstup zdarma. 7. června je zase ke Dni dětí připraven program nazvaný Zámecké pohádky, hned 15. června pak přicházejí na řadu i tatínci, v Den otců neplatí vstupné.
Po prázdninách se zámecké akce zaměřují na hodování a gurmánské zážitky. Na 5. října 2014 se chystá Svátek labužníků, 1. listopadu proběhnou Svatohubertské slavnosti, 15. listopadu pak Svatomartinské posvícení, kterého se účastní i sám sv. Martin. Společnost mu budou dělat rytíři, kejklíři nebo sokolníci. Konec roku je na Loučeni spojený s adventem. Na zámku se slaví i Silvestr, avšak o hodinu později než jinde v rámci akce Silvestr v jednu.

Kontakty, otevírací doba, vstupné

Zámek Loučeň
Loučeň 1, 289 37 Loučeň
GPS: 50° 17' 12.93N 15° 01' 27.75E
Tel.: +420 325 585 601, 325 585 228, 602 397 589
E-mail: [email protected]
Web: http://www.zamekloucen.cz

Provozovatel: LOUČEŇ a. s., Václavské nám. 19, 110 00 Praha 1
Infocentrum: Alena Holá, Vratislav Zákoutský

Otevírací doba

Leden, únor
10:00 - 16:00 hod.
sobota, neděle, prázdniny

Březen, duben
10:00 - 17:00 hod.
sobota, neděle

Květen, září
10:00 - 17:00 hod.
denně

Červen, červenec, srpen
9:00 - 18:30 hod.
denně

Říjen, listopad, prosinec
10:00 - 17:00 hod.
sobota, neděle, prázdniny

Zámek Loučeň je na rozdíl od většiny historických památek otevřen ve všech měsících roku, prohlídky se dají rezervovat online.

Vstupné

Základní okruh zámku Loučeň nazvaný Knížecí rezidence stojí 140 Kč. Rozšířit ho můžete o návštěvu parku s labyrintáriem za celkovou cenu 190 Kč. Návštěva parku samostatně vyjde na 99 Kč.
Děti od 10 do 18 let, senioři nebo ZTP mají vstupné snížené, děti do 10 let pak platí ještě méně, zdarma mají vstup děti v kočárku. Ceník zámku Loučeň počítá také s rodinným vstupným, které platí pro 2 dospělé osoby a 2 děti, pro základní okruh vychází na 370 Kč.
Aktualizováno k: 8. 4. 2014, zdroj: http://www.zamekloucen.cz

Pobyt na zámku

Zámek Loučeň je k dispozici nejenom pro denní zážitky, ale i pro ty noční. Své návštěvníky láká také na tematicky zaměřené zámecké pobyty.
Ubytovat se lze v komfortním Domě knížete Alexandra, tříhvězdičkovém Zámeckém hotelu Maxmilián se saunou a bazénem nebo přímo na zámku. Luxusní zámecký pobyt si lze dopřát v některém z apartmánů Valdštejn, Fürstenberk nebo Thurn-Taxis.
Nedaleko zámku lze najít také Lovecký Hotel Jívák (Jívák 89, Loučeň Patřín), o kousek dál pak romantický Bučický mlýn (Podolí 18, Rožďálovice). Ubytovací kapacity nabízí také město Nymburk, mj. Hotel Ostrov (Na Ostrově 432, Nymburk).

Zámek Loučeň a okolí

Zámek Loučeň je zasazen do krajiny Svatojiřského lesa. V jeho blízkosti se lze pokochat přírodními krásami, ale i historickými památkami nebo načerpat poučení v některém z dostupných muzeí. V okolí Loučně se nachází i minizoo (Chleby), tankodrom (Milovice) nebo golfový areál (Benátky nad Jizerou).

Tipy na výlety

- Myslivna Jabkenice, Muzeum Bedřicha Smetany
- Muzeum cukrovarnictví, renesanční radnice v Dobrovicích
- Klasicistní zámek Mcely
- Benátky nad Jizerou - renesanční zámek, muzeum hraček, golfový areál
- Brandýs nad Labem - zámek, židovský hřbitov
- Lysá nad Labem - barokní zámek
- Zámek Dětenice
- Mladá Boleslav - gotický hrad, Stará radnice s expozicí strašidel, Škoda Auto muzeum
- Rozhledna Romanka (Hrubý Jeseník)
- Minizoo Chleby
- Tankodrom v Milovicích

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama