reklama

Hrad Lukov

Hrad Lukov se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, asi 2 km nad obcí Lukov asi 13 km od Zlína. Svou rozlohou se jedná o jeden z největších hradů na Moravě, dnes již rozsáhlou zříceninu gotického hradu se zachovalým pilířovým mostem a vstupní branou. V současné době se o provoz a postupnou památkovou obnovu hradu stará Spolek přátel hradu Lukova. Majitelem hradu je obec Lukov.

Historie

Vznik a budování hradu Lukova jsou zahaleny závojem zapomnění, ale podle stavebních prvků, které ukazují na působení kameníků z velehradské stavební huti, byl hrad postaven v první třetině 13. století.
Jednalo se o jeden z největších hradů na Moravě, který patřil původně královské koruně. Král Karel IV. ve svém životopise píše, že ho vykoupil od mocného rodu Šternberků. Brzy se do jejich držení zase vrátil a Šternberkové na hradě panovali dalších 200 let. Na konci 14. století zde byl kostel Sv. Jana s ostatky Sv. Kříže, což dokládá písemná zmínka papeže Bonifáce IX. Za Matouše ze Šternberka, který podnikal loupeživé nájezdy do širokého okolí včetně Uher, byl hrad v roce 1469 dobyt a poničen vojsky uherského krále Matyáše Korvína.
Na počátku 16. století získali Lukov a přilehlé panství Kunštátové, z nichž nejvýznamnější byl zemský hejtman Jan Kuna z Kunštátu. Ten inicioval velkou přestavbu, při níž vznikl tzv. dolní hrad. Celek pak představoval novou, renesanční pevnost proti rostoucímu tlaku ze strany osmanské říše. V polovině 16. století sem přišli Nekšové z Landeka a provedli rozsáhlé renesanční úpravy. Za jejich působení se panství postupně rozrůstalo, proto byl o bohatou dědičku Lukrécii velký zájem ze strany nápadníků. Jejím druhým manželem se stal mladší ctižádostivý šlechtic Albrecht z Valdštejna, který po její smrti majetek získal. V době stavovského povstání mu byl Lukov zkonfiskován, po bitvě na Bílé hoře se sem vrací, ale brzy Lukov prodá a za své sídlo si zvolí Frýdlant. Během třicetileté války byl Lukov centrem několika povstání Valachů proti Habsburkům. Hradu se poté zmocnila švédská vojska, tři měsíce zde měli Švédové posádku a při svém odchodu hrad vyrabovali a zapálili. Od té doby hrad upadal, střídali se jeho majitelé, kteří se zde moc nezdržovali.
Když byl na konci 18. století úplně opuštěn, obyvatelé vesnice ho začali rozebírat na stavební materiál. V roce 1796 byl rozprodán poslední zbylý hradní inventář a hrad byl ponechán svému osudu. Za romantismu nastala obliba hradních zřícenin, proto byly v roce 1828 upraveny Králky na romantické posezení poblíž hradu. Až o sto let později Klub českých turistů před druhou světovou válkou opravil severní hradbu předhradí při cestě na Vlčkovou a hradní most. Za války a pak v šedesátých letech 20. století se na hradě prováděly archeologické průzkumy.
Nový zájem o hrad Lukov se probudil na začátku 80. let 20. století. V roce 1981 opravila hradní most místní organizace Svazarmu a hrad se stal turistickou atrakcí. Začal tady probíhat rozsáhlý archeologický průzkum a od roku 1987 postupná památková obnova, na níž se podílí Spolek přátel hradu Lukova a Hnutí Brontosaurus. Díky tomu se stal hrad vyhledávaným cílem a místem, kde se odehrávají kulturní a vzdělávací akce.
http://lukov.brontosaurus.cz/hrad.php

Akce 2014

16. 9. 2014 Vernisáž výstavy „Odkaz paní Lukrécie a pana Albrechta“
22. 11. 2014 Hradní adventní jarmark
26. 12. 2014 Štěpánské koledování

Otevírací doba a vstupné

Hrad Lukov je pro veřejnost otevřen v dubnu, květnu, červnu, září a říjnu o víkendech a státních svátcích, během letních prázdnin je přístupný denně. Základní vstupné je 30 Kč, v ceně je pohlednice.

Kontakty

Hrad Lukov, okres Zlín
763 17 Lukov
www.hradlukov.cz

Provozovatel:
Spolek přátel hradu Lukova
Tel. 608568142 (správa hradu)
Email: [email protected]

Svatby

Romantická svatba na hradě je snem mnoha snoubenců, který je správa hradu Lukova připravena splnit. Na formalitách uzavření manželství je třeba se domluvit na matrice Obecního úřadu Lukov, tel. 577113613, e-mail: [email protected] a se správou hradu (mob. 608 568 142, e-mail: [email protected]) pak snoubenci vyladí své představy o průběhu svatebního obřadu.
Na hradě Lukov je možné také (pouze) svatební focení novomanželů a uspořádání svatební hostiny.

Tipy na výlety

Hostýnské vrchy
Hrad Malenovice
Zoo Lešná
Zámek Buchlovice
Hrad Buchlov
Archeoskanzen Modrá
Baťův kanál
Velehrad

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama