reklama

Kost je starobylým hradem, který si svůj vzhled zachovává již od dob vrcholné gotiky. Řadí se k nejzachovalejším gotickým hradům u nás. Je umístěný na pomezí Středočeského a Královéhradeckého kraje, nedaleko Sobotky, asi 20 kilometrů severozápadně od Jičína.
Hrad leží v malebné krajině, která si právem vysloužila označení Český ráj. Chráněná krajinná oblast Český ráj nenabízí jenom historické skvosty, ale také unikátní přírodní památky a pozoruhodnou krajinu pískovcových skal.
Hrad Kost je dnes majetkem šlechtického rodu Kinský dal Borgo, stejně jako zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou.
Návštěvníkům hradu jsou k dispozici dva hlavní prohlídkové okruhy. První je zaměřený na rod Kinských, jeden z nejstarších šlechtických rodů v Českých zemích. Druhý okruh, příhodně nazvaný Mučírna, představuje středověké trestní právo. Doplňkový okruh zahrnuje exteriéry stavby.

Historie hradu Kost

Na rozdíl od mnoha jiných hradů nebyl hrad Kost vybudován na kopci, ale v místě, kde se setkávají dvě skalnatá údolí. Hrad vystavěl na pískovcovém ostrohu obklopeném lesy Beneš z Vartenberka kolem roku 1349. Situoval ho nedaleko místa prehistorického hradiště Poráň.
Krajina hradu je prostoupena vodními toky a plochami. Nedaleko hradu vznikly tři rybníky - Bílý, Černý a Labutí, které měly především obranou funkci. V případě obléhání hradu se protržením hráze rybníků okolí hradu změnilo v náročný močálový terén. Bílý a Černý rybník, spolu s Partotickým a Pilským rybníkem (známým také jako Obora) dává romantický ráz krajině okolo hradu dodnes.
V průběhu historie hrad vlastnil rod pánů z Házmburka, Zdeněk Lev z Rožmitálu, páni ze Šelmberka nebo Biberštejnové, kteří ho rozšířili a renesančně přestavěli. Za Lobkoviců v 16. století vznikla celá jižní část komplexu včetně hospodářských budov s pivovarem.
Hlavní věž hradu zaujme nápadným lichoběžníkovým půdorysem, který zvyšoval její bezpečnost. Věž mohly ohrozit jen dělové koule přicházející kolmo k její zdi, nasměrovat dělo na šikmé stěny však nebylo snadné. Dle pověstí byl hrad dobyt pouze jedenkrát. Kvůli své pevnosti a zdem tvrdým jako kost získal hrad údajně také své jméno.
Pustošení hradu nemají na svědomí jeho dobyvatelé, ale vlastníci. Jako rezidence hrad přestal fungovat v roce 1590, kdy umřel Oldřich Felix z Lobkovic, poslední zde bydlící majitel. V 17. století hrad vyhořel, aby byl za rodu Černínů používaný jako sýpka. Původní vybavení hradu bylo nenávratně zničeno.
Hrad chtěl zvelebit vojevůdce Albrecht z Valdštejna, který však zemřel dříve, než stavební úpravy realizoval. Následně hrad přešel do vlastnictví rodu Netolických. Anna Marie dal Borgo Netolická se provdala za Norberta Kinského, jejich potomci jsou dnes po zestátnění a následné restituci hradu opět majiteli panství.

Akce na hradě Kost

Na jaře hrad Kost láká na velikonoční prohlídky, které se nesou v duchu velikonočních zvyků a obyčejů. Vedle stylové výzdoby se návštěvníci mohou těšit na ochutnávku tradičních velikonočních dobrot.
Dva běžné okruhy prohlídek doplňuje na hradě Kost i speciální dětský okruh nazvaný Z pohádky do pohádky. Na nejmenší čeká princezna Karolínka, která má pro ně připraveny místní pohádky a také zábavnou vědomostní soutěž. Bohatý program a nejrůznější akce na hradě však nejsou určeny jenom pro děti.
Sezónu v dubnu slavnostně otevírá a následně ji v říjnu zase ukončuje akce Od gotiky po baroko. Na hradě se v tu dobu dají potkat rytíři a šermíři, také dvorní dámy v dobových kostýmech, čarodějnice nebo sokolníci. Návštěvníky hostí kuchařky z černé kuchyně nabídkou svátečních koláčů.
Šermířská vystoupení, ukázky létajících dravců nebo dobové tance lze na hradě spatřit i během sezóny, třeba na Historických slavnostech, které se uskuteční na začátku července 2014. V srpnu se pak konají Slavnosti kata Heřmana. Také čarodějnice na hrad zavítají častěji, o letních prázdninách zde dokonce mají Čarodějnický kongres.
V průběhu celé sezóny se na hradě konají také divadelní představení.

Kontakty, otevírací doba, vstupné

Hrad Kost
Mladějov v Čechách, 507 45 Mladějov v Čechách
GPS: 50°29'25.61"N 15°8'6.73"E
Web: http://www.hrad-kost.cz

Správa hradu: Jan Macháček
Tel.: +420 493 571 144, 493 571 177, 721 756 041
E-mail: [email protected]

Otevírací doba

Duben, říjen
10:00 - 16:00 hod.
denně mimo pondělí a úterý

Květen, červen, září
9:00 - 17:00 hod.
denně mimo pondělí

Červenec, srpen
9:00 - 18:00 hod.
denně

Poslední prohlídka odchází půl hodiny před uzavírací dobou.

Vstupné

Základní vstupné na jeden ze dvou hlavních okruhů (cca 60 min.) činí 120 Kč. Prohlídka sestávající z obou okruhů dohromady (cca 100 min.) stojí 180 Kč.
Děti do 6 let mají vstup zdarma, pro ostatní děti, studenty, seniory a ZTP je připraveno zlevněné vstupné.
Zkrácená prohlídka (cca 30 min.) vyjde na 60 Kč, stejně tak i dětská trasa Z pohádky do pohádky.
Aktualizováno k: 8. 4. 2014, zdroj: http://www.hrad-kost.cz

Ubytování u hradu Kost

V okolí hradu Kost, v půvabné krajině Českého ráje je řada možností, kde se ubytovat. Mezi jinými si můžete vybrat:
- Penzion Agáta, Žďár u Mnichova Hradiště 15
- Penzion U Kohouta, Libošovice - Podkost 21, Sobotka
- Vila Evička, Sobotka 3698
- Apartmá Chaloupka Ráj, Vyskeř 97

Hrad Kost - tipy na výlety v okolí

- Hrad Valdštejn
- Zámek Hrubá skála
- Zámek Sychrov
- Zámek Humprecht
- Zámek Mnichovo Hradiště
- Zříceniny Trosky nebo Valečov
- Prachovské skály
- Hruboskalské skalní město

Související články

reklama
reklama
reklama