reklama

Hrad Rožmberk nad Vltavou

Hrad Rožmberk (německy Rosenberg) se nachází na dlouhém ostrohu, ze tří stran obtékaném řekou Vltavou, ve stejnojmenné obci, 20 km jižně od Českého Krumlova, v Jihočeském kraji. Jedná se o nejstarší sídlo významného šlechtického rodu Rožmberků. V současné době je ve vlastnictví státu a je spravován Národním památkovým ústavem, územní památkovou správou v Českých Budějovicích.

Historie

Hrad Rožmberk byl postaven ve 2. čtvrtině 13. století Vokem z Prčice, který je v roce 1250 za vlády krále Václava I. poprvé zmiňován jako Rosenberg. Hrad byl postaven na důležité obchodní stezce vedoucí z Čech vyšebrodským průsmykem do bohatého horního Podunají. I přes svou výhodnou polohu byl několikrát dobyt. V roce 1551 byly zahájeny rozsáhlé stavební práce, které inicioval Vilém z Rožmberka. Bylo to také nejslavnější období v dějinách Rožmberků. Jeho bratr Petr Vok nechal na hradě upravit některé místnosti v renesančním stylu. V roce 1601 přenechal své panství synovci Janu Zrinskému. Gotický hrad se proměnil v pohodlné a pohledné panské sídlo.

Po bitvě na Bílé hoře se stal novým majitelem císařský generál Karel Bonaventura Buquoy a jeho rod vlastnil Rožmberk až do roku 1945. Vzhled hradu byl radikálně změněn na konci 19. století – byl přestavěn v novogotickém stylu a bylo v něm vytvořeno rodové muzeum. V té době byl zpřístupněn veřejnosti.

Pověst

Hrad Rožmberk je také známý pověstí o Bílé paní, která oznamuje radostné či tragické události barvou svého oděvu. Přízračnou postavou procházející v noci hradem má být nešťastná Perchta z Rožmberka, která se trápila v manželství za hrubého vdovce Jana z Lichtenštejna. Teprve po jeho smrti se mohla vrátit na otcův hrad a svou vlídností chránit trpící. Po své smrti se začala objevovat na rožmberských hradech a svým úsměvem, nebo naopak černými rukavicemi a smutnou tváří předjímat budoucnost. Chránila také děti svých příbuzných, v noci je chovala, když chůvy usínaly. Nejvíce se prý věnovala Petru Vokovi.

Akce 2014

V posledním prázdninovém týdnu se uskuteční už 8. ročník výstavy květinových aranží. Stovky květů, barev i vůní bude možné na hlavní prohlídkové trase obdivovat od 27. do 31. srpna 2014.
30. 8. 2014 Hradozámecká noc s Janem Rosákem

Otevírací doba a vstupné

Hrad Rožmberk je pro veřejnost otevřen po celý rok každý den kromě pondělí. Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezóny 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války. Základní vstupné na 1. prohlídkový okruh je 100 Kč.

Kontakty

Státní hrad Rožmberk
382 18 Rožmberk nad Vltavou
Tel.: +420 380 749 838
E-mail: [email protected]
www.hrad-rozmberk.eu

Svatby

Romantické prostředí majestátního hradu Rožmberk přímo vybízí k uspořádání svatebního obřadu. Pro tyto příležitosti jsou k dispozici tzv. Křižácká galerie a nádvoří s přilehlým prostranstvím. Vzhledem k tomu, že hrad není vytápěný, je vhodné naplánovat svatbu na teplejší měsíce roku. Svatební obřady zajišťuje matrika ve Vyšším Brodě, telefon: +420 380 747 127, email: [email protected].

Tipy na výlety

České Budějovice
Český Krumlov
Vyšší Brod
Nové Hrady
Hluboká nad Vltavou
Třeboň
Vodní nádrž Lipno

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama