reklama

Hrad Bouzov

Romantický hrad Bouzov se nachází na středozápadní Moravě, ve výběžku Drahanské vrchoviny. Stojí ve stejnojmenné vesnici, nedaleko města Mohelnice.
Hrad, který kombinuje hned několik stavebních slohů, se příhodně označuje jako pohádkový. Není to jenom kvůli jeho půvabnému vzhledu, které zdobí mnoho věží, věžiček, komínů, arkýřů nebo cimbuří. Dokonce nabízí více než jenom malebnou okolní krajinu Mohelnicka a Litovelska. Přídomek pohádkový získal také proto, že je oblíbeným místem filmařů. Hradem již procházelo mnoho filmových princezen, princů, královen a králů.
Hrad se těší také mimořádné přízni turistů, kterým nabízí několik prohlídkových okruhů vedoucích reprezentačními i obytnými prostorami. Zájemce hrad seznamuje i se svým technickým zázemím, řešením zásobování vodou nebo teplem. K dispozici jsou i pokoje hlásného a téměř 60 metrů vysoká věž s úchvatným výhledem. Sklepení pak ukrývá expozici draků a drakobijců. V přilehlém zámeckém parku lze obdivovat nejenom přírodní skvosty, ale ve správný čas také udatné rytíře na středověkém kolbišti.

Historie hradu Bouzov

Historie hradu se začala psát na přelomu 13. a 14. století. Původně gotický hrad bergfritového typu založil Búz z Búzova. Posléze patřil pánům z Vildenberka, markraběti Joštovi nebo Heraltovi z Kunštátu.
Páni z Kunštátu se v průběhu 14. a 15. století zasloužili o rozšíření komplexu a nové vybavení obytných prostor. Další přestavba hradu byla v rukou rodu Oppersdorfů, kteří hrad vlastnili koncem 16. století. Vystavěli nové křídlo paláce a interiérům vetkly renesanční ráz.
Na konci 17. století byl zadlužený hrad prodán Řádu německých rytířů, ale i s nimi nadále chátral.
Rozkvět přinesl až na přelomu 19. a 20. století Evžen Habsburský, velmistr řádu. Mj. strhl severní křídla a vystavěl nový dvoupatrový palác. Zaštítil rozsáhlou přestavbu, která hradu dala současnou podobu. Svěřil ji do rukou architekta Georga von Hauberrissera. Tak se do vzhledu původně gotického hradu dostaly prvky německé architektury.
Půvabná stavba upoutala bohužel i německé okupanty, kteří hrad zabavili během 2. světové války a těsně před jejím koncem přinesli zkázu nedaleké vesnici Javoříčko. Po válce byl hrad zestátněn a jako státní hrad existuje do současnosti.
Novodobou historii hradu tvoří také filmoví tvůrci. Hrad se nesmazatelně otiskl do filmových archivů v takových pohádkách jako Třetí sudička, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek, Rumplcimprcampr aj.

Hrad Bouzov - akce 2014

Hrad Bouzov zpestřuje klasické okruhy například kostýmovanými prohlídkami. Konají se tady různé společenské, kulturní a historické akce.
Na Mezinárodní den památek (18. dubna) lze okruh Hrad Bouzov projít za snížené vstupné. O velikonočních svátcích se návštěvníci hradu zase pokochají stylovou velikonoční a květinovou výzdobu. Konec dubna patří na Bouzově čarodějnicím. V rámci akce Čarodějnice na hradě se zde slétnou z celého okolí i filmových pohádek.
24. - 25. května 2014 tradiční program oživí Světci a světice na hradě. 7. června proběhne na hradě den dětí s pestrým programem. Děti jistě zaujme i Víkend s princeznou Šahrazád, který se uskuteční 19. - 20. července 2014.
Na konci prázdnin nebe nad Bouzovem tradičně zdobí množství horkovzdušných balónů. Akce Balóny nad hradem je spojena také s hudebními vystoupeními, šermířskými souboji a další zajímavou podívanou. Program doplňují i večerní prohlídky.
Mezi kulturními a hudebními akcemi patří k těm nejoblíbenějším folkový festival Mohelnický dostavník, který v pátek vyráží do Mohelnice právě z Bouzova.
Po celou sezónu je návštěvníkům k dispozici také Galerie podhradí s řadou historických, naučných a zábavných programů. V areálu historické zábavy, jak se podhradí říká, najdeme 15 metrů vysokého dřevěného koně s expozicí válečných strojů. V zimních měsících je zde v provozu sklářská minihuť vyrábějící dekorativní skleněné předměty.

Kontakty, otevírací doba, vstupné

Správa státního hradu Bouzov
783 25 Bouzov
GPS: 49°42'14.76"N 16°53'21.12"E
Tel.: +420 585 346 202
E-mail: [email protected]
Web: http://www.hrad-bouzov.cz/

Kastelánka: PhDr. Zuzana Šulcová
Hrad spravuje: Národní památkový ústav, územní památková správa v Kroměříži

Otevírací doba

Duben, říjen
9:00 - 16:00 hod.
víkendy a svátky

Květen, červen, září
9:00 - 17:00 hod.
denně mimo pondělí

Červenec, srpen
9:00 - 18:00 hod.
denně mimo pondělí

Poslední prohlídka odchází vždy v předstihu před uzavírací dobou, její začátek určuje zvolený okruh.

Vstupné

Základní vstupné na trasu Hrad se představuje vyjde na 120 Kč. Okruhy Hrad Bouzov a Jak se staví středověký hrad stojí 150 Kč/osobu, stejně tak i Dětská trasa s ohnivcem. Na okruh Hrad z ptačí perspektivy je účtováno vstupné ve výši 60 Kč. Expozici Erbovní bestie lze dokoupit ke zvolenému okruhu za příplatek 40 Kč.
Slevy na vstupném jsou připraveny pro děti, studenty a seniory. Hrad nabízí i rodinné vstupné pro 2 dospělé osoby spolu s maximálně 3 dětmi nebo 2 dospělé osoby a 1 seniora. Výše rodinného vstupného se liší dle jednotlivých okruhů, například na okruh Hrad Bouzov vyjde na 450 Kč.
Aktualizováno k: 7. 4. 2014, zdroj: http://www.hrad-bouzov.cz/

Ubytování u hradu Bouzov

Přímo pod hradem se nachází hotel Bouzov nabízející celoroční ubytování s pohádkovou atmosférou. Ve městě Bouzov je k dispozici i ubytování v soukromí, mj. se přímo vedle historického areálu pronajímá Světnička v podhradí.

Okolí hradu - tipy na výlety

- Státní hrad Šternberk
- Zámek Velké Losiny
- Zámek Úsov
- Zámek Náměšť na Hané
- Zřícenina hradu Boskovice, Cimburk, Branky (Zkamenělý zámek), Rytířská síň Mladeč
- Arboretum Bílá hora
- Soubor staveb lidové architektury v Příkazích
- Rozhledna Pastýřka
- Loštice - muzeum tvarůžků
- Sportovní formule Bouzov

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama