reklama

Hrad Pecka

Pecka je zřícenina hradu ze 14. století, která se vypíná nad stejnojmenným městečkem na severovýchodě okresu Jičín v Královéhradeckém kraji. Hrad Pecka je nazýván Perlou Podkrkonoší.

Historie

První doložená zmínka o hradu Pecka je z roku 1322. Jako tehdejší majitel je uváděn Budivoj z Pecky.
Hrad Pecka byl vystavěn k ochraně zemské hranice a zlatých dolů u obce Stupná. Původně měl dvě obranné věže propojené hradební zdí a jeden obytný palác. Kolem hradu byl vyhlouben hluboký příkop. V době, kdy byl na hradě pánem Vaněk z Pecky, bylo k Pecce přidáno do držení město Semily.
Od konce 15. století dochází k dalšímu rozšiřování hradu, zpočátku, za vladyků Hořických z Hořic, ještě v gotickém stylu. V 16. století, za Jindřicha Škopka z Bílých Otradovic, byla realizována celková renesanční přestavba. Přestavbou a úpravou interiérů ji na začátku 17. století dokončil Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Po jeho smrti na staroměstském popravišti získal v roce 1621 Pecku Albrecht z Valdštejna, který zámek v roce 1627 daroval řádu kartuziánů z Valdic u Jičína. Ti Pecku po více než sto padesát let využívali pouze jako letní sídlo. Neobývaný hrad postupně chátral a zkázu dovršil rozsáhlý požár v roce 1830. Poté dochází k rozebírání hradu na stavební materiál, které trvalo až do roku 1921, kdy ruiny získala do svého vlastnictví obec Pecka. Opravy se hrad dočkal až ve čtyřicátých letech 20. století a jako turistický objekt s prohlídkovou trasou slouží od roku 1968. V současné době má dva prohlídkové okruhy - A Historická trasa (pracovna Kryštofa Haranta, historie hradu a černá kuchyně), B Harantovské sklepy.

Otevírací doba a vstupné

Na hradě Pecka je otevřeno v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích, v květnu až září od úterý do neděle. Základní vstupné je 50 Kč za jeden okruh, za obě trasy 80 Kč.

Akce 2014

Rok 2014 je rokem, ve kterém se připomíná 450. výročí narození Kryštofa Haranta. V prostorách hradu byla instalována výstava výtvarnice Kateřiny Jiráskové. Pořádají se zde koncerty vážné hudby.

Svatby

Romantická zřícenina hradu Pecka s okolním parkem s mnoha vzácnými druhy rostlin a živočichů je oblíbeným místem pro pořádání svateb. Konají se zde tzv. zelené svatby - ohleduplné k přírodě. Svatebčané nepřijíždění k hradu auty, ale přicházejí pěšky. Za to dostanou láhev sektu na přípitek a malý svatební dárek. Svatby se konají od začátku dubna do konce října.

Pronájem prostor

Hrad Pecka nabízí prostory pro pořádání oslav, seminářů, školení a pro další akce pro středně velké skupiny v interiéru Klenbového sálu a nádvoří.

Kontakty

Hrad Pecka 507 82
Kastelánka: Věra Kociánová

Tel. 493 799 129
E - mail: hrad@ hradpecka.cz
www.hradpecka.cz

Tipy na výlet

Nová Paka (dřevěný kostelík, klášterní chrám, Bozkovské dolomitové jeskyně, Novopacké vodopády, Klenotnice drahých kamenů, automuzeum)
Hrad Krumburk 15 km
ZOO Dvůr Králové nad Labem 20 km
Rozhledna Zvičina 15 km
Zřícenina hradu Bradlec 20 km
Za pramenem Javorky - z Pecky po zelené značce
Krkonošská vyhlídka - z Pecky po modré značce

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama