reklama

Hrad Kokořín

Hrad Kokořín leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, severně od stejnojmenné obce, uprostřed chráněné krajinné oblasti, 11 km severně od Mělníka nad říčkou Pšovkou v Dokeské pahorkatině. V hradních interiérech je muzeum a také lze vystoupat na vyhlídkovou věž, kterou rozhodně stojí za to navštívit. V roce 2001 byl hrad vyhlášen národní kulturní památkou a v roce 2006 byl vrácen rodině Špačkových.

Historie

Za krále Jana Lucemburského stála nedaleko od dnešního hradu tvrz, zčásti vytesaná do skály. První písemné zmínky o Kokoříně pocházejí z roku 1320, kdy kokořínský statek získal výměnou od Jindřicha z Osměchova Hynek Berka z Dubé, který zde nechal vybudovat hrad.
V následujících obdobích se majitelé střídali a byli mezi nimi významní šlechtici - známý válečník Jan Řitka z Bezdědic, Aleš Škopek z Dubé, Klinštejnové, Beřkovští ze Šebířova, Kuplířové, Hrzánové z Harasova a nakonec opět Berkové. Po bitvě na Bílé hoře byl majetek Berkům zkonfiskován a prodán Valdštejnům. Po smrti Albrechta z Valdštejna byl Kokořín vrácen opět do královského držení. V 16. století začal hrad chátrat, protože neodpovídal tehdejším zvýšeným nárokům na pohodlí bydlení.
Po třicetileté válce byl Kokořín zařazen mezi „prokleté hrady“, které již nesměly být opravovány, a zřejmě se zde usadili loupeživí rytíři Petrovští. Až v 19. století se díky romantismu zvýšil zájem o hradní zříceninu. Kokořín je spojen hlavně s osobností Karla Hynka Máchy. V jeho denících jsou zápisky z toulek po Kokořínsku a kresby hradu Kokořín z let 1832 a 1833.
V roce 1895 se Klub českých turistů zasloužil o propagaci hradu a jeho částečné zpřístupnění. O rok později koupil panství i se zříceninou český podnikatel Václav Špaček, šlechtický titul von Starburg získal za věrné služby císaři. S předními českými historiky se pustil do rozsáhlé rekonstrukce hradu v novogotickém stylu, kterou dokončil v roce 1918 jeho syn Jan. Jan Špaček původní plány pozměnil a nechal zde vybudovat rodinný památník. V roce 1951 byl hrad zestátněn a cenné Máchovy rukopisy a Brožíkův obraz byly odvezeny. V roce 2001 byl Kokořín prohlášen národní kulturní památkou.
V roce 2006 byl hrad vrácen rodině Špačkových, kteří chtějí navázat na rodovou tradici a zachovat tuto oblíbenou památku pro veřejnost.

Pověsti

Vedle historicky doložených faktů se k hradu Kokořín váží pověsti o zajímavých obyvatelích hradu. Mezi ně patří „divoký lovec“ na černém oři s houfem jezevčíků, který každý večer vyjíždí k nedaleké tvrzi a pomáhá lidem v nouzi. „Bílá postava“ zase obchází po ochozu věže. A banda loupežníka Petrovského, o níž se také vypráví, byla postrachem okolí v 17. století.

Otevírací doba a vstupné

Hrad je otevřen v období od dubna do října, denně mimo pondělí od 9 do 16 hod. Hrad Kokořín nabízí návštěvníkům dvě prohlídkové trasy: I. prohlídkový okruh - prohlídka s průvodcem - starý palác, samostatně ochozy a vyhlídka z věže, II. prohlídkový okruh - samostatná vyhlídka z věže. Základní vstupné za oba okruhy dohromady je 80 Kč.

Kontakty

Hrad Kokořín

telefon: 315 695 064
e-mail: [email protected]
web: www.hrad-kokorin.cz

Svatby

Romanticky založené páry mohou na hradě Kokoříně uzavřít civilní sňatek.
Obřady se konají v tzv. Brožíkově síni v prvním patře nového paláce.
Svatební obřady se na hradě konají od dubna do října zpravidla v pátek a sobotu mezi 10. a 15. hodinou. Termíny obřadů a úřední záležitosti zajišťuje matrika Obecního úřadu Vysoká.

Tipy na výlety

CHKO Kokořínsko
Zámek Kokořín
Hrad Bezděz
Hrad Houska
Zbytky skalního hradu Nedamy
Osada Nedvězí – lidová architektura
Pokličky – pískovcové sloupy s poklicemi
Pustý zámek – zbytky skalního hradu

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama