reklama

Hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších českých královských hradů. Nachází se asi 50 km západně od Prahy v okrese Rakovník. Hrad Křivoklát nedávno oslavil 900 let od první písemné zmínky. Pyšní se bohatou historií, nádhernými a vzácnými sbírkami. Kromě prohlídek interiéru hradu nabízí také několik vycházkových okruhů do okolní přírody. Hrad Křivoklát je pro svou atmosféru oblíbeným místem českých i světových filmařů, vznikly zde známé snímky Jak se budí princezny, Noc na Karlštejně, Tři veteráni, Třetí princ, Anděl páně, Kletba bratří Grimmů, Bathory, Wanted a další.

Historie hradu

V okolí Berounky vznikala již v raném středověku panovnická sídla - dvorce a hradiště, které pak později nahradily středověké hrady. Křivoklátské lesy byly oblíbeným královským loveckým revírem. Velkolepý královský hrad Křivoklát vznikl za panování Přemysla Otakara II., který později nechávali výrazně přebudovat Václav IV. a Vladislav Jagellonský, za jehož panování se hrad stal nejvelkolepější panovnickou rezidencí v Evropě (bohužel bez rušného dvorského života). Význam hradu pak začal upadat, byl několikrát poškozen požáry a stalo se z něj vězení pro prominentní vězně. Nový zájem o královský hrad přinesl až romantismus 19. století. V této době přešel hrad do vlastnictví Fürstenberků, kteří si uvědomili jeho hodnotu a začali se naplno věnovat restaurování a přestavbě. Tak bylo třeba znovuobnoveno Královnino křídlo, které je zvenčí téměř přesnou replikou své pozdně gotické podoby. V roce 1929 prodali Fürstenberkové své panství státu.

Prohlídky hradu a okolí

Hrad Křivoklát nabízí svým návštěvníkům prohlídku nádherné hradní kaple, královského a rytířského sálu s expozicí gotického malířského a sochařského umění, knihovny obsahující na 52 tisíc svazků. Bohaté fürstenberské muzeum a obrazárna, proslulé vězení a mučírny s mučicími nástroji, monumentální velká věž s loveckými sbírkami a výhledem do okolí, příjemná procházka po hradbách, věž Huderka s černou kuchyní a vyhlídkovým ochozem, hejtmanství s příležitostnými výstavami, to vše patří k areálu hradu a je přístupné veřejnosti.

Akce 2014

Stejně jako bohatá historie hradu je pestrý během celého roku i kulturní program. Hrad Křivoklát se zapojil do celostátního projektu Památky nás baví www.pamatkynasbavi.cz, který je zaměřen především na žáky základních škol. Pro širokou veřejnost se pořádají během celého roku tradiční akce, z nichž nejoblíbenější jsou Velikonoce a Vánoce. Velikonoční program 2014 čerpá ze starých lidových zvyků: na Velký pátek se koná akce Křivoklátský poklad - nalezen!, v pátek, sobotu a v neděli se koná vítání jara Knížecí Velikonoce na Křivoklátě, na Bílou sobotu a na Boží hod jsou na programu sváteční koncerty.

Otevírací doba, vstupné, kontakt 2014

Hrad Křivoklát je otevřen celoročně, od 2. 1. 2013 do 21. 3. každou sobotu a neděli s prohlídkami od 12 a od 14 hodin, od 22. 3. do 31. 10 denně mimo pondělí a od 1. 11. do 31. 12. o sobotách, nedělích a svátcích.

Vstupné

Základní vstupné na prohlídku Gotických paláců (rozšířená)činí 150 Kč na osobu, snížené 110 Kč na osobu a rodinné 400 Kč.

Kontakt

Správa státního hradu Křivoklátu
Křivoklát 47, 270 23 Křivoklát
Telefon
+420 313 558 440.....správa
+420 313 558 440.....rezervace, Návštěvnické centrum, pokladna
e-mail
[email protected]
[email protected]

http://www.krivoklat.cz/

Ubytování

Křivoklátsko je turisty vyhledávaná oblast, proto zde není problém najít ubytování požadované kategorie - od nejluxusnějších hotelů a penzionů přes apartmány, chalupy, chaty až po autokempy.
http://www.rakovnicko.info/turistika/ubytovani-1/

Tipy na výlety v okolí

Hrad Karlštejn
Hrad Krakovec
Hamousův statek ve Zbečně
Zámek Hořovice
Křivoklátsko - kraj spisovatele Oty Pavla

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama