reklama

Hrad Šternberk

Hrad Šternberk se nachází ve stejnojmenném městě asi 20 km severně od Olomouce, na okraji Nízkého Jeseníku. Jedná se o původně obranné středověké sídlo s okolním lesoparkem a podhradím. Interiéry hradu se pyšní výzdobou ze 14. až 19. století, na které se podílelo nizozemské, italské, německé a české sochařství a malířství. Vzácná je sbírka původních renesančních a barokních kachlových kamen.

Historie

Hrad, založený Zdeslavem ze Šternberka, je poprvé zmiňován v roce 1269. Na počátku byl gotický hrad s válcovou věží, kolem kterého se vyvíjelo město. K rozšíření hradu došlo díky Albertovi II. ze Šternberka, který byl významným diplomatem a rádcem Karla IV., také to byl biskup Litomyšlský a arcibiskup Magdeburský.
Pozornost biskupa se upírala především ke kapli, kterou nechal vyzdobit ve stylu panujícím tehdy na dvoře Karla IV. Hrad byl několikrát vážně poškozen, zejména za husitských válek a kvůli velkému požáru v roce 1538. Berkové z Dubé a Lipé ho pak opravili v renesančním stylu. V předbělohorské době získali panství Münsterberkové. Za třicetileté války byl hrad velmi poničen a v roce 1699 přešel do vlastnictví Lichtenštejnů, kteří provedli barokní úpravy.
V druhé polovině 19. století získal hrad Šternberk díky romantickému historismu dnešní podobu a byl k němu připojen menší park. Vzniklo luxusní sídlo splňující požadavky moderního aristokrata Jana II., který postupně vybavil své sídlo historickým mobiliářem, obrazy, nábytkem, plastikami, gobelíny. V držení rodu Lichtenštejnů byl hrad Šternberk do roku 1945, kdy jim byl na základě Benešových dekretů vyvlastněn.

Akce 2014

Na hradě Šternberk se koná řada společenských a kulturních akcí pod názvem Šternberské kulturní léto, jako jsou koncerty, výstavy, divadla, večerní prohlídky. V letošním roce právě probíhá výstava Česko z papíru, v neděli 29. 6. se koná Zábavné odpoledne pro děti, 10. 7. baletní představení Romeo a Julie, 13. 7. dětské prohlídky, 19. 7. podvečerní kostýmované prohlídky, 26. 7. hudební festival Šternberský kopec, 3. 8. taneční show pro děti Tančíme s Míšou a další.

Otevírací doba a vstupné

Hrad Šternberk je návštěvníkům otevřen v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích, v květnu až září od úterý do neděle. Základní vstupné za 1. trasu (Lichtenštejnské sbírky) je 100 Kč.

Kontakty

Státní hrad Šternberk
Horní náměstí 6
785 01 Šternberk
Tel.: +420 585 012 935
Mobil: +420 602 543 562
E-mail: [email protected]
www.hrad-sternberk.cz

Svatby

Státní hrad Šternberk patří mezi místa, kde je možné prožít nejdůležitější den života. Svatební obřad je možné uspořádat v hradní kapli, Hodovním sále, na nádvoří hradu nebo v hradním parku. Součástí svatby může být prohlídka hradu pro svatební hosty. Bližší informace podá paní Helena Gottwaldová, vedoucí správy SH Šternberk, 585012935, 602543562
email: [email protected]

Tipy na výlet

Olomouc
Svatý Kopeček – zoo, bazilika
Javorník, Jánský vrch -zámek
Velké Losiny – zámek, ruční papírna, lázně
Hrad Bouzov
Příkazy – hanácký skanzen
Javoříčské jeskyně

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama