reklama

Hrad Buchlov

Hrad Buchlov je dominantou rázovitého Moravského Slovácka rozléhající se po obou březích řeky Moravy. Nachází se v blízkosti malebného městečka Buchlovice na jednom ze tří vrcholů pohoří Chřiby. Ještě na počátku předminulého století byl hrad Buchlov šedou zříceninou bez střech. Zájem o tuto stavbu se projevil v dobách národního obrození, později v něm bylo zřízeno muzeum a na konci 19. století s bouřlivým rozmachem turistiky se stal oblíbeným místem výletů. Současný stav je dílem posledních majitelů z rodiny Berchtoldů, kteří jej nechali opravit po ničivém požáru v roce 1931, díky rekonstrukcím v padesátých letech a v době nedávné se hrad nachází ve výborném stavu.

Pověst o královně Fritigildě

Je několik teorií o vzniku názvu Buchlova, jednou z nich je romantická pověst o markomanské královně Fritigildě z přelomu 3. a 4. století, která se seznámila s křesťanstvím a přijala novou víru. Jednou při lovu se zatoulala na horu, kde dnes stojí hrad Buchlov, a objevila jeskyni, v níž se nacházela pohanská svatyně. Jako horlivá křesťanka nechala svatyni boha lovu (bůh-lov/Buchlov)zničit a na místě nechala zbudovat lovecký zámeček, později zde vyrostl hrad Buchlov.

Založení hradu Buchlova

Zmínky o Buchlově a plánech na jeho budování pocházejí už z doby Velké Moravy. O založení hradu se nedochovala žádná písemná zpráva, a tak o jeho počátcích mohou vyprávět pouze archeologické nálezy. Z nich se dozvídáme, že hrad Buchlov se začal budovat někdy na počátku 13. století. Potvrzují to četné kamenické značky kameníků z cisterciácké kamenické huti, která budovala také blízký velehradský klášter.

Majitelé skuteční i bájní

Na hradě Buchlov se za celou jeho historii vystřídala řada pánů, o většině z nich máme písemné dokumenty, o některých se vyprávějí pouze pověsti. Prvními soukromými majiteli byli Žerotínové. Mezi nejvýznamnější rody patřili pak vladykové ze Zástřizl, Petřvaldští z Petřvaldu a poslední majitelé Berchtoldové z Uherčic.

Akce na hradě Buchlově

Dnes je hrad Buchlov cílem výletníků z blízkých i vzdálených končin. Je tu stále živo i díky častým akcím, které se na hradě pořádají - výstavy, Velikonoce na hradě, Strašidelný hrad/Dětský den na hradě, Hurá, máme prázdniny, Buchlovské kování, noční prohlídky a další.

Městys Buchlovice

Pod hradem Buchlov se nachází upravené městečko Buchlovice se zámkem a zámeckým parkem. Turistům poskytuje zázemí v několika penzionech a hotelu, konají se zde slavnosti v rámci Buchlovického kulturního léta (vyhlášený Festival česneku nebo výstava fuchsií), městys je výchozím bodem četných turistických tras a cyklostezek.

Otevírací doba a vstupné hradu Buchlov

Duben, říjen 9.00 - 15.00 hodin (sobota, neděle, státní svátky)
Areál hradu otevřen úterý - neděle (9.00 - 15.00 hodin).

Květen, červen, září 9.00 - 16.00 hodin (úterý - neděle, státní svátky)
Areál hradu otevřen úterý - neděle (9.00 - 17.00 hodin).

Červenec, srpen 9.00 - 17.00 hodin ( úterý - neděle, státní svátky)
9.00 - 15.00 hodin (pondělí).
Areál hradu otevřen úterý - neděle (9.00 - 18.00 hodin).

Září 9.00 - 16.00 hodin (prohlídky úterý - neděle, státní svátky)
Areál hradu otevřen úterý - neděle (9.00 - 17.00 hodin).

Vstupné v roce 2014

Areál hradu Buchlova (bez průvodce)
plné vstupné 20 Kč
snížené vstupné - děti do 15 let, studenti, senioři nad 65 let, ZTP 10 Kč

Prohlídkové trasy hradu Buchlova

A) Buchlov v proměnách času - délka okruhu 90 minut
plné vstupné 130 Kč
snížené vstupné 80 Kč
rodinné vstupné 340 Kč

B) Muzeum hrabat Berchtoldů - délka okruhu 50 minut
plné vstupné 100 Kč
snížené vstupné 60 Kč
rodinné vstupné 250 Kč

C) Vyhlídka do kraje - délka okruhu 20 minut
plné vstupné 40 Kč
snížené vstupné 30 Kč
D) "S pastelkami po hradě Buchlov" - dětský okruh - délka okruhu 60 minut
vstupné (děti včetně publikace) 100 Kč
rodinné vstupné 350 Kč
organizované skupiny MŠ 40 Kč

Kontakty

telefon pokladna hradu Buchlova: 572 595 161
kastelán: Ing. Rostislav Jošek
e-mail: [email protected]
http://www.hrad-buchlov.cz
http://tic.buchlovice.cz/
http://www.buchlovice.cz

reklama
Doporučené recepty
    reklama