reklama
 
  • Wiki
  • Zámek Hrubá Skála

Hotel Zámek Hrubá Skála se nachází na okraji skalního masívu ve výši asi 20 metrů, spadá pod obec stejného jména v Českém ráji, 6 km jihovýchodně od Turnova v okrese Semily v Libereckém kraji. V současnosti zámek slouží jako hotelové a kongresové centrum. Pro návštěvníky je zpřístupněna vyhlídková věž, z níž se nabízí pěkný výhled na okolní krajinu především Hruboskalsko, hrad Trosky, vrchy Tábor a Kozákov. V letních měsících jsou od roku 2014 možné prohlídky zámeckých interiérů s průvodcem.

Historie

Původně se na tomto místě nacházel hrad Skála, založený asi Hynkem z Valdštejna před rokem 1353. Jeho rod hrad vlastnil do roku 1416, pak byli majiteli pánové z Jenštejna a po nich Zajícové z Házmburka. Jan Zajíc z Házmburka byl odpůrcem krále Jiřího z Poděbrad a kvůli tomu byl hrad Skála obléhán a dobyt královským vojskem. V roce 1492 se vlastníky stali Svojanovští z Boskovic, kteří rozšířili své panství až na 54 vesnic. Jan Svojanovský pak ale musel začít své majetky odprodávat Zikmundovi Smiřickému ze Smiřic, nakonec mu v roce 1524 prodal i hrad. Smiřičtí hrad přestavěli na renesanční zámek a panství rozšiřovali. Albrecht Jan Smiřický se v roce 1618 zapojil do stavovského povstání proti císaři. Ve stejném roce však zemřel, takže zámek nebyl zkonfiskován a dědicem se stal jeho slabomyslný bratr Jindřich Jiří, jehož majetek spravoval poručník, kterým byl Albrecht z Valdštejna. Po smrti Jindřicha Jiřího přičlenil Albrecht z Valdštejna majetky ke svému frýdlantskému panství. Po Albrechtově smrti zdědil Skálu Maxmilián z Valdštejna.

Během třicetileté války byl zámek drancován vojsky saskými, císařskými, švédskými, která se zde střídala, dobývala a ničila Hrubou Skálu. Její majitel žil ve Vídni. Po válce bylo dokonce vydáno císařské rozhodnutí o zbourání hradu. Protesty Arnošta Josefa z Valdštejna asi císařovo rozhodnutí zvrátily. V následujících staletí byl zámek dvakrát poničen požárem, ale Valdštejnové ho vždy dokázali opravit. Poslední z rodu Valdštejnů v roce 1821 prodal své panství Janu Lexovi z Aehrenthalu. Za vlády těchto pánů majetek vzkvétal, své hrady a zámky přestavovali, Hrubou Skálu ve stylu novogotiky.

Po druhé světové válce byl zámek Hrubá Skála zestátněn a později využíván jako oblíbené rekreační zařízení ROH. Zámecké interiéry byly zlikvidovány. Hrubou Skálu a její okolí využili filmaři při natáčení známé pohádky princ Bajaja.

Akce 2014

V letní sezóně mohou ubytovaní hosté i příchozí návštěvníci sledovat akci nazvanou Poznej středověk. Na nádvoří zámku vystupují rytíři, kejklíři, tanečnice, muzikanti, stejně jako kdysi. Další atrakce se nacházejí v zámecké rokli, kde je umístěn zábavný a sportovní areál s klasickými českými pohádkovými postavami, s ochočenými zvířátky a soutěžemi pro děti. V zámeckém parku je sportoviště, kde si mohou návštěvníci vyzkoušet lukostřelbu, slaňování, přemostění, trampolínu a další disciplíny.

Otevírací doba a vstupné

V letošním roce jsou nově možné prohlídky zámku s průvodcem, kterých se lze účastnit od června do srpna, v červnu a září o víkendech, v červenci a srpnu každý den. Prohlídka trvá 30 minut a stojí 50 Kč. Vstup do areálu zámku je za 20 Kč.

Kontakty

EA Zámecký hotel Hrubá Skála
Hrubá Skála 1
511 01 Turnov
Recepce:
+420 481 659 111
[email protected]
www.hrubaskala.cz

Svatby

Pro romantickou svatbu je zámek Hrubá Skála uprostřed krásné přírody jako stvořený. Svatební obřad je možné uspořádat v sálech či saloncích podle počtu hostů. Pod širým nebem se může svatba konat na Alpinské vyhlídce s překrásným pohledem na panorama Českého ráje. V zámeckém hotelu Hrubá Skála je možné uspořádat též svatební hostinu a ubytovat novomanžele v luxusním Svatebním apartmá, ostatní hosty v dalších pokojích. Dokonce je možné pronajmout celý zámek.

Ubytování

Zámecký hotel Hrubá Skála poskytuje především ubytovací služby ve dvou až čtyřlůžkových pokojích a apartmá se sociálním zařízením a dalším vybavením.
V areálu zámku se nachází také levnější typ ubytování v hostelu. Pokoje nejsou vybaveny samostatným sociálním zařízením (společné na podlažích) a jsou vhodné zvláště pro turistické pobyty.

Wellness centrum

V prostorách zámku bylo nedávno vybudováno unikátní wellness centrum. V nabídce je panoramatická sauna, parní lázeň, turecká lázeň hamam, masáže, zábaly a další lázeňské procedury.

Tipy na výlety

Český ráj
Hrad Trosky
Skalní město
Zámek Sychrov
Turnov
Prachovské skály
Bozkovské dolomitové jeskyně

Související články

reklama
reklama
reklama