reklama
  • Wiki
  • Hrad Malenovice

Hrad Malenovice, jedna z nejvýznamnějších historických památek zlínského regionu, se nachází 6 km od centra moderního Zlína, ve zlínské místní části Malenovice na západním výběžku Tlusté hory. V hradu se mimo jiné nacházejí archeologické a národopisné expozice Muzea jihovýchodní Moravy a je zpřístupněna hradní věž. Nejnovější je přírodovědná expozice Zvířata na Zemi a člověk. V muzeu jihovýchodní Moravy je jediná kostra slona v České republice.

Historie

Hrad Malenovice postavili v letech 1356 až 1406 markrabě moravský Jan Jindřich Lucemburský, bratr Karla IV., a jeho syn Jošt zvaný Moravský. Tím rozšířili své panství, protože už vlastnili sousední Buchlov a město Uherské Hradiště. V 15. století byl hrad dobyt husitskými vojsky a na konci stejného století malenovické panství získal šlechtický rod Tetourů z Tetova, kteří se zasloužili o rozsáhlou renesanční přestavbu.
V 17. století se hrad pokusili dobýt loupeživí Bočkajovci a po bitvě na Bílé hoře tady pobili Valaši císařskou jednotku, za to pak nechal císař Malenovice vypálit. Dalšími majiteli byl rod Leichtestein-Kastelkorn a za jejich panování byl hrad přestavěn v barokním stylu na honosné sídlo a kolem něj se rozkládala upravená zahrada. V roce 1747 byly Malenovice prodány Karlu Otovi Salm-Neuburg, což byl nejvyšší zemský sudí na Moravě a císařský tajný rada, který věnoval Malenvicím svou péči.
Jeho syn Karel Vincenc si nechal postavit zámeček v Pohořelicích, kam se přestěhoval. Na počátku 19. století prodali Salm-Neuburkové svá panství Šternberkům, kteří se usadili v Pohořelicích a hradu Malenovice nevěnovali moc pozornosti a hrad začal chátrat. Nacházely se zde kanceláře a byty úředníků. Vztah majitelů se změnil až díky pozemkové reformě, která probíhala po vzniku Československa. Zavázali se k velké opravě hradu a za to získali ještě další pozemky, aby měli potřebné příjmy. Počátkem 30. let však byly opravy ukončeny. V roce 1942 zabrali malenovické panství i s hradem Němci a dali je do nucené správy. Kupodivu za druhé světové války byly věnovány prostředky, které uvolnilo ministerstvo školství, na další dvě opravy. V roce 1946 byl hrad zkonfiskován a stát nemohl dlouho najít vhodné využití hradu, byly zde sklady, byty pro rodiny, které spíš hrad devastovaly.
V roce 1953 se konečně podařilo hrad přičlenit ke vznikajícímu Krajskému muzeu v Gottwaldově, byly vytvořeny prostředky na jeho obnovu a restaurování a v roce 1957 byl zpřístupněn veřejnosti.

Akce 2014

Během návštěvní sezony se na malenovickém hradě konají koncerty, divadelní představení a vystoupení skupin historického šermu.
V červenci a srpnu se na hradě konají každou neděli Dětské prohlídky, 19. července a 16. srpna Noční prohlídky, 31. července Letní večer s jógou, 18. října Pouť sv. Vendelína k ukončení sezóny a 6. 12. Vánoční jarmark.

Otevírací doba a vstupné

Hrad Malenovice je pro veřejnost otevřen v dubnu a říjnu o víkendech, v květnu, červnu a září denně kromě pondělí a během letních prázdnin denně. Základní vstupné je 50 Kč.

Kontakty

Bubeník Luděk - kastelán Malenovice
763 02 Zlín 4
[email protected]
telefon: 577 10 33 79
mobil: 605 924 869
www.hrad-malenovice.cz

Svatby

Na hradě Malenovice se svatby pořádají jednu sobotu v měsíci (od května do října). Termín svatby je možné si domluvit na zlínské matrice (telefon - 577 630 209). V roce 2014 se svatební obřady konají tato sobotní dopoledne: 31. 5., 21. 6., 12. 7.,9. 8.,13. 9.,4. 10, kdy je hrad pro veřejnost uzavřen a prohlídky začínají až ve 14 hodin. Snoubenci si mohou vybrat místo konání obřadu – nádvoří, nebo sál hradu.

Tipy na výlety

Zlín
Uherské Hradiště
Hrad Buchlov
Zámek Buchlovice
Hrad Lukov
Hostýnské vrchy

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama