reklama
  • Wiki
  • Zámek Mníšek pod Brdy

Státní zámek Mníšek pod Brdy se nachází ve stejnojmenném městě vzdáleném asi 12 km od Prahy, v okrese Praha-západ ve Středočeském kraji. Zámek je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka České republiky. Okolí zámku je dějištěm oblíbené knihy Školák Kája Mařík.

Historie

Archeologické výzkumy dokládají, že na místě dnešního zámku stával zřejmě menší hrádek už na přelomu 13. a 14. století. Jednalo se o tvrz, která měla chránit důležitou obchodní trasu, tzv. Zlatou stezku. První písemná zmínka pochází z roku 1348 a jedná se o zápis v zákoníku Karla IV. Majestas Carolina. Za posledních Přemyslovců byla tvrz přestavěna na lovecký hrádek. Majiteli hradu byl významný rod pánů z Mitrovic, jimž patřil Mníšek pod Brdy více než 150 let od roku 1487. Hrádek nechali proměnit na zámek a zejména v 16. století své sídlo významně přestavovali.

Nejstarší dochovaný obrázek zámku pochází z roku 1622 a je na něm patrná dnešní podoba. O pár let později byl zámek vypleněn a vypálen švédskými vojsky. V roce 1655 prodali Mitrovicové zničený majetek pražskému měšťanovi pocházejícímu z Flander Serváci Engelovi z Engelsflussu, který nechal zámek přestavět do dnešní podoby v duchu pozdní renesance. V 18. století se měnili majitelé, kteří ho dál stavebně upravovali a modernizovali. Bohužel v roce 1848 byl poničen požárem.

K větší obnově zámku došlo na počátku 20. století za majitele Theodoricha, svobodného pána Kasta z Ebelsbergu. Na konci 2. světové války byl zámek vypleněn a poté zestátněn. Objekt získalo v roce 1946 ministerstvo vnitra, které zde zřídilo archiv. V roce 2000 získal zámek Národní památkový ústav – územní odborné pracoviště středních Čech v Praze a začal ho významně rekonstruovat. Projekt obnovy se snaží vrátit ke stavu na počátku 20. let 20. století. První patro nechává nahlédnout do života drobné šlechty v období mezi dvěma světovými válkami. Další prostory je možné pronajmout pro nejrůznější příležitosti.

Akce 2014

Na zámku Mníšek pod Brdy se zaměřují především na malé návštěvníky. Během sezóny nabízejí několik variant speciálních dětských prohlídek.
20. 9. 2014 Putování za zámeckými skřítky
21. 9. Cesta za pohádkou

Otevírací doba a vstupné

Zámek Mníšek pod Brdy je otevřen celoročně denně kromě pondělí. Plné vstupné za I. okruh stojí 90 Kč.

Kontakty

Národní památkový ústav
Správa státního zámku v Mníšku pod Brdy
Nám. F. X. Svobody 1
252 10 Mníšek pod Brdy
Tel.: 606 649 207
E-mail: [email protected]
www.zamek-mnisek.cz

Svatby

Pro romantickou svatbu na zámku se nabízí v Mníšku pod Brdy několik zajímavých prostor: Zimní jídelna s mohutným lustrem z benátského skla s průhledem do barokní kaple, za krásného počasí je velmi žádaný obřad pod širým nebem v zahradě zámku nebo na nádvoří zámku. Přípitek, výzdoba, hudba a možnost fotografování jsou již zahrnuty v poplatku za pronájem. Podrobné informace lez získat na tel. 318 590 261. Úřední dny správy zámku pro svatební obřady jsou ve středu od 15.00 do 17.00 hodin, vždy po předchozí domluvě.

Tipy na výlety

Naučná stezka Mníšek pod Brdy
Konopiště
Březnice
Karlštejn
Hořovice
Točník a Žebrák
Krakovec

Související články

reklama
reklama
reklama