reklama
  • Wiki
  • Zámek Valeč

Státní zámek Valeč se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Karlovy Vary v Karlovarském kraji. Jedná se o národní kulturní památku spravovanou Národním památkovým ústavem – zámek s částečně dochovaným unikátním barokním parkem s množstvím plastik z dílny Matyáše Bernarda Brauna, iluzivními branami, letohrádkem a pozůstatky barokních kaskád. Součástí areálu je také barokní skvost – kostel a sloup Nejsvětější Trojice.

Historie

První zprávy o Valči pocházejí z poloviny 14. století, kdy byli majiteli bratři Ctibor a Beneš z Valče. Panství bylo rozděleno a jako takové přešlo postupně do rukou zemanů Ješka ze Stebna, Jana Kladiva ze Stebna, Boreše z Oseka, Beneše z Buškovic a pánů z Doupova. Teprve královský podkomoří Jakub Kyšperský panství v 16. století spojil a nechal hrad přestavět v duchu pozdní gotiky. Obec Valeč získala v té době městská práva. Po smrti Jana Kyšperského prodali jeho potomci Valeč Hugovi z Leisnecku. O pár let později se stal díky sňatku majetkem Viléma Hasištejnského z Lobkovic. Od něj koupil zámek Kryštof Štampach ze Štampachu a jeho syn ho na konci 16. století přestavěl v pozdně renesančním stylu. Po bitvě na Bílé hoře uprchl ze země a vydrancovaný majetek mu byl zkonfiskován. Jeho manželka byla katolička, mohla se do Čech vrátit a v roce 1623 koupit panství zpět. Na konci 17. století byl majitelem zámku její vnuk Jan Kryštof Kager svobodný pán ze Štampachu, který nechal celé panství se zámkem velkolepě barokně přestavět ve spolupráci s významnými italskými architekty.

Dědicem a pokračovatelem stavby se stal v roce 1721 synovec Jan Ferdinand Kager z Globen. V následujících letech se panství dědilo v rodině, až v roce 1797 došlo k prodeji Janu Antonínovi Pergenovi z Pergenu, při němž byl uveden několik desetiletí starý dluh dílně Matyáše Bernarda Brauna. O rok později došlo k dalšímu prodeji, tentokrát Janu Gottfriedovi Korbovi z Weidenheimu, od kterého pak majetek koupil jeho syn Franc. Dalším vlastníkem byl jeho syn Karel, který nechal zámek novorenesančně upravit. V roce 1890 koupil Valeč hrabě Vincent Thurn Valsassina a zámek byl přestaven novobarokně.

V roce 1937 koupil majetek dr. Jan Larisch-Mönnich, jemuž byl po druhé světové válce zkonfiskován. Po druhé světové válce zde přebývali vojenští veteráni, korejské děti a od poloviny 50. let sloužil jako dětský domov. V roce 1976 ho zachvátil požár a od té doby prochází rekonstrukcí. V 90. letech se dokonce uvažovalo o demolici. Prohlídky zpřístupněné části jsou bez průvodce. Zámek Valeč se objevil i v několika filmech: Housle a sen (1947, režie Václav Krška), Radúz a Mahulena (1970, režie Petr Weigl), Dotek motýla (1972, režie Juraj Herz), Do nebíčka (1997, režie Kryštof Hanzlík), Tři sezóny v pekle (2009, režie Tomáš Mašín)a T.M.A. (2009, režie Juraj Herz).

Akce 2014

V zimních měsících jsou oblíbené noční prohlídky s lucernou, v letní sezóně se na zámku koná řada zajímavých kulturních akcí (koncerty, přednášky, divadelní představení, výstavy).
15. 4. 2014 - 31. 10. 2014 Výstava obrazů Galiny, fotografií Radka Kodery a plastik Heleny Sequensové a Adama Stanka s názvem "Rozhovory"

Otevírací doba a vstupné

Zámek Valeč je pro veřejnost otevřen po celý rok – od dubna do října každý den kromě pondělí, od listopadu do března o víkendech. Plné vstupné za prohlídku bez průvodce je 60 Kč.

Kontakty

Národní památkový ústav, územní památková správa v Praze
Státní zámek Valeč
364 55 Valeč v Čechách

tel.: 353 399 731
email: [email protected]
www.zamek-valec.cz

Ubytování

V zámeckém areálu je také možnost levného ubytování v apartmánech s vybavením a možností vaření. Rezervace na tel. 353 399 731.

Tipy na výlety

Zámek a zámecký pivovar Chyše
Zámek Krásný Dvůr
Karlovy Vary
Mariánské Lázně
Františkovy Lázně
Hrad Loket
Cheb
Slavkovský les

Související články

reklama
reklama
reklama