reklama

Sex

Sex nebo také pohlavní styk či soulož je odborně řečeno penilně-vaginální koitus, kdy je ztopořený mužův penis vložen do vaginy ženy. V širším pojetí sexu zahrnuje anální a orální sex nebo různé jiné formy vzájemného genitálního dráždění v mnoha polohách. Existuje i tzv. grupensex, který zahrnuje skupinové sexuální aktivity. Sex je v Česku legální od patnácti let. Různá světová náboženství mají k mimomanželským sexuálním aktivitám (smilstvo) negativní postoj, patří mezi ně islám, křesťanství a judaismus. Existuje řada kultur, která například tvrdě trestá homosexuální styk nebo naopak povoluje incest.

Gynekolog a sexuolog

Každá žena i sexuální neaktivní by měla pravidelně navštěvovat svého gynekologa. Sexuolog vám pomůže řešit poruchy sexuálního prožívání, sexuální orientaci (gayové, lesbičky) a identifikací nebo problémy s mužskou potencí a ženskou plodností.

Antikoncepce a pohlavní nemoci

Sex je pro někoho pouhou zábavou,vzrušením a nevázanou hrou, pro jiné znamená utužení partnerství a nejhlubší projev lásky a věrnosti. Důležitou funkcí sexu je rozmnožování. Pokud žena nechce otěhotnět, musí zabránit početí antikoncepcí - například hormonální antikoncepcí, pesarem a dalšími metodami. Nejrozšířenějším a nejdostupnějším antikoncepčním prostředkem je kondom neboli prezervativ, který navíc chrání proti pohlavním nemocem jako jsou např. syfilis, kapavka, genitální opar nebo virus HIV.

Orgasmus

Sex bývá zakončen orgasmem neboli vyvrcholením, který je u mužů doprovázen ejakulací. Mužské sperma se liší barvou, vůní a také množstvím spermií, které se pohybuje od 100 až 300 milionů spermií. Nízký počet spermií v ejakulátu má za následek problémy s otěhotněním.

Orgasmus krok za krokem ve čtyřech fázích

1. Fáze vzrušení:

Srdeční tep se zrychluje, stoupá krevní tlak, zvětšují se ňadra a zvedají se prsní bradavky, které jsou velmi citlivé. Rty zčervenají a zvětší se. Velké stydké pysky se rozevírají, aby se zpřístupnil klitoris. Naběhnou a zvětší se malé stydké pysky. Vagina se zvlhčuje, zvětšuje a prodlužuje. Děloha se zvedá, aby pomohla prodloužit vaginu.

2. Fáze nástupu vzrušení:

Srdce bije až 160 údery za minutu. Stydké pysky mění barvu, mohou teď být až temně rudé a vagina může vylučovat vaginální kapalinu. Vaginální otvor se stahuje, aby mohl obemknout penis.

3. Fáze orgasmus:

Prsa jsou stále zvětšená, bradavky vztyčené. Vnější genitálie jsou zvětšené a stále zdvižené, v intervalech 0,8 sekundy tělem prochází vlna stahů. Jejich počet kolísá mezi třemi až patnácti. Některé ženy při tom vylučují světlou kapalinu, něco podobného jako sperma.

4. Fáze odeznění:

Vše se postupně vrací do normálu. Tep, dech, prsa, vnější genitálie. Zvětšení stydkých pysků ustupuje, klitoris se vrací pod kápi. Stahy jsou pryč, vagina se také vrací do normálu. Děložní hrdlo zůstává otevřené až dvacet minut po orgasmu, aby přijalo sperma.

#obj_12158

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama