reklama

Nejčastější pohlavní nemoc: Je to 50 na 50

Užíváte si sex? Častěji než s nečekaným těhotenstvím, kdy je pravděpodobnost jen asi 25%, se setkáte s infekcí papilomaviry. Nakazí se až každý/á druhý a rakovina děložního čípku není jediným nebezpečím.  

Foto: Profimedia.cz

Sex je sice "sexy", ale můž být také nebezpečný. Pokud se bojíte jen otěhotnění nebo kapavky, jste na omylu. Nejčastějši vám při něm hrozí nebezpečné papilomaviry.  HPV se nakazí každý druhý!

Ze zkušeností z ordinací odborníků vyplývá, že výskyt nemocí a komplikací spojených s HPV infekcí se v poslední době zvyšuje především u mladých lidí. Týká se to zejména genitálních bradavic a
papilomatózy hrtanu, jejichž původcem jsou rovněž HPV.

Hrozí i mužům

O virovém původu rakoviny děložního čípku se mluví často, ale nejde rozhodně o jediné riziko nákazy HPV.

 "Lidské papilomaviry napadají i jiná místa na těle žen i mužů. Mohou způsobit přednádorové stavy a rakovinu zevních rodidel a pochvy, u mužů pak rakovinu penisu. U obou pohlaví může HPV infekce vést k rozvoji análního karcinomu nebo k případům rakoviny hlavy a krku," upzorňuje MUDr. Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP a člen HPV College.

Zeptejte se Terezy

"HPV College a její internetová poradna  představují zdroj odborných lékařských informací. "Část otázek ukazuje na významný vliv HPV infekce na partnerské vztahy a sexualitu. Anonymita umožňuje až překvapivou otevřenost v intimních otázkách," dodává garant poradny HPV College
MUDr. Tomáš Fait, Ph.D

Otevřenou komunikaci s lékaři i laickou veřejností, která se snaží odstraňovat neznalost, mýty, stud a tabu, které s těmito onemocněními souvisejí, podporuje také a pomáhá patronka boje proti HPV Tereza Kostková. I nezhoubná HPV onemocnění mají pro své nositele často velmi nepříjemné důsledky.

Ze sexu bez dechu?

„Genitální bradavice neohrožují přímo na životě, ale velmi zásadně snižují jeho kvalitu, narušují
intimní život a partnerské vztahy. Podobně papilomatóza hrtanu, která způsobuje těžké poruchy
hlasu. Výrůstky v oblasti hrtanu a hlasivek mohou být příčinou poruch dýchání a pocitu dušení.
Zákroky musí být mnohdy prováděny v celkové anestezii. Léčba těchto onemocnění je velmi
nepříjemná a jedna návštěva lékaře zpravidla nestačí. Tyto choroby navíc velmi často recidivují.
Jejich výskyt v populaci se v posledních letech výrazně zvýšil," doplňuje  doktor Dvořák.

Polovina nezodpovědných

Nejčastější onkologické onemocnění, které má viníka v lidském papilomaviru, je rakovina děložního
čípku. Této chorobě lze ve většině případů předcházet pravidelným absolvováním gynekologických
prohlídek.

Přesto je výskyt tohoto onemocnění v ČR ve srovnání se západní Evropou hodně vysoký.
Tam onemocní rakovinou děložního čípku deset žen na sto tisíc. V ČR je to dvojnásobek. Jednou
z hlavních příčin je, že české ženy na rozdíl od obyvatelek západních zemí podceňují význam
preventivních návštěv gynekologa.

V posledních letech na pravidelné prohlídky sice začalo chodit více žen, ale téměř polovina ženské populace v produktivním věku je stále opomíjí.

Dokud je čas

„V České republice funguje v současnosti organizovaný a auditovaný screening rakoviny děložního
hrdla, který umožňuje v naprosté většině případů odhalit změny, které nádoru předcházejí. Tyto lze
velice snadno (obvykle ambulantně) ošetřit. Léčba pokročilých nádorů přináší pacientce výrazně
větší diskomfort a její výsledky nemusí být vždy povzbudivé," připomíná MUDr. Dvořák.

České ženy a dívky mají již pouze několik týdnů na to, aby se zapojily do preventivního projektu vybraných zdravotních pojišťoven „Očkování proti rakovině děložního čípku -  Třetí dávka zdarma". Díky akci mají možnost získat očkování proti rakovině děložního čípku za výhodnou cenu. Například v případě vakcíny Cervarix zaplatí pouze 5 400 Kč. Ušetří tak až 3 000 Kč oproti běžné ceně za kompletní očkovací schéma. Od začátku dubna do konce října si vyzvedlo slevový certifikát celkem 9 086 klientek VZP.

Není na co čekat

V poslední době rodiče odkládají očkování svých dcer proti rakovině děložního čípku, protože vyčkávají, jestli bude příští rok hrazené z veřejného pojištění. Přitom není na co čekat. Úhrada se má týkat pouze 13letých dívek. Pro starší dívky je naopak výhodné se ještě letos zapojit do preventivního programu pojišťoven, a tak ušetřit až několik tisíc korun.  

Je nesporné, že očkování má největší přínos ještě před začátkem pohlavního života, než se dívky s HPV infekcí mají možnost setkat. Přitom riziko přenosu HPV infekce nevzniká jen při samotném pohlavním styku, ale také při pouhém kontaktu v genitální oblasti. Ani kondom neposkytuje stoprocentní ochranu.

Očkovací schéma se skládá ze tří dávek. Pokud dívky chtějí získat očkování za zvýhodněnou cenu, je třeba, aby si vyzvedly slevový certifikát a nechaly si naočkovat alespoň první dávku vakcíny do konce tohoto roku.

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama