reklama

Kondom vás ochrání i před rakovinou

Starý dobrý prezervativ chrání nejen před pohlavními chorobami nebo před nechtěným těhotenstvím, ale podle nových výzkumů také před rakovinou děložního čípku.

Starý dobrý prezervativ chrání nejen před pohlavními chorobami nebo před nechtěným těhotenstvím, ale podle nových výzkumů také před rakovinou děložního čípku.

Není divu, i tento druh rakoviny je vlastně infekce - způsobená virem HPV (human papillomavirus).

Na stopro to není

Ačkoliv HPV virus patří mezi sexuálně přenosné patogeny, lze se jím nakazit i při sexu bez samotného pohlavního styku, stačí kožní kontakt v okolí pohlavních orgánů.

Právě proto mnozí odborníci dlouho pochybovali, že by kondom mohl ženy před rakovinou děložního čípku ochránit.

Tým vědců z washingtonské univerzity ve své studii prokázal, že ženy, jejichž partneři při sexu používali pravidelně a správným způsobem kondom, měli riziko vzniku rakoviny děložního čípku nižší o 70 %. Avšak i když je možné namítat, že prezervativ neposkytuje dokonalou ochranu, je třeba uznat, že do značné míry pomáhá.

Záznamy o sexu

Zjištění, že obyčejné kondomy efektivně zabraňují přenosu viru HPV z muže na ženu, se objevilo v červnovém čísle odborného časopisu The New England Journal of Medicine.

Studie, která potvrdila prospěšnost kondomu, se zúčastnilo více než osmdesát mladých dívek ve věku od 18 do 22 let. Všechny tyto dívky začaly být sexuálně aktivní buď v průběhu pětileté studie a nebo těsně před jejím zahájením.

Účastnice studie si musely vést deník o své sexuální aktivitě a pravidelně podstupovat podrobná gynekologická vyšetření včetně testů na přítomnost HPV infekce.

Promiskuita zvyšuje riziko nákazy

Při vyhodnocování počtu žen nakažených HPV museli vzít vědci v úvahu, že nákaza je tím pravděpodobnější, čím více žena vystřídá sexuálních partnerů a čím více partnerek před ní vystřídal její partner.

Avšak i poté, co ve svých výpočtech vědci zohlednili míru promiskuity u jednotlivých účastnic, vyzněly výsledky jednoznačně: důsledné používání kondomu do značné míry snižuje riziko přenosu HPV viru, a tím i vzniku rakoviny děložního čípku

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama