reklama

Antikoncepce

Antikoncepce jsou obecně metody, které zabraňují otěhotnění při sexu. Nechtěné těhotenství se v případě užívání omezuje na minimum. Nejúčinnější ochranou před početím a nákazou pohlavní nemocí je kondom.

Existují situace, které ovlivňují spolehlivost antikoncepce. Jde především o užívání jiných léků. Lékařská věda v tom nemá úplně jasno. Pokud musíme brát antibiotika, je třeba dbát na opatrnost. Stejně tak mohou nastat problémy při zažívacích potížích. V případě zvracení a průjmu se doporučuje používat při sexu ještě kondom.

Moderní antikoncepční přípravky

V současnosti jsou na trhu tři základní prvky. Kombinovaná hormonální perorální antikoncepce, která kombinuje ženský pohlavní hormon estrogen a hormon žlutého tělíska progestin. Sem patří antikoncepční náplasti, vaginální kroužek. Nejnověji je na trhu pilulka, která jako první obsahuje přirozený ženský pohlavní hormon.

Gestagenní antikoncepce používá pouze hormon žlutého tělíska a působí na hlen v kanálku hrdla děložního, který se stává pro spermie nepropustným. Je dostupná v podobě tablet - tzv. minipilulek, injekci a podkožních implantátů.

Nitroděložní antikoncepce, při které se zavádí do dělohy tělíska, která brání spermiím na cestě k vajíčku. Nejmodernější jsou hormonálně aktivní a kombinují tak výhody nitroděložní a gestagenní antikoncepce.

Pozitiva a negativa užívání pilulky

Kromě toho, že hormonální antikoncepce zabraňuje početí, zlepšuje pleť, zmírňuje bolesti při menstruaci, snižuje riziko rakoviny dělohy, konečníku a přináší i další benefity. Přesto, že jde pravděpodobně o nejprověřenější medicínský preparát, některé otazníky kolem nich přetrvávají. I proto existují další antikoncepční metody - např. pesar, nitroděložní tělísko a další. Nejrozšířenější antikoncepcí je prezervativ neboli kondom, který na rozdíl od pilulek zabraňuje přenosu pohlavních nemocí.

Klady

- spolehlivost, neplánované těhotenství u 0,2 procent žen
- pravidelná menstruace, slabší a nebolestivá
- možnost pohybovat s menstruací
- chrání před rakovinou dělohy, vaječníku, tlustého střeva, konečníku
- snížení výskytu cyst
- snížení výskytu nezhoubných nádorů prsu
- snížené riziko zánětů dělohy, vejcovodů, pánevní pobřišnice
- snižuje vliv mužských hormonů na pleť

Zápory

- vyžaduje pravidelné užívání
- může se objevit citlivost, nevolnost
- občasné krvácení mimo cyklus
- účinnost může být ovlivněná léky
- méně výhodná pro kuřáky
- může vyvolat migrénu
- mírně zvyšuje vznik tromboembolie

Mužská antikoncepce

Zatím to vypadá, že dlouhou dobu zůstaneme u třech ženských typů. Vývoj mužské hormonální antikoncepční pilulky, která využívá spermicidních - hubících látek se zastavil u málo úspěšných klinických zkoušek. Stejně negativně vyšla i imunologická antikoncepce.

Antikoncepce po čtyřicítce

Plodnost ženy klesá, ale není vyloučené, že žena po čtyřicítce nemůže otěhotnět. Užívat antikoncepci se doporučuje ještě jeden rok po poslední menstruaci. U starších žen jsou častější gynekologické problémy, především nepravidelná menstruace. Další nepříjemnosti jsou spojené s blížícím se přechodem. Výběr antikoncepční metody je možné zvolit tak, aby se problémy odstranily nebo se jim předešlo.

Nejvhodnější ochranou jsou kombinované antikoncepční pilulky s velmi nízkou dávkou hormonů. Zajistí pravidelnost menstruace a odstraní riziko silného krvácení a kyretáže. Další vhodnou pomůckou je nitroděložní tělísko.

Gestagenní metody jsou pro ženy po čtyřicítce vhodné také. Způsobují ale nepravidelné krvácení. Dokud žena užívá antikoncepční pilulky, má pravidelné menstruační krvácení a není ohrožená nedostatkem hormonů. Kdy skončit s pilulkami se pozná z hormonálního vyšetření.

Historie

Regulace porodů je u lidí už od dob jejich vzniku. V dobách lovců-sběračů se intervaly mezi porody upravovaly intenzitou kojení. S toho vyplývá, že dnešní informace o tom, že menstruace je přirozená, není zdaleka pravda. Cykly a ovulace se ustálily s postupem času, kdy už porody a kojení nebyly na tolik pravidelné.

Je to už víc než 50 let, co se na americkém trhu objevila pilulka Enovid - první ženská hormonální antikoncepce. Obsahovala poměrně vysoké množství hormonů a ženy trpěly většími vedlejšími účinky. Za minulá desetiletí se zásadně proměnilo jak její složení, tak i účinky.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama