reklama

Gynekologie

Gynekologie, někdy také nazývána jako ženské lékařství, se zabývá prevencí nemocí a léčbou pohlavních orgánů ženy. Spadá pod lékařský obor gynekologie a porodnictví. Je velmi důležité chodit na pravidelně preventivní prohlídky, aby gynekolog včas odhalil pohlavní nemoc nebo další problémy. Dívky mohou gynekologa bezplatně navštěvovat jednou ročně po dosažení patnácti let. Prohlídka je přizpůsobena věku pacientky a také tomu, zda už byla sexuálně aktivní.

Gynekologické vyšetření

Gynekolog vyšetřuje zevní i vnitřní orgány ženy. Mezi zevní orgány řadíme rodidla, do vnitřních pochvu, dělohu s čípkem, vejcovody a vaječníky.

Vyšetření se provádí ambulantně nebo na lůžkovém oddělení formou preventivního vyšetření. Lékař provádí prohlídku hmatem a zrakem, používá zrcadla a kalkoskop. Preventivní prohlídka zahrnuje odběr vzorků z děložního čípku k cytologickému vyšetřené v rámci screeningu karcinomu děložního čípku. Kolposkopické vyšetření představuje prohlídku speciálně upraveným kalposkopem, díky němuž si gynekolog prohlédne stav čípku. Součástí vyšetření by měl být i nácvik samovyšetření prsů, které může včas odhalit bující nádor. Gynekolog také pohmatem vyšetřuje břicho a klade otázky týkající se vaší sexuální aktivity či případných problému, které na sobě žena zaznamenala. Vyšetření trvá zhruba deset minut.

Gynekologa je také nutné navštívit, pokud si chcete nechat předepsat hormonální antikoncepci. Lékař bude vyžadovat jaterní testy, není to však nutností. V rámci prevence se také u žen starších 45 let provádí každé dva roky mamografické vyšetření. Při pozitivní rodinné anamnéze nebo při jiných rizikových faktorech by žena měla mamologii navštívit dříve.

Žena při prohlídce leží na speciálním gynekologickém křesle - má pokrčené nohy položené od sebe. Vyšetření se není třeba obávat, i když je mnohým ženám nepříjemné. Mladé dívky se často stydí, je tedy lepší si vybrat gynekoložku. Na první prohlídku není potřeba se nijak připravovat, je však vhodné se před ní vymočit. Vyšetření se provádí, když žena zrovna nemá menstruaci, myslete na to při objednávání. Nezapomínejte gynekologa navštěvovat pravidelně jednou za rok, předejdete tak mnohým zdravotním problémům.

Gynekologické nástroje

Hlavním nástrojem je speciální zrcadlo. To je zahnutý nástroj z kovu či plastu, který se částečně zavádí do pochvy pro snazší nahlédnutí do vyšetřovaného prostoru. Zrcadla jsou různých velikostí. Plastová jsou jednorázová a platí se za ně poplatek, kovová mají o mnoho delší životnost a jsou zdarma. Při zavádění však studí a výjimečně mohou způsobit alergickou reakci.
Dalším nástrojem ke kolposkop. Jedná se o speciální mikroskop pro zkoumání děložního čípku, dělohy a zevních pohlavních orgánů. Tento přístroj slouží k odhalování rakovinového bujení.
Gynekologický nástroj je i ultrazvuk a vyšetření s ním probíhá dvěma způsoby. Při vyšetření transabdominální sondou nanese lékař na podbřišek pacientky gel zajišťující kontakt sondy s tělem a projíždí vyšetřovanou oblast. Vyšetření sondou transvaginální zavede gynekolog sondu do pochvy ženy. Toto vyšetření je o mnoho přesnější a je bezbolestné.

Gynekologické ordinace

V České republice se gynekologické dělí na státní a soukromé.
Státní gynekologické ordinace jsou ve větších zdravotních střediscích a nemocnicích. Většinu zákroků hradí pojišťovna, prostředí ordinací však bývá často nevlídné a vybavení zastaralé.
Soukromé gynekologické ordinace jsou zpravidla mnohem lépe vybavené a lépe je na tom i celková péče. Za jistý komfort soukromých pracovišť je však nutné si mnohdy výrazně připlatit. Žena má však často možnost zvolit si z několika druhů vyšetření, přístup personálu bývá osobnější a pacientka nemusí stát dlouhé fronty.

Gynekologické nemoci

Zcela specifická onemocnění pro gynekologii jsou porucha menstruačního cyklu, ženská neplodnost, endometrióza a poruchy při vzniku a začátku těhotenství jako třeba mimoděložní těhotenství.
Nemoci, jejichž léčba vyžaduje spolupráci gynekologa s jinými léčebnými obory jsou urogynekologické problémy (např.inkontinence) ve spolupráci s urologií, klimaktérium a osteoporóza za asistence interního lékařství, nemoci prsu ve spolupráci s chirurgií, dětská gynekologie spolupracující s dětským lékařem, sexuologie za pomoci psychiatra a hormonální poruchy ve spolupráci s endokrinologií.
Onemocnění, která mohou postihnout i jiná místa v těle, jsou záněty, nádory, vývojové poruchy či poranění.
Mezi stále častější gynekologická onemocnění patří záněty a infekce. Mezi hlavní příčiny se řadí přemnožení kvasinek a projevy jsou pálivý a svědivý pocit společně s nepříjemným výtokem.

Náš tip: Navšitvte online gynekologickou poradnu.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama